A Balaton mélyén több milliárd forintot érő aranykincsek rejtőznek, ami miatt a bányászat ötlete helyett inkább a természetvédelmet és a tó varázsának megőrzését helyezik előtérbe.

Egy ősi monda szerint a Balaton mélységei titkos kincseket őriznek, és most végre felfedődött, hogy mennyi arany rejtőzik e csodás tóban.
Már az 1700-as években is folyt a diskurzus arról, hogy a Balaton mélyén titkos kincsek rejtőznek. A tihanyi apát is felhívta erre a figyelmet az illetékes hatóságoknak. Később különböző kutatások és számítások indultak a téma körül, és valóban felmerült a lehetősége, hogy arany vár felfedezésre a tó fenekén. Azonban a kitermelés költségei nem elhanyagolhatóak, számolt be róla a veol.hu nyomán az Economx.
Bár legendák és tudományos kutatások szerint akár 1800 milliárd forintnyi arany is rejtőzhet a Balaton fenekén, a kormány egyelőre nem tervezi az értékes nemesfém kitermelését. Az ok prózai: a kitermelés költsége messze meghaladná a várható hasznot, ráadásul komoly ökológiai kockázatokkal is járna.
A magyar "tenger" aranytartalmára először egy 1798-as levél utalt, amelyben a tihanyi apát drágakőszemcsék jelenlétére hívta fel a figyelmet. Később Hollósvári Imre bányamérnök a Balaton iszapjában kimutatható "sárarany" nyomaira bukkant, melyből 100 kg iszapban átlagosan két szem arany volt található - ezer szem szükséges egyetlen grammhoz. A bányászmérnök úgy számolta, hogy egyetlen gramm aranyhoz 5 vasúti kocsi 50 tonnányi tartalmát kellene végigszitálni.
A szakértői elemzések szerint a Balaton mélyén akár 6 milliárd tonna iszap is található, ami körülbelül 600 millió vasúti kocsira elegendő. Érdekes módon, ezekben a kocsikban összesen 120 tonna arany is megbújhat. Ráadásul ez az arany 23 karátos tisztaságú, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi piaci árfolyam szerint kilogrammonként 15 millió forintot ér.
Mindezek ellenére a kitermelés technikai és gazdasági szempontból is megvalósíthatatlan. A tömörödött iszap elhelyezésének kérdése megoldhatatlan, a visszahányás a tóba pedig Hollósvári szavai szerint „sivataggá változtatná a Balaton medrét”, hiszen az eredeti tömörség helyreállítása lehetetlen. Így a balatoni arany továbbra is a legendák és tudományos érdekességek világában marad - egy olyan kincs, amelyhez jobb, ha nem nyúlunk.
Hollósvári Imre érdekes elmélete szerint az arany a Balaton vizében valószínűleg a Dunántúl jégkorszaki kőzeteiből származik. Ezek a kőzetek gazdagok aranyban, amelyet az ottani vízfolyások, mint például a Zala, magukkal ragadhattak. Ahogy a víz a Balaton felé haladt, az arany részecskék fokozatosan lerakódtak a tó fenekén, így hozzájárulva a Balaton gazdag ásványi világához.