Valaki sikeresen behatolt az Everest hackereinek weboldalába.

Az Everest nevű ransomware csoport weboldala nemrégiben feltörés áldozatává vált, így a csoport által használt kiszivárgási és lopott fájlokat közzétevő platform jelenleg elérhetetlenné vált a tulajdonosok számára. Az oldalra látogatók egy figyelemfelkeltő üzenettel találkozhatnak: "Don't do crime CRIME IS BAD xoxo from Prague". A deface támadás mögött rejlő motivációk, valamint az elkövető kiléte továbbra is rejtélyes, és felmerül a kérdés, hogy esetleg a kiberbűnözők között is történt-e lopás. Az esemény felhívja a figyelmet a kiberbiztonság komplexitására és arra, hogy a bűnözők világában is folyamatosan zajlik a hatalmi harc.
Introvertáltak az IT világában: a technikai tudás önmagában kevés A modern munkahelyeken már nem elegendő csupán a zárkózott géniusz szerepét betölteni, aki egyedül birkózik meg a problémákkal. Az 53. kraftie epizódban az introverzió sajátos kihívásairól és lehetőségeiről folytattunk eszmecserét.
Az Everest néven ismert zsarolócsoport Oroszországhoz kapcsolódik, és 2020 óta aktívan jelen van a kibertérben. Azóta számos jelentős hackertámadásért vállalták a felelősséget, köztük olyan incidensek is, amelyek az Egyesült Államok kormányát, a NASA űrügynökséget, valamint a brazil kormányt érintették. Az ilyen jellegű támadások során a csoport célja általában pénzbeli haszonszerzés, ami a globális kibervédelem kihívásait is jól szemlélteti.
Bár a zsarolóprogramok támadási száma folyamatosan növekszik, a legújabb adatok azt mutatják, hogy 2024-ben a célpontok által kifizetett váltságdíjak összege jelentősen csökkent. Ennek a csökkenésnek több oka lehet: a szervezetek esetleg nem tudják megengedni maguknak a kifizetéseket, vagy éppen ellenkezőleg, tudatosan dönthetnek úgy, hogy nem fizetnek, mert a váltságdíj nem tűnik kifizetődőnek számukra. Ráadásul a bűnüldöző hatóságok tavaly több jelentős ransomware csoportot is sikeresen lekapcsoltak, bízva abban, hogy ez a támadások számának csökkenéséhez vezet. A váltságdíjak mérséklődésének másik lehetséges magyarázata az lehet, hogy a vállalkozások egyre jobban felkészülnek a kibertámadások utáni helyreállásra, így kevésbé hajlandóak a kifizetésekre.