Van egy olyan rangsor, amely alapján Magyarország egy latin állam képét mutatja.


A nagy nemzetközi hitelminősítők, mint a Moody's, az S&P és a Fitch, kulcsfontosságú szerepet játszanak egy ország gazdasági helyzetének megítélésében. E jelentések és minősítések következményei messzemenően kihatnak a nemzeti pénzügyekre. Például egyes pénzügyi alapok, a szabályozások miatt, nem fektethetnek be olyan állampapírokba, amelyeket a hitelminősítők nem ajánlanak, így ezek az országok nehezen tudják finanszírozni államadósságukat. Egyszerűsítve: ha egy ország nehéz helyzetbe kerül, és hitelre lenne szüksége, de épp a problémás helyzete miatt leminősítik, akkor a külső forrásokhoz való hozzáférés sokkal bonyolultabbá és költségesebbé válik. Ennek következményeként könnyen adósságspirálba kerülhet, amelyből nehezen talál kiutat.

Fedezd fel, kik a hitelminősítők, és milyen szerepet játszanak a pénzügyi világban! Tudj meg többet arról, mit végeznek és miért elengedhetetlen a munkájuk. További részletekért kattints ide!

Cikkünkben azt vizsgáljuk meg, hogy 2024 végén a három vezető hitelminősítő, a Moody's, az S&P és a Fitch milyen véleménnyel volt a magyar gazdaság helyzetéről. Érdemes alaposan áttekinteni az értékeléseiket, mivel érdekes ellentmondások bukkannak fel a megállapításaik között.

Időrendben visszafelé haladva, legfrissebbként a Fitch ügynökség végezte el a magyar adósbesorolás felülvizsgálatát. December 6-án a magyar adósság kilátásait negatív státuszról stabilra módosította, miközben a "BBB" szintű besorolást megőrizte.

A Fitch ügynökség előrejelzése alapján a magyar gazdaság 2024-ben 0,4%-os növekedést mutathat, míg 2025-re ez a szám 2,5%-ra emelkedhet. Ezek a számadatok azonban elmaradnak a kormány által megfogalmazott 0,8%-os és 3,4%-os várakozásoktól. Az elemzés különösen az infláció várható csökkenését emeli ki: 2023-ban az éves átlag 3,7% körül alakul, és 2026-ra 3,4%-ra mérséklődhet. A költségvetési hiány a GDP 6,7%-áról várhatóan 2024-re 4,8%-ra csökken, majd 2025-re 4,2%-ra, végül 2026 végére 3,7%-ra. Az államadósság GDP-arányos mértéke is csökkenő tendenciát mutathat, 2024-re várt 74,9%-ról 2026 végére 72,2%-ra mérséklődhet.

November hónapban a Moody's a magyar adósbesorolást átvizsgálta: bár az osztályzat nem változott, a "Baa2" besorolás kilátását stabilról negatívra módosította. Ez arra is figyelmeztet, hogy a jövőben leminősítés is elképzelhető. A kilátás romlásának indoklásában kifejtették, hogy a "kormányzás minőségével" kapcsolatos lefelé irányuló kockázatok aggasztóak.

Október végén az S&P megerősítette Magyarország "BBB-" adósbesorolását, amely stabil kilátásokkal párosul. Ez a besorolás a befektetésre ajánlott kategória alsó határát jelenti, míg az ennél alacsonyabb értékeléseket "bóvli" minősítésnek hívják.

Az S&P az idei évre 1,6%-os növekedést prognosztizál a magyar gazdaság számára, ám jövőre már 3% körüli ütemre számít. Ezt a várakozást a beruházások várható bővülése és a külső kereslet élénkülése támasztja alá. Emellett a hazai magánszektor folyamatosan aktív marad a fogyasztás terén. 2025-re a fokozódó fogyasztói bizalom, valamint a magyar háztartások eddig felhalmozott, magas megtakarítási szintje szintén hozzájárul a gazdasági növekedés dinamizálásához, amit a monetáris enyhítési ciklus is támogat.

A hitelminősítők értékelése alapján vegyes képet kapunk a helyzetről: számos kedvező fejlemény mellett jelentős kockázatok is jelen vannak. Elismerik, hogy Magyarország erőfeszítéseket tett gazdasága stabilizálása érdekében, különösen az infláció csökkentése és a költségvetési hiány mérséklése terén. Ugyanakkor figyelmeztetnek a gazdasági növekedés kilátásainak óvatos megítélésére, és hangsúlyozzák a kormányzás minőségével összefüggő potenciális kockázatokat.

A három nagy hitelminősítő szerint

A következő években a magyar gazdaság fokozatos növekedés előtt áll, amelyet számos belső strukturális nehézség és külső kockázati tényező is alakít.

továbbá

Magyarország adósbesorolása más országokkal is könnyedén összevethető. A három nagy cégnél tehát az alábbi osztályzatokkal, besorolásokkal bírunk:

Az adósbesorolások terén hasonló helyzetet mutatnak Olaszország (Fitch értékelése), Románia (S&P), Bulgária (Fitch) és Szerbia (S&P) is. Ezen a szinten helyezkedik el Kazahsztán és Indonézia is, valamint a dél-amerikai országok többsége is megközelíti ezt a besorolási szintet.

A Trading Economics által összeállított rangsor alapján az Európai Unión belül csupán Görögország és Románia található hátrébb.

Related posts