Utcára léptek Le Pen támogatói, és elindultak Párizs szívébe.

Miután a bíróság négy év börtönbüntetésre ítélte Marine Le Pent, a francia Nemzeti Tömörülés volt vezetőjét – ebből két év felfüggesztett és két év házi őrizet –, a párt azonnali cselekvésre buzdította szimpatizánsait, arra kérve őket, hogy Párizs utcáira vonuljanak, kifejezve ezzel tiltakozásukat a döntés ellen. A szélsőjobboldali demonstráció vasárnap kora délután indult, ám nemcsak a jobboldaliak, hanem a baloldali és centrista aktivisták is csatlakoztak a megmozduláshoz.
Ahogy arról beszámoltunk, Marin Le Pent, a francia Nemzeti Tömörülés arcát bűnösnek mondta ki a bíróság, amiért a párt 2004 és 2016 között az Európai Parlamentet megkárosítva fiktíven alkalmazott asszisztenseket az EP-képviselőik mellé. A bíró 4 év börtönbüntetésre ítélte a Nemzeti Tömörülés egykori elnökét, amiből két év felfüggesztett, két év pedig házi őrizet, valamint azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a választásokon való indulástól, emellett pedig százezer euró, azaz jelenlegi árfolyamon 40,25 millió forint bírság megfizetésére kötelezte az egykori pártelnököt.
A párt vezetői arra szólították fel híveiket, hogy vasárnap délután gyülekezzenek Párizs szívében, tiltakozva ezzel a döntés ellen, amely megakadályozza, hogy Marine Le Pen részt vegyen a 2027-es elnökválasztáson. Le Pen úgy véli, hogy a döntés mögött politikai motivációk állnak, és hangsúlyozta, hogy "több millió francia ember felháborodott" ezen. Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, szintén kifejezte támogatását a szélsőjobboldali politikai vezető mellett.
Több millió francia támogat engem, több millió francia hisz az elképzeléseimben. Harcom már három évtizede tart, hogy megvédjem az önök érdekeit, és hogy fellépjek az igazságtalanságok ellen. Ezért elkötelezetten folytatom a küzdelmet!
- mondta Le Pen, aki fellebbezett a bírósági ítélet ellen.
Ma nem csak a francia szélsőjobboldal vonul fel, ugyanis egy rivális baloldali tüntetés is alakult vasárnap reggel a Place de la Republique-on. A megmozdulás elítélte a szervezők által "trumpista fordulatnak" nevezett Le Pen pártját. És a centrista párt, a Reneszánsz is akcióba lépett. Gabriel Attal pártja saját rendezvényt tart Saint-Denis-ben, és "a jogállamiságot fenyegető egzisztenciális veszélyre" figyelmeztet - számolt be a Sky News.
A fő demonstráció kétségtelenül a Le Pen-pártiak összejövetele volt, amely délután kettőkor vette kezdetét. Az előrejelzések alapján a beszédek három órakor indultak, és Marine Le Pen már a helyszínen is megjelent, élénk mosollyal köszöntve támogatóit.
A Sky News helyi tudósítójának beszámolója szerint a mai eseményre már több mint 10 ezer jegyet értékesítettek. "A döntés, amely öt évre megfosztotta a jelöltségtől, nemcsak a támogatók, hanem az ellenzők körében is meglepetést keltett. Ez a lépés valószínűleg elzárja előle a lehetőséget, hogy a jövőben pártját győzelemre vezesse. Bár fellebbezési lehetősége van, a rendelkezésre álló bizonyítékok nem tűnnek kedvezőnek" - tette hozzá.
A főváros különböző részein a centristák és a baloldaliak gyülekeznek, mindkét tábor saját elképzeléseivel és céljaival. A rendőrség aggódik amiatt, hogy a két csoport egy időben találkozhat, és a gyűlések esetleg egyesülhetnek, ami feszültséget szülhet.
- mondta előzetesen, mielőtt még bármi másra tért volna.
Az első beszédet Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés vezetője mondta el, és hangsúlyozta, hogy "ez egy sötét nap Franciaország számára, egy seb a hazafias francia emberek szívén". Bardella éles kritikát fogalmazott meg az ellen a bíró ellen, aki elítélte Marine Le Pent, de később mérsékelte a szavait, kiemelve, hogy soha nem lépné át azt a határt, amely elválasztja a hatalmi ágakat.
"Soha nem fogunk nyomást gyakorolni a demokráciára" - tette hozzá. Bardella ezután a bírák szakszervezetét támadta, majd a Nemzeti Tömörülés jövőjére utalt - idézve Le Pent -, amikor fogadkozott, hogy "holnap is itt leszünk".
A beszéd stílusa emlékeztetett Donald Trump megnyilatkozásaira, amikor az Egyesült Államok elnöke és kormányzata számos alkalommal bírálta azokat a bírákat, akik megakadályozták törvényhozási elképzeléseik megvalósítását.
"A mi küzdelmünk békés és demokratikus alapokra épül. Martin Luther King, a híres amerikai baptista lelkész és jogvédő példáját követjük, aki a polgári jogok védelméért kiállt, mert ma a franciák alapvető jogai kerültek veszélybe" - nyilatkozta Le Pen egy videokonferencián, amelyet a Matteo Salvini által irányított bevándorlásellenes olasz Liga tagjaival közösen tartottak a hétvégén.
Az utóbbi időszakban Marine Le Pen munkatársai már utaltak Martin Luther Kingre, a polgárjogi mozgalom ikonikus alakjára, akit 1968. április 4-én egy fehér szegregációs aktivista gyilkolt meg egy memphisi motel erkélyén. King éppen azért érkezett a városba, hogy támogassa a fekete egészségügyi dolgozók sztrájkját - írja a horvát Index.