Visszavonul a rendszerváltás utáni Magyarország egyik legellentmondásosabb politikai alakja - Gyurcsány Ferenc életútjának bemutatása.

Döntései, különösen a 2006-os események alatt, tartós hatást gyakoroltak a hazai politikai tájképre, és maradandó nyomot véstek a közélet alakulásába.
Gyurcsány Ferenc 1961. június 4-én született Pápán. Tanulmányait a Janus Pannonius Tudományegyetemen végezte, ahol 1984-ben tanári, majd 1990-ben közgazdász diplomát szerzett.
ahol a Pécsi Városi Bizottság titkára, majd a Központi Bizottság tagja lett. 1989-ben a Demokratikus Ifjúsági Szövetség (DEMISZ) alelnökévé választották.
A rendszerváltás következtében Gyurcsány Ferenc az üzleti életben találta meg a helyét, ahol az ALTUS Rt. irányításával jelentős anyagi eredményeket ért el. 2002-ben azonban úgy döntött, hogy visszatér a politikai porondra, és tanácsadóként segítette Medgyessy Péter miniszterelnöki csapatát.
Az MSZP belső hatalmi játszmáinak eredményeképpen 2004-ben Medgyessy Péter lemondott miniszterelnöki tisztségéről, majd Gyurcsányt választották meg az ország vezetőjének. 2006-ban újraválasztották, ezzel ő lett az első miniszterelnök a rendszerváltás után, aki két cikluson át hivatalban maradt.
"Reggel hazudtunk, éjjel és este is" – így hangzott az a mondat, amely azóta a köztudatban ikonikussá vált. A kiszivárgott felvétel országos tiltakozások sorát indította el, és drámaian megingatta Gyurcsány politikai támogatottságát.
A tiltakozások kezdetben békésen zajlottak, de szeptember 18-án este Budapesten zavargásokba torkolltak. A Magyar Televízió székházának ostromára a kormány a rendőrség bevetésével válaszolt, ám a hatósági fellépés a következő hetekben - különösen október 23-án, az '56-os forradalom 50. évfordulóján - rendkívüli brutalitást öltött. A rendőrség gumilövedékeket, könnygázt, vízágyút és lovasrohamot vetett be, melynek következtében a békés demonstrálók és járókelők súlyosan megsérültek.
Számos alkalommal előfordult, hogy arc nélküli, azonosítószámmal nem rendelkező rendőrök elkövettek túlkapásokat, amelyek azóta is táplálják a "rendőri terror" vádját az események értelmezésében. Az ellenzék határozottan a kormányt okolja a történtekért, míg Gyurcsány és támogatói a zavargásokat "a demokrácia elleni támadásként" fogták fel, és ezt a narratívát azóta is hangoztatják. A bizalom viszont végleg megingott: 2006 óta a kormány folyamatosan védekező stratégiára kényszerült.
A politikai nyomás és a gazdasági nehézségek következtében Gyurcsány Ferenc 2009 márciusában bejelentette, hogy lemond a miniszterelnöki tisztségről. Utódjaként Bajnai Gordon lépett a színre. Két évvel később, 2011-ben Gyurcsány elhagyta az MSZP-t, és megalapította a Demokratikus Koalíciót (DK), amely idővel az ellenzék egyik kiemelkedő szereplőjévé nőtte ki magát.
A Demokratikus Koalíció megalakulása után Gyurcsány Ferenc nem csupán a párt alapítója lett, hanem annak kizárólagos szellemi és politikai irányítójaként is megjelent. A szervezet működése erőteljesen centralizált volt, és a döntések minden szintjén az ő befolyása érvényesült.
A DK a választások során rendszeresen nehézségekbe ütközött az összellenzéki koalíció keretein belül, amit sokan a Gyurcsány-figurához fűződő negatív érzelmekkel magyaráznak.
A Gyurcsány-párt kritikusai szerint a DK működése inkább polarizálta, semmint egyesítette az ellenzéki oldalt, és Gyurcsány személyes múltja, különösen a 2006-os események árnyéka, hosszú távon súlyos tehertételt jelentett a kormányváltásra készülő politikai erők számára.
- különösen a 2019-es EP-választás után, ő maga pedig frakcióvezető lett -, ám ez sokak szerint nem jelentett valódi generációváltást, inkább csak a "dinasztia" fenntartását. A kormánypárti és ellenzéki elemzők szerint egyaránt biztos volt: Gyurcsány továbbra is a háttérből irányította a DK stratégiáját, még akkor is, ha hivatalosan nem ő állt a kampány élén.
Május 8-án Gyurcsány Ferenc bejelentette, hogy lemond a DK elnöki és frakcióvezetői tisztségéről, valamint országgyűlési képviselői mandátumáról, és teljesen visszavonul a közélettől. Dobrev Klára közösségi oldalán közölte a hírt, hangsúlyozva, hogy Gyurcsány ezzel lezárja politikai pályafutását.
"Nem riadunk vissza a változásoktól. Előre lépünk, és új fejezetet nyitunk. Gyurcsány Ferenc bejelentette, hogy lemond a DK elnöki pozíciójáról, a frakcióvezetői szerepéről, valamint az országgyűlési képviselői mandátumáról. Ezzel visszavonul a közéletből, és nem indul a következő választásokon. Célja, hogy végleg lezárja azt az időszakot, amikor a magyar jobboldal hazug vádakkal próbálta elterelni a figyelmet a saját problémáiról, és ezzel próbálta megakadályozni mások, programok és politikák érvényesülését. A gyurcsányozás a jobboldali politikai kultúra mélyreható leépülésének szimbóluma, és a hazug karaktergyilkosságok tipikus példája. Ennek a korszaknak most vége" - mondta Dobrev.
Kiemelte, hogy az elnök döntését az Elnökség elfogadta. "Gyurcsány Ferenc a DK teljes közösségének barátságát, szeretetét és tiszteletét mindig is élvezni fogja. Senki más nem érdemli meg ezt jobban nála" - szögezte le.
Politikai öröksége kétségtelenül kiemelkedő, és várhatóan még sokáig formálni fogja Magyarország közéleti eseményeit.