Toroczkai László véleménye az Orbán-Weidel találkozóról: Kifejezetten ügyes lépésnek tartom ezt.
![](/images/content/8544341881/d83d03b4ddc5db0b7461ee9b2fb90edf.jpg)
Alice Weidel, az AfD kancellárjelöltje, Orbán Viktorhoz látogatott. A magyar miniszterelnök a szélsőjobboldali pártot, amely a Mi Hazánk szövetségese, Németország jövőjének nevezte. Toroczkai László, a Mi Hazánk pártelnöke a 24.hu-nak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a látogatás nem befolyásolja a két párt közötti szövetséget. Kifejtette, hogy a Mi Hazánk továbbra is független marad a Fidesztől, még ha közös támogatásuk is van az elkövetkező német választásokon induló jelölt iránt.
Orbán Viktor a Karmelitában találkozott Alice Weideltel, az AfD társelnökével. Az AfD az önök európai pártcsaládjának legnagyobb szereplője, és talán nem túlzás azt mondani, hogy a legfontosabb európai partnerük is egyben. Milyen benyomásokat szerzett az elnökük a budapesti látogatás során?
Alice Weidel, az AfD kancellárjelöltje szempontjából ez egy rendkívül okos lépésnek számít. A döntése teljesen érthető, hiszen kulcsfontosságú, hogy kampányában bemutathassa: egy hivatalban lévő miniszterelnök áll mögötte. Az AfD valóban a Mi Hazánk Mozgalom egyik legfontosabb szövetségese, így mindkét fél érdeke, hogy a választások során minél sikeresebbek legyenek, és mihamarabb kormányra juthassanak Németországban.
A látogatás viszont egyáltalán nem fenyegeti a mi szövetségünket.
Több héttel ezelőtt, az évértékelőm során, a fontos politikai események kereszttüzében találkoztam az AfD egyik kiemelkedő alakjával, Tomasz Froelich-csal, aki a párt európai parlamenti frakciójának második vezetője. Beszélgetésünk során megerősítettük a köztünk lévő szövetséget. Határozottan kijelentettük, hogy nem áll szándékunkban felszámolni a Szuverén Nemzetek Európája frakciót, és nem kívánunk átigazolni a Patriótákhoz, akik Orbán Viktor pártcsaládjának tagjai.
Ez megerősítette önnek az AfD pártvezetése?
Természetesen! Íme egy egyedi változat: Igen, pontosan így van. Nem azért alakítottunk meg közösen egy európai frakciót, hogy most hirtelen megszüntessük azt. Az AfD már jó ideje mérlegeli, hogy szeretne-e csatlakozni hozzánk egy közös frakcióhoz, amit én már két évvel ezelőtt javasoltam az egyik budapesti találkozón. Nemrégiben, mindössze néhány héttel ezelőtt hivatalosan is megalakult az új európai pártunk, amely ugyanazzal a névvel működik. Fel sem merült bennünket, hogy feloszlassuk a frakciónkat vagy az európai pártunkat.
Az elnökasszony most a politikai ellenfelek közé látogatott kampánykörútra. Ezzel kapcsolatban nem érzik úgy, hogy jogosan lehetne rá haragudni?
Nem, én nem javasoltam, hogy most találkozzunk.
Miért?
Azért tartom lényegesnek, mert világossá vált számomra, hogy az AfD németországi kampánya szempontjából kulcsszerepet játszik a tűzfal lebontása. Nem avatkoztam bele a budapesti látogatás eseményeibe. Orbán Viktor, ahogy azt már megszokhattuk, ügyesen manőverezik: célja, hogy itthon és az európai porondon egyaránt támogatókat, szimpatizánsokat toborozzon. Meglepetésként éri, hogy a Mi Hazánk szavazói körére is rá akar tenni egy lapáttal, hiszen ezek az akciók folyamatosan megfigyelhetők nála.
A Mi Hazánk és a Fidesz kapcsolata különös színt kap, amikor figyelembe vesszük, hogy Németország, az Európai Unió egyik kulcsfontosságú szereplője és legnagyobb gazdasága, ugyanannak a kancellárjelöltnek adja a voksát. Mindez rávilágít arra, hogy a két párt politikai stratégiái nem csupán hazai, hanem nemzetközi szinten is összefonódnak.
Ez a helyzet egyáltalán nem közelíti össze a Fideszt a Mi Hazánk Mozgalommal. A Fidesz célja, hogy elnyerje a szavazóink támogatását, míg Alice Weidelnek nem feladata, hogy a magyar politikai tájat átfogóan értse. A Fidesz által az Európai Unió és a globális politikai színtéren kifejtett álláspontok esetleg vonzóak lehetnek az AfD és a Mi Hazánk Mozgalom számára is, de ez nem jelenti azt, hogy a két irányvonal közel állna egymáshoz.
Nem azért kritizáljuk a Fideszt, mert Brüsszel ellen szabadságharcot kíván vívni, vagy mert ellenzi az Oroszországra kivetett szankciókat.
A Fidesz kritikája mögött két alapvető indok áll: a párt tettei és kommunikációja közötti eltérés, valamint a korrupciós vádak. Ezek a tényezők változatlanul érvényesek, függetlenül attól, hogy a miniszterelnök találkozik az AfD jelöltjével.
Orbán Viktor korábban azt mondta, hogy Alice Weidel kezdeményezte a találkozót. Ha jól hallom ki a szavaiból, ezt ön is megerősíti.
Nem vagyok biztos abban, ki indította el a találkozó ötletét. Annyit azonban kijelenthetek, hogy mi nem kezdeményeztünk megbeszélést Budapesten, bár a pártunkon belül felmerült ennek a lehetősége. Szándékosan nem szeretnék olyan üzenetet küldeni a Fidesznek, amely a választóink támogatását célozza, és ezzel úgy tűnne, hogy partnerként lépünk fel.
Nem érzi úgy, hogy aggasztó lenne, hogy a pártelnök és az AfD nem tett semmilyen lépést annak érdekében, hogy önnel vagy a Mi Hazánk valamelyik képviselőjével személyesen találkozzon?
Néhány héttel ezelőtt diskuráltam egy AfD-s európai parlamenti képviselővel, és világosan kifejeztem, hogy jelenleg nem kívánok vele találkozni. Valójában szívesen beszélgetnék vele, de nem most. Ennek az az oka, hogy szeretném elkerülni még a látszatát is annak, hogy a Mi Hazánk Orbán Viktor irányába közeledik. Ezt határozottan nem tesszük.
Természetesen! Kérlek, add meg a szöveget, amelyet szeretnél egyedivé tenni, és segítek átfogalmazni vagy átalakítani!
A Mi Hazánk elnökével a tavalyi EP-választások előtt folytattunk egy részletes interjút, amely során alaposan kifejtette a Fidesz által megélt válságot, valamint az AfD-vel kialakított szövetségükkel kapcsolatos gondolatait.