Vietnam gazdasági növekedése az első negyedévben mérséklődött.

A délkelet-ázsiai nemzet bruttó hazai termékének (GDP) növekedése az idei év első negyedévében 6,93 százalékot ért el az előző év azonos időszakához viszonyítva – állapította meg a vasárnap nyilvánosságra hozott statisztikai jelentés.
Az előző, decemberrel záruló negyedév növekedése 7,55 százalékos volt -- számol be róla a Reuters. Vietnam gazdaságának kulcsfontosságú hajtóereje az export és a külföldi beruházások a feldolgozóiparban, azonban ez a modell nyomás alá kerülhet azt követően, hogy Donald Trump elnök 46 százalékos vámot jelentett be Vietnam amerikai exportjára.
Pham Minh Chinh miniszterelnök bejelentette, hogy Trump vámintézkedései nem befolyásolják a kormány 2023-ra kitűzött legalább 8 százalékos növekedési célját.
A kitűzött cél eléréséhez a következő negyedévek során 8,2-8,4 százalékos növekedésre van szükség. Ha azonban Trump vámintézkedései következtében 10 százalékkal csökkenne Vietnam exportja az Egyesült Államokba, az a statisztikai hivatal előrejelzése szerint 0,84 százalékponttal mérsékelheti a GDP növekedését. A jelentés szerint a legnagyobb hatást a ruhaipar, a lábbeligyártás, valamint az elektronikai termékek és okostelefonok előállítása szenvedné el.
"Vietnam gazdaságának egyik kulcsfontosságú motorja az amerikai export. A vámok csökkentése negatívan befolyásolhatja a külföldi befektetések áramlását, különösen az Egyesült Államok, Dél-Korea és Kína részéről, ami végső soron a munkahelyek számának és a jövedelmek csökkenéséhez vezethet" - nyilatkozta Nguyen Thi Mai Hanh, a statisztikai hivatal vezető tisztviselője.
Az Egyesült Államok továbbra is Vietnam legnagyobb exportpiaca volt az első negyedévben, és Vietnam kereskedelmi többlete az USA-val 22,1 százalékkal, 27,3 milliárd dollárra nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az ipari termelés éves szinten 7,8 százalékkal nőtt az első negyedévben, ami lassulás a decemberi negyedév 11,5 százalékos bővüléséhez képest.
A hivatal figyelmeztetése szerint az ipari termelés a második negyedévben komoly kihívásokkal nézhet szembe, amelyeket a vámintézkedések és a globális bizonytalanságok generálnak. Az export márciusban éves szinten 10,6 százalékkal nőtt, ami gyorsulást mutat a 2024 utolsó negyedévében tapasztalt 7,9 százalékos növekedéshez képest.