Megérkezett a kullancsok aktív időszaka – hazánkban közel 30 különböző faj képviseli magát!

Legyen szó egy festői erdei kalandról, egy nyugodt sétáról a városi parkban, vagy akár saját zöld oázisunkról, a kullancsok szinte bárhol leselkedhetnek ránk. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk azzal, milyen kockázatokkal járhat egyetlen kullancs csípése, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a támadásaik ellen. A kullancsokkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalók megértésében Lakos András infektológus, a Magyar Tudományos Akadémia elismert doktora segít nekünk eligibilis információkkal.
"Magyarországon közel 30 kullancsfaj él. Ezek közül a leggyakoribb és az emberi megbetegedések szempontjából a legfontosabb a közönséges vagy vöröshasú kullancs (Ixodes ricinus). Ez terjeszti a Lyme-betegséget és a kullancs-encephalitist, vagyis a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladást. Sokkal ritkábban okoznak emberi megbetegedést a Dermacentor kullancsok; ezek terjesztik a tibolát, ami egy jóindulatú, magától gyógyuló nyirokcsomó-duzzanattal kísért fekélyes bőrelváltozással jár" - kezdte a hot! magazinnak a szakértő.
Sok tévhit terjed a kullancsokkal kapcsolatban, és ezek közül az egyik legijesztőbb a frissen felfedezett, potenciálisan veszélyes faj megjelenése. Lakos András, a neves infectológus, részletesen foglalkozott ezekkel a kérdésekkel, hogy segítsen tisztábban látni a valós kockázatokat.