Ursula von der Leyen: egy új korszak küszöbén állunk Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, izgalmas és meghatározó időszakra utalva beszélt a jövőről. Szavai szerint egy új korszak kezdődik, melyben az innováció, a fenntarthatóság és az össz


Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pénteken a Szamarkandban megrendezett EU és öt közép-ázsiai ország csúcstalálkozóján a két régió közötti kapcsolatok új fejezetéről beszélt. Az esemény hangsúlyozta a kapcsolatépítés fontosságát és a közös jövő lehetőségeit.

Von der Leyen bejelentette, hogy az EU 12 milliárd eurós segélyt nyújt Közép-Ázsiának a Global Gateway nevű programja keretében infrastrukturális fejlesztések támogatására. A bizottság elnöke úgy fogalmazott: a kapcsolatokat stratégiai partnerség szintjére emelik.

A tanácskozáson jelen voltak Kazahsztán, Kirgizisztán, Üzbegisztán, Tádzsikisztán és Türkmenisztán vezetői, valamint António Costa, az Európai Tanács elnöke is.

Von der Leyen arról is beszélt, hogy a világ fordulóponthoz érkezett, új globális akadályok bukkannak fel és számos beruházást más irányba fordítanak, a nagy hatalmú országok világszerte új befolyási övezeteket igyekeznek kialakítani.

A bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy a közép-ázsiai országok bőséges természeti kincsekkel bírnak, amelyek a globális gazdaság jövőjének meghatározó tényezői lehetnek. Ezen erőforrásokat a nemzetközi szereplők a "mézesbödön" szinonimájaként emlegetik.

Közép-Ázsia gazdag ásványi kincsekben, beleértve az urániumot, kobaltot, rezet és számos más értékes nyersanyagot. Kazahsztánban nemrégiben lenyűgöző mennyiségű ritkaföldfémet fedeztek fel, amely tovább növelheti a régió jelentőségét. Miközben Oroszország hagyományosan dominál a térség politikai és gazdasági életében, egyre több globális hatalom – köztük az Európai Unió, Törökország, Kína, az Egyesült Államok, valamint Dél-Korea és Japán – is felfigyel a közép-ázsiai erőforrások iránti lehetőségekre.

Az Európai Unió ajánlata különbözik a többi javaslattól - hangsúlyozta von der Leyen, hozzátéve, hogy az EU elkötelezett a helyi ipar fejlődésének elősegítése iránt. Ezen kívül bejelentette, hogy az európai műholdak révén az internet elérhetővé válik Közép-Ázsia eddig elzárt, távoli részein is.

Savkat Mirzijojev üzbég elnök a közép-ázsiai térség jelentős és tartós átalakulására hívta fel a figyelmet, hangsúlyozva, hogy alig néhány éve még szinte lehetetlennek tűnt, hogy a régió országainak vezetői közösen lépjenek fel az Európai Unió vezetői előtt.

Hét-nyolc évvel ezelőtt az országok közötti határok szigorúan el voltak zárva, a kereskedelem megrekedt, a mozgás gyakorlatilag lehetetlenné vált, és a kapcsolatok teljesen befagytak.

- idézte fel.

Közép-Ázsiában az Európai Unió a legnagyobb beruházó, és a fejlesztési segélyezés terén is a legjelentősebb szereplő. Ugyanakkor Kína is óriási összegeket fordít nagyszabású infrastrukturális beruházásokra, Oroszország pedig fontos fegyver- és energiaszállító.

Related posts