Több mint 10 ezer mérnök hiányzik a hazai gazdaságban, ami komoly kihívások elé állítja az iparágakat és a fejlődést.

Az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség nem csupán a hiányosságok mértékét mérte fel, hanem konkrét javaslatokat is megfogalmazott a helyzet javítása érdekében.
Az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) legújabb állásfoglalása rávilágít a képzett mérnökök hiányának sürgető problémájára, amely komoly fenyegetést jelenthet Magyarország számára. A szövetség figyelmeztet, hogy az ország a közepesen fejlett országok csapdájába kerülhet, ha nem sikerül megoldani ezt a helyzetet. A megoldás kulcsa a megfelelően képzett és elegendő számú szakember biztosítása, akik képesek lennének növelni a hazai ipari kibocsátás hozzáadott értékét. A modern technológiák és módszerek elkerülhetetlenül tudásalapú munkahelyeket igényelnek, amelyek csakis jól felkészült és méltányosan megfizetett mérnökök segítségével valósulhatnak meg. Az EJMSZ véleménye szerint a hazai felsőoktatásban tartósan fennálló mérnökképzési hiány már most is több mint 10 ezer mérnök pótlását tette szükségessé a gazdaságban, ami hosszú távon súlyosan befolyásolhatja az ország fejlődését.
Az EJMSZ egy átfogó és jól megkomponált programban látja a megoldást, amely az oktatási rendszert teljes mértékben felöleli. Célja, hogy az egyes impulzusok egymást erősítve irányítsák a fiatalokat a műszaki pályák felé. Ennek érdekében már az óvodai években fontos lenne vizuális előadásokat és bemutatókat tartani a robotika és különböző technikai újítások témájában. Ebben a korai szakaszban a gyerekek nyitottsága és befogadóképessége rendkívül magas, így mind a fiúk, mind a lányok számára inspiráló élményeket nyújthatunk.
Második lépcsőben az általános - és középiskolákban szakköri foglalkozások keretében kellene arra ösztönözni a diákokat, hogy a legkülönbözőbb területeken alkossanak. Erre az élményalapúságra nemcsak a szakkörökben, hanem a teljes STEM oktatásban szükség lenne, hogy fel lehessen ébreszteni és fenn lehessen tartani mind a fiúkban, mind a leányokban a műszaki pálya iránti érdeklődést. Különösen fontos lenne ez a lányok esetében, akiknek a tanulmányi eredménye a STEM tárgyakban jobb is, mint a fiúknak az EJMSZ saját felmérései szerint. Az önbizalmuk viszont sokszor elveszik, ahogy a mérnöki pályához közelednének és a műszaki egyetemeken alig 8-10 százalékra csökken az arányuk, eltekintve néhány olyan területet, mint a vegyészet vagy az építő- és építészmérnöki szak. (A 11. osztályos tanulók körében végzett 2023-as reprezantatív kutatás eredményeiről a Bitport is részletesen beszámolt.)
Komoly tartalék rejlik a nőkben
Dr. Ábrahám László, a szervezet elnöke, úgy véli, hogy ha a női mérnökök arányát sikerülne 50 százalék közelébe emelni, az jelentős előrelépést hozhatna. Ez nem csupán a mérnökök számát érintené, hanem a munka minőségét is javítaná, hiszen a tapasztalatok szerint a női szakemberek általában precízebben végzik el feladataikat, és hajlamosabbak a teljes projektet végigvinni. Ezzel szemben a férfiak gyakran már a 80-90 százalékos készültségnél új lehetőségek után kutatnak, ami a folyamatok megszakadásához vezethet.
A helyzet javításának egyik hatékony módja a lányok számára szervezett különféle programok, mint például céglátogatások, kötetlen pályaorientációs találkozók női mérnökökkel, illetve mentorálási lehetőségek. A tavalyi év során az EJMSZ Női mérnök leszek programjában közel 400 középiskolás lány vett részt, ami figyelemre méltó szám. Az általuk végzett attitűdmérés világosan mutatja, hogy a megszerzett információk révén sokkal tudatosabban kezdték el fontolgatni a mérnöki pályát, és a pályaválasztásukkal kapcsolatos bizonytalanságaik is jelentősen csökkentek.
A szövetség elnöke ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy az EJMSZ-éhez hasonló kezdeményezések korántsem elegendőek a markáns változás eléréhez. Mindenképpen nemzeti szintű összefogásra van szükség a cégek, oktatási intézmények és a kormányzat bevonásával, hogy jelentősen növekedjen a mérnökök száma.