Valóban lehetséges kijátszani az alkoholszondát? Megvizsgáltuk a témát.


Feltérképeztük a legelterjedtebb ajánlott technikákat: vajon lehetséges-e, hogy a szonda megtéveszthető?

Szondacselezés: így próbálnak meg túljárni a rendőrök eszén

Feltérképeztük a legmakacsabb tévhiteket, amelyekről kiderült, hogy csupán illúziók.

1. tévhit: A jégkocka megtréfálja a szondát.

Sokan azt hiszik, hogy ha igazoltatás előtt gyorsan elrágcsálnak egy jégkockát, akkor a kilélegzett levegő hőmérséklete annyira lehűl, hogy a szonda nem mutat alkoholt. Az igazság azonban az, hogy a modern alkoholszondák automatikusan 34 Celsius-fokra kalibrálják a levegő hőmérsékletét a mérés során. Ez azt jelenti, hogy a hideg lehelet alig-alig befolyásolja az eredményt. Legfeljebb néhány tizeddel csökkentheti az értéket, de ez még mindig messze van attól, hogy valóban megmentsen valakit a következményektől.

2. tévhit: Egy varázslatos pénzérme mindent megold!

Egy elterjedt tévhit az, hogy ha valaki rézérmét, mondjuk egy eurócentest, szopogat, akkor az semlegesíti az alkoholt a leheletében. Azonban a valóság az, hogy az érme kicsiny felülete eltörpül a szájüreg és a légutak belső terének méretéhez viszonyítva, így ennek a módszernek gyakorlatilag nincs érdemi hatása. Más szóval: ez csupán egy népszerű, de hatástalan mítosz.

3. tévhit: Az alkoholos bonbon a bűnbak Sokan hajlamosak azt gondolni, hogy az alkoholos bonbonok a legfőbb felelősök a túlzott alkoholfogyasztásért. Pedig valójában ezek a finomságok csupán ízletes édességek, amelyekben a szesz csupán egy kis pluszt ad a különleges élményhez. Az alkoholos bonbonok nem a megoldás, hanem inkább a kényeztetés eszközei. Érdemes tudni, hogy a mértékletes fogyasztás kulcsfontosságú, és a bonbonok nem helyettesítik az igazi alkoholfogyasztást, csupán egy új dimenziót adnak az édességek világához.

Egyeseknél mindig lapul a zsebben egy alkoholos bonbon, arra az esetre, ha fennakadnának az ellenőrzésen. Így legalább lenne mire hivatkozni. Csakhogy ezekben a finomságokban nagyon kevés az alkohol - önmagában nem okoz pozitív tesztet. Ráadásul a KRESZ szerint teljesen mindegy, italról vagy ételről van szó, a szesztartalom a döntő. Ha tehát valaki ezzel próbálja meg kimagyarázni magát, azzal lényegében beismeri, hogy alkoholt fogyasztott.

4. tévhit: A Negro cukorka mindent megmagyaráz

Érdekes jelenség, hogy egyesek a legkülönfélébb módszerekkel próbálják megmagyarázni a szonda által kimutatott alkoholfogyasztást, például azzal, hogy Negro cukorkát szopogattak. Korábban, amikor az érzékenyebb és kevésbé megbízható műszerek voltak használatban, valóban előfordulhatott, hogy bizonyos anyagok torzították az eredményeket. Azonban a mai modern szondák már rendkívül precízek, és ha az első teszt pozitív, akkor következik az ellenőrző mérés vagy a vérvétel, ami véglegesen tisztázza a helyzetet. Hasonlóképpen, azok az érvek is, akik a banánra vagy éppen a koplalásra hivatkoznak, mára elvesztették hitelességüket.

Related posts