Szijjártó Péter véleménye szerint Magyarország és Marokkó sok tekintetben azonos nézőpontból közelíti meg a globális kihívásokat.


A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a marokkói kollégájával, Nászer Buritával közös sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy ma a világ a veszélyek korát éli, Magyarország is mintegy ezer napja kénytelenül közvetlenül szembesülni az ukrajnai háború kihívásaival, ezért örvendetes fejlemény, hogy a békepárti Donald Trump nyerte meg nemrég az amerikai elnökválasztást, így minden eddiginél nagyobb az esély arra, hogy a béke visszatér Közép-Európába.

"Viszont azt látjuk, hogy az Atlanti-óceán mindkét partján megtalálható háborúpárti erők nem tisztelik a népakaratot, és mindent elkövetnek annak az érdekében, hogy ellehetetlenítsék a béketörekvéseket Ukrajnában" - figyelmeztetett.

Majd jelezte, hogy ennek fényében a jelenlegi egyeztetés kulcsfontosságú eleme az, hogy a következő két hónap várhatóan az ukrajnai háború legkritikusabb időszaka lesz. A felelőtlen döntések következményeként a fegyveres konfliktus eszkalációjának veszélye soha nem látott mértékben megnövekedett.

"Mi, Marokkó és Magyarország büszkék vagyunk arra, hogy a békepárti globális többség tagjai, részesei vagyunk. Mind Marokkó, mind Magyarország világosan látja azt, hogy az Ukrajnában zajló háborúnak Európa és Afrika is a vesztesei közé tartozik" - hangsúlyozta.

Ebben a kontextusban a háború káros hatásait is megemlítette, többek között az infláció drámai emelkedését, valamint az energia- és élelmiszerárak folyamatos növekedését, amelyek mindkét kontinens számára súlyos kihívásokat jelentettek.

"Ezért mindketten abban vagyunk érdekeltek, hogy az ukrajnai háború minél előbb véget érjen, s mi a szomszédságban abban reménykedünk, hogy az új amerikai elnöknek ez sikerülni fog" - mondta.

Szijjártó Péter rávilágított két fontos biztonsági problémára, melyekkel párhuzamosan kell szembenéznünk: az illegális migrációra és a terrorizmusra. A miniszter megfogalmazása szerint e két jelenség egymással szoros összefüggésben áll, így egyfajta "ördögi kört" képeznek, ahol mindkettő táplálja a másikat.

"Ennek következtében mély tisztelettel adózunk Marokkó elkötelezettségének a terrorizmus elleni harcban, valamint elismerjük az ország rendkívül felelősségteljes álláspontját az illegális migráció ügyében" - hangsúlyozta.

"Nem titok, hogy Brüsszel migrációs politikája kedvez a bevándorlásnak, ami súlyos kihívások elé állítja mind az európai, mind az afrikai országokat. Rendkívül aggasztónak tartjuk, ha válsághelyzetben lévő emberek arra kapnak ösztönzést, hogy elhagyják otthonaikat, és még pénzt is adjanak az embercsempészeknek." – hangsúlyozta.

Úgy gondolta, hogy ahelyett, hogy egyedi intézkedésekbe merülnének, inkább egy átfogó afrikai fejlesztési stratégiára van szükség. Ez a megközelítés segíthetne a régió országainak abban, hogy kezelni tudják a drámaian növekvő népességük kihívásait. A következő évtizedek során elengedhetetlen, hogy megfelelő oktatást, egészségügyi ellátást és munkalehetőségeket biztosítsanak a számos millió új polgár számára.

Különösen hangsúlyozta a Száhel-övezet stabilitásának jelentőségét, és részletezte, hogy országunk mindent megtesz ennek érdekében. Például a Csáddal létrejött partnerségi megállapodás keretében aktívan hozzájárul a biztonsági helyzet javításához.

A rendelkezésre álló információk alapján a két ország közötti kereskedelmi forgalom értéke mostanra 400 millió euróra nőtt, ami figyelemre méltó, hiszen ez az ötszörös növekedést tükröz 2010 óta.

"A magyar vállalatok az élelmiszer-, az egészség- és a vízipar területén most megkapják a lehetőséget, hogy sikeresek legyenek a marokkói piacokon. És arra törekszünk, hogy Magyarország legyen Marokkó stratégiai partnere az ország leendő nukleáris programjának végrehajtásában" - mondta.

Emellett hangsúlyozta az emberek közötti kapcsolatok fontosságát, és felhívta a figyelmet arra, hogy évente 165 marokkói diák számára nyílik lehetőség ösztöndíjas tanulmányokra Magyarország felsőoktatási intézményeiben. Idén a programra 1806-an adták be jelentkezésüket, ami jól tükrözi a kezdeményezés vonzerejét és elismerését.

Related posts