Trump szankciói az ICC ellen jelentős mértékben gátolják a bíróság működését – állítják a szakértők.


Az ICC munkatársai úgy vélik, hogy a Trump-kormányzat által alkalmazott szankciók szinte lehetetlenné tették a bíróság alapvető feladatainak ellátását. Ezen túlmenően, a szervezet főügyésze ellen folyamatosan fokozódó szexuális visszaélés vádjai is nehezítik a helyzetet, ami tovább bonyolítja a munkájukat.

A Donald Trump amerikai elnök által a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) és annak dolgozói ellen bevezetett széleskörű szankciók – melyek főként a testület főügyészét, Karim Khant célozták meg – egyre nagyobb hatással vannak a bíróság működésére – állítja az ICC.

A munkatársak véleménye szerint a szankciók jelentős mértékben megnehezítették a bíróság működését és alapvető feladatainak ellátását. A Trump-kormányzat februárban hozta meg ezt a döntést, miután az ICC novemberben elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Yoav Gallant korábbi védelmi miniszter ellen, aki azóta lemondott posztjáról.

Trump végrehajtási rendeletében Khant szankcionált személyként azonosította, és más nem amerikai munkatársakkal együtt megtiltotta számára az Egyesült Államokba való belépést. Ez a tilalom minden olyan egyénre kiterjedt, aki részt vett az Izrael ellen indított bírósági eljárásban.

Az ICC munkatársai úgy nyilatkoztak, hogy Khan ezt követően elveszítette a hozzáférést a Microsoft e-mail fiókjához, és emellett a hazájában, az Egyesült Királyságban lévő bankszámláit is zárolták.

Az egyik kolléga ironikus megjegyzése szerint lassan odáig jutnak, hogy még egy töltőtollat sem mernek kölcsönadni Khannak, attól félve, hogy ők is a szankciók célkeresztjébe kerülnek. Többen közülük már elkezdtek megszabadulni amerikai bankszámláiktól és értékeiktől, mielőtt azok zárlat alá kerülnének.

Trump szankciói súlyos következményekkel járnak, pénzbírságot és börtönbüntetést helyezve kilátásba minden olyan egyén, intézmény vagy vállalat számára, amely "pénzügyi, anyagi vagy technológiai támogatást" nyújt Khannak. Az amerikai munkatársak számára pedig egyértelmű figyelmeztetést adtak, miszerint hazatérésük esetén családlátogatásra letartóztatás várhat rájuk.

A szankciók nem csupán az izraeli vezetők elleni eljárásokat gátolják, hanem számos más vizsgálatot is megnehezítenek. Például az ICC (Nemzetközi Büntetőbíróság) már folytatott nyomozást a szudáni atrocitások ügyében, és kiadott egy elfogatóparancsot Omar al-Bashir volt szudáni elnök ellen, aki a népirtás vádjával néz szembe. Azonban a vizsgálat leállt, miután az ügy vádlója, Eric Iverson pert indított a Trump-kormányzat ellen, hogy védelmet kérjen a szankciók következményeivel szemben.

Iverson ügyvédje, Allison Miller azt mondta, hogy ügyfele "nem tudja elvégezni azokat az alapvető ügyvédi funkciókat. Jelenleg három per van folyamatban az amerikai bírósági alkalmazottak és tanácsadók részéről a Trump-kormányzat ellen, azzal érvelve, hogy a szankciók sértik a véleménynyilvánítás szabadságát.

A Trump-adminisztráció újabb offenzívája éppen akkor robbant ki, amikor a bíróság már foglalkozott a Khan ellen felmerült szexuális vádakkal.

Tavaly, mindössze néhány héttel azelőtt, hogy Khan bejelentette: elfogatóparancsot kér az izraeli tisztviselők ellen, a bíróság két munkatársa arról számolt be, hogy a brit jogász egy fiatalabb kollégáját, aki az ICC-nél dolgozott, beleegyezés nélküli szexuális kapcsolatra kényszerítette. A Wall Street Journal cikke rávilágított a Khan által vádlójával szemben elkövetett állítólagos nem megfelelő érintkezések, zaklatások és kényszerített szexuális aktusok sorozatára.

Az asszisztens, aki a harmincas éveiben járó malajziai ügyvédnő, azt állítja, hogy Khan akarata ellenére szexuális kapcsolatra kényszerítette őt különböző külföldi kiküldetései során, beleértve New Yorkot, Kolumbiát, Kongót, Csádot és Párizst, valamint a hágai rezidenciáján - derül ki az amerikai sajtó által megvizsgált vallomásából.

Khan jogi képviselői határozottan kijelentették, hogy minden olyan állítás, amely szexuális erőszakra vagy visszaélésre utal, "teljes mértékben hamis".

A leleplezéseket követően Khant azzal is megvádolták, hogy megtorló lépéseket tett a női támogatókkal szemben, és számos olyan alkalmazottat is leminősített, akikről úgy vélte, hogy kritikusan viszonyulnak hozzá.

Az ENSZ Belső Felügyeleti Szolgálatok Hivatalának jelentése Khan állítólagos helytelen viselkedéséről a következő hónapokban várható.

Related posts