A Szentszék bejelentette, hogy Ferenc pápa részt vesz a húsvét vasárnapi Urbi et Orbi áldás során.


A Szentszék szombat délután bejelentette a húsvéti mise menetrendjét, amelyben Ferenc pápa részvétele külön hangsúlyt kap a szertartás utáni Urbi et Orbi áldás során.

A szentszéki sajtóközpont kiegészítése szerint az egyházfő jelen kíván lenni a Róma városához és az egész világhoz intézett latin nyelvű áldáson, amelyet a pápa húsvét vasárnap délben oszt a hagyományos ünnepi üzenet elhangzása után.

Vasárnap délelőtt Angelo Comastri bíboros, a Szent Péter-bazilika nyugalmazott főpapja vezeti az ünnepi misét a Szent Péter téren. A hagyomány szerint délben a pápa a bazilika impozáns központi lodzsájáról osztja meg húsvéti üzenetét, amely mindig a béke fontosságára helyezi a hangsúlyt. Ezt követően latin nyelven adja át az Urbi et Orbi áldást, amely a városra és a világra egyaránt kiterjed.

A Vatikán hivatalos tájékoztatása szerint a pápa szavait más személy tolmácsolja, azonban Ferenc pápa maga mondja el az áldás bevezető részét a Szent Péter téren található szabadtéri oltárnál.

A Szent Péter térre számos hívő és turista érkezésére számítanak, akik mindannyian izgatottan várják, hogy találkozhassanak Ferenc pápával, és meghallgathassák szavait. A tömeg várhatóan több tízezer fős lesz, tele lelkesedéssel és kíváncsisággal.

A pápa március 23-án hagyta el a Gemelli kórház falait. A nagyhéti események során a bíborosi testület által kijelölt tagok irányították a szertartásokat. Ferenc pápa csupán virágvasárnap jelent meg rövid időre a Szent Péter téren, valamint nagycsütörtök délután ellátogatott a Vatikán közelében található Regina Coeli börtönbe, ahol találkozott a rabokkal.

Szombat este a Szent Péter-bazilika impozáns falai között rendezik meg a virrasztást, melyet Giovanni Battista Re, a bíborosi testület dékánja vezet. A szertartás a bazilika előcsarnokában veszi kezdetét, ahol megáldják a tüzet, mely szimbolikusan a világosságot hozza el. Ezt követően előkészítik a húsvéti gyertyát, amelyen keresztet vésetnek, valamint az alfa és ómega görög betűit, valamint az aktuális évszámot. A szertartás csúcspontjaként a gyertyát meggyújtják, így teremtve meg a megújulás és a remény atmoszféráját.

A bazilika főhajóján papok és hívők lépdelnek az oltár felé, miközben a Szent Péter-bazilika csendje és sötétsége körülöleli őket. A hívők kezében tartott gyertyák fénye szelíden megvilágítja az arcokat, amelyek tele vannak áhítattal. Amikor végre felgyúlnak a fények, a bazilika harangjainak zúgása tölti be a teret, jelezve, hogy Róma templomai, amelyek az elmúlt három napban némán álltak, most újból életre kelnek. A szertartás során három felnőttet – két olaszt és egy albánt – keresztelnek meg, ezzel új fejezetet nyitva az ő hitük történetében.

Related posts