Ukrajnai konfliktus – Brit miniszterelnök: Donald Trump hosszú távú békét szeretne Ukrajnában.


Keir Starmer, a brit miniszterelnök, úgy véli, hogy Donald Trump amerikai elnök törekvése a tartós béke megteremtésére irányul Ukrajnában.

Starmer az általa Ukrajna ügyében vasárnapra összehívott londoni csúcstalálkozó hivatalos kezdete előtt, a BBC közszolgálati televíziónak adott interjúban kijelentette: megállapodott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és Emmanuel Macron francia államfővel arról, hogy "talán még egy-két országgal" együtt elkezdik a harci cselekmények befejezését célzó terv kidolgozását, és ezt a tervet megbeszélik majd az Egyesült Államokkal is.

Trump és Zelenszkij pénteki washingtoni nyilvános eszmecseréjéről beszélve Starmer kifejtette, hogy "senki sem kívánja ezt látni", de kiemelte, hogy az amerikai elnök is a tartós béke megteremtésére törekszik Ukrajnában, amit az ukrán államfő is támogat.

A kérdésre, hogy Trump milyen békeegyezséget képzel el, a munkáspárti brit miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy "létrejönne egy határvonal, amelynek védelméről szerződéses megállapodás születik".

Starmer egyértelműen nemet mondott arra a kérdésre, hogy tudja-e, hol fog elhelyezkedni a határvonal Oroszország és Ukrajna között. A brit miniszterelnök hangsúlyozta, hogy ennek a kérdésnek a megoldása kizárólag tárgyalások révén lehetséges, és Ukrajnának kulcsszerepet kell játszania ebben a folyamatban.

"Ezért már a kezdetektől fogva hangsúlyozom, hogy Ukrajnát nem lehet különválasztani a tárgyalásokból." - fűzte hozzá.

Amikor a brit miniszterelnököt csütörtökön fogadta Washingtonban, a Donald Trump által ígért amerikai garanciavállalásról kérdezték. A miniszterelnök válaszában kiemelte, hogy ez a téma a két vezető megbeszélésének "kulcsfontosságú elemét" alkotta.

Trump a tárgyalások utáni közös sajtóértekezlet során világosan kifejezte, hogy mindig készen áll a szövetségesek védelmének biztosítására, és hangsúlyozta elkötelezettségét a NATO alapelvei iránt, különösen az ötödik cikkelyt illetően, amely a kollektív védelemről rendelkezik - nyilatkozta Starmer a vasárnapi BBC-interjúban.

A brit miniszterelnök ismételten hangsúlyozta azt a már többször kifejtett álláspontját, miszerint az amerikai biztonsági garanciák hiányában a megállapodás nem lenne biztosítható, és az egyezménynek nem állna rendelkezésére a szükséges elrettentő hatás.

A közelgő vasárnapi londoni csúcsértekezlet az ukrán helyzet megvitatására hívja össze a világ vezetőit. A rendezvényen Volodimir Zelenszkij mellett Kanada, Franciaország, Németország, Lengyelország, Csehország, Románia, Törökország, Hollandia, Norvégia, Spanyolország, Olaszország, Finnország és Svédország államfői is jelen lesznek, hogy közösen keressenek megoldásokat a konfliktusra.

A rendezvényen részt vesz Mark Rutte, a NATO főtitkára, valamint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, továbbá António Costa, aki az EU-tagországokat képviselő Európai Tanács elnökeként van jelen.

Related posts