A bérek Szlovákiában továbbra is emelkednek, ami kedvező jelet mutat a gazdaság számára. A folyamatos növekedés azt jelzi, hogy a munkaerőpiac dinamikusan fejlődik, és a munkavállalók jövedelme is egyre inkább növekszik. Ezzel párhuzamosan a vállalatok is

A nominális havi átlagbér márciusban éves összehasonlításban mind a tíz rendszeresen megfigyelt ágazatban emelkedett, ugyanakkor a legtöbb szektorban a bérek növekedési üteme lassult - közölte kedden a Szlovák Statisztikai Hivatal. A növekedési ütem 1,9% (nagykereskedelem) és 7,1% (szálláshely-szolgáltatás) között mozgott, a legtöbb ágazatban alacsonyabb volt, mint az előző hónapban.
A reálbérek, az inflációtól megtisztított értékek alapján, éves szinten tíz ágazatból hatban növekedést mutattak. A legjelentősebb bérnövekedés a szálláshely-szolgáltatási szektorban tapasztalható, ahol 3%-os emelkedést regisztráltak. Ezt követi a kiskereskedelmi ágazat, ahol a reálbérek 2,2%-kal növekedtek. Ugyanakkor négy ágazatban, nevezetesen a gépjármű-értékesítési és -javítási szektorban, az iparban, a kiválasztott piaci szolgáltatások területén, valamint a nagykereskedelemben csökkenés figyelhető meg; ezekben az ágazatokban a reálbérek 1% és 2% közötti mértékben estek vissza.
A legalacsonyabb nominális átlagbéreket a vendéglátásban tevékenykedő cégek fizették, ahol márciusban 811 euróra nőtt a havi átlagkereset. Az építőiparban az átlagbér 1100 euróra emelkedett, míg a szálláshely-szolgáltatásban februárhoz képest havi szinten 5 euróval csökkent, így kereken 1200 euróra esett vissza.
Az információs és kommunikációs szektor munkavállalói élvezték a legmagasabb nominális átlagbért, amely elérte a 2879 eurót. Ezt követi a gépjárműveken kívüli nagykereskedelem területén dolgozók átlagbére, ami 1726 euróra rúg.
Az év első negyedévében a nominális bérek minden egyes vizsgált szektorban éves összehasonlításban emelkedést mutattak, míg a reálbérek esetében nyolc ágazatban tapasztalható volt a növekedés.
A reálbér növekedése a szálláshely-szolgáltatás szektorában 4,3%-ot tett ki, míg az ipar területén mindössze 0,3%-os emelkedést mutatott. Ezzel párhuzamosan a kiválasztott piaci szolgáltatások esetében a reálbér 1%-kal, a nagykereskedelmi szegmensben pedig 0,4%-kal csökkent az előző évhez viszonyítva.