WHO: Ébredjetek, emberek! A COVID-19 nem csupán egy kínai eredetű vírus, és valójában nem is olyan új, mint gondolnánk.


Egyre fokozódik a feszültség az "új kínai vírus" megjelenése miatt, amely már Magyarország területén is felbukkant. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azonban hangsúlyozza, hogy ez a vírus nem új keletű, és nincs okunk arra, hogy pánikba essünk, mint ahogyan azt a Covid-járvány idején tettük.

Az utóbbi napokban számos médiaplatform figyelmeztetett a humán metapneumovírus (HMPV) esetszámának hirtelen növekedésére Kínában. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hangsúlyozza, hogy ez nem egy "új kínai vírus", hanem egy már korábban azonosított, széles körben elterjedt kórokozó, amely jellemzően a megfázásra emlékeztető tüneteket idéz elő. Ez a vírus egy olyan csoporthoz tartozik, amely magában foglalja az RSV-t, a kanyarót és a mumpszot is. Érdemes megjegyezni, hogy a HMPV-t először 2001-ben Hollandiában észlelték, tehát nem tekinthető kizárólagosan kínainak.

A WHO legfrissebb jelentése szerint Kínában a légúti fertőzések jelenlegi szintje a téli hónapokban megszokott normák között mozog. A hatóságok tájékoztatása alapján a kórházak telítettsége most alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt, és vészhelyzeti bejelentésre sem került sor. A WHO emellett a The Global Times-nak nyilatkozva felhívta a figyelmet arra is, hogy az utóbbi napokban a nemzetközi sajtó, például a CNN, a BBC és a Washington Post, a HMPV (humán metapneumovírus) megugrásáról tudósított, ami miatt egyesek párhuzamot vonnak a Covid-19 világjárvánnyal, állítva, hogy a kórházak túlterheltek.

Azonban Guo Jiakun, a kínai külügyminisztérium szóvivője azt mondta a szezonális kiugrási számokkal kapcsolatban, hogy a kínai kormány a törvényeknek megfelelően időben és átlátható módon ad ki információkat a fertőző betegségekről.

Reakciója minden bizonnyal annak tudható be, hogy anno a Covid idején többször is fals információk érkeztek Kínából - még a WHO-nak is.

Most a WHO úgy reagált az aggodalmakra, hogy a Kínai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (China CDC) jelentései, valamint a kínai hatóságokkal való kommunikáció alapján valóban nőtt a gyakori légúti fertőzések száma, de csak a téli szezonnak megfelelően. A China CDC arról biztosította a WHO-t, hogy Kínában biztonsági felügyeleti rendszer működik az influenzaszerű és a súlyos akut légúti fertőzéseket illetően. Adataik szerint a téli szezon fertőzéseit okozó kórokozók ismertek, köztük a Covidért felelős SARS-CoV-2 elhanyagolható, de a szezonális influenza vírus, az RSV (respiratory syncytial virus), valamint a HMPV erőteljesebb jelenleg.

A WHO nem győz arra emlékeztetni, hogy a vírust először 2001-ben fedezték fel és nem is Kínában, hanem Hollandiában. Ez egy gyakori vírus, amely télen és tavasszal kering, és általában a megfázáshoz hasonló légúti tüneteket okoz. Egyes esetekben súlyosabb betegségekhez, például hörghuruthoz vagy tüdőgyulladáshoz vezethet. A legfiatalabbak és a legidősebbek vannak a legnagyobb veszélyben, valamint azok, akik immunhiányosak, vagyis akiknek legyengült az immunrendszere.

A kínai CDC legfrissebb jelentése alapján az influenzavírusok előfordulása folyamatos emelkedést mutat. A vírusok több mint 99%-a A típusú influenzának minősül, ezek közül is a legdominánsabb a A(H1N1) pdm09 altípus. Fontos megjegyezni, hogy az influenza aktivitásának szintje regionálisan változó, és bár az északi tartományokban kifejezettebb a növekedés, az aktuális adatok még mindig alacsonyabbak az előző év hasonló időszakához képest.

Kemenesi Gábor virológus a 24.hu-nak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy nem indokolt újabb pandémiáról beszélni, ugyanakkor a vírus továbbra is aktívan terjed hazánkban. Tavaly év végén az NNGYK már regisztrált néhány esetet, pontosan négyet a 40-51. hét között. Kemenesi elmondta, hogy nem valószínű, hogy a vírus új, veszélyesebb mutációval bővült volna. "A legvalószínűbb magyarázat az, hogy a populációs immunitás csökkent, ami lehetővé tette a HMPV számára, hogy jobban terjedjen" - tette hozzá. Az elemzések eredményeit figyelembe véve azonban pánikra nincs okunk.

Az elmúlt két évben Kínában a HMPV ismertsége és a fertőzések száma annak ellenére nőtt, hogy a vírust először több mint 20 éve azonosították, de kutatók szerint már 60 éve kering az emberek között.

"A légúti fertőzésekkel kapcsolatos esetek számának emelkedése részben annak tudható be, hogy Kína jelentős előrelépéseket tett a légúti kórokozók azonosításában. Emellett a lakosság körében is megnövekedett a tudatosság a légúti fertőző betegségekkel kapcsolatban" - nyilatkozta a pekingi You'an Kórház fertőzési osztályának főorvosa, Li Tongzeng.

A szakértő elmondta, hogy a Covid-19 világjárvány következtében Kínában jelentős mértékben fejlesztették a légúti kórokozók nukleinsav-tesztelésére szolgáló technológiát. Ennek eredményeként ma már számos egészségügyi intézmény képes elvégezni ezeket a vizsgálatokat, ami hozzájárult a HMPV (humán metapneumovírus) kimutathatóságának növekedéséhez. Továbbá kiemelte, hogy a világjárvány utáni időszakban Kínában egy másik fontos lépésként nagyszámú úgynevezett őr- vagy megfigyelő kórházat alapítottak, amelyek célja a légúti kórokozók folyamatos monitorozása.

"Ennek következtében most már nyomon követhetjük Kína folyamatos adatfrissítéseit a légúti kórokozók különböző típusairól. Ráadásul a gyógyszerellátás is jelentős előrelépéseket mutatott az utolsó két év során" - tette hozzá Li.

A kutatók becslése szerint a gyermekek légúti megbetegedésének körülbelül 10-12 százalékát okkoza a HMPV. A legtöbb eset enyhe, de a gyermekek körülbelül 5-16 százalékánál alakul ki alsó légúti fertőzés, például tüdőgyulladás. A sérülékenyebb csoportok a következők:

Related posts