Küzd a szemszárazsággal? Fedezze fel a szemjógát, mint természetes megoldást!
Napjaink egyik gyakori problémája a digitális eszközök használata okozta szemfáradtság, mely ellen is hatékonyak lehetnek a rendszeres szemjóga gyakorlatok.
Ez a hagyományos indiai jóga egy olyan, kevéssé felfedezett ága, amely különleges előnyöket kínál a szem egészségének megőrzésében. A gyakorlás során nemcsak a belső nyugalomra találhatunk, hanem a szem izmainak erősítésére és a civilizációs betegségek által okozott káros hatások csökkentésére is lehetőség nyílik. Ezen kívül, az életkor előrehaladtával tapasztalható látásromlás javításában is segíthet, így hozzájárulva a látásunk minőségének megőrzéséhez.
Manapság sokan küzdenek látással kapcsolatos problémákkal, amelyek enyhítésére általában szemcseppeket használnak. A szemünket naponta kitesszük például a képernyő-használatának, de egyéb okok is közrejátszhatnak, hogy túlerőltetjük az egyik legfontosabb szervünket. Felmérések során többen számoltak be arról, hogy naponta a képernyők előtt eltöltött hosszú idő miatt szemszárazságot, olykor látászavarokat észlelnek.
Ez nem bír meglepetéssel, hiszen amikor a képernyőre koncentrálunk, szemünkből kevesebb pillantás távozik, sőt, akár 60 százalékkal is csökkenhet a pislogások száma. Ez jelentősen hozzájárul a szem hidratáltságának csökkenéséhez. Ráadásul a szemhéjak záródása során tapasztalt sötétség is lerövidül, így a pihenésre szánt idő is korlátozottabbá válik.
A szemjóga alkalmazásával lehetőséget teremtünk a szemünk számára, hogy több pihenést kapjon, ami hozzájárul a fáradtság és a szemszárazság csökkentéséhez.
A szemünk egészsége szoros összefüggésben áll az oxigén, a természetes fény és a folyamatos aktivitás jelenlétével. Kutatások azt mutatják, hogy a gyermekek körében egyre gyakoribbá váló rövidlátás hátterében állhat a természetes fényben töltött idő alacsony mennyisége, a közelről végzett olvasás és a képernyők hosszan tartó bámulása. Bár a korrekciós szemüveg hasznos segítséget nyújthat a látásproblémák kezelésében, fontos megjegyezni, hogy a szem izmainak ellazulásával a látás romlása is bekövetkezhet, így végül szemüveg viselésére lehet szükség. A megelőzés érdekében érdemes rendszeresen a szabadban tartózkodni, és odafigyelni a képernyők előtt töltött időre.
A szemjóga nagyszerű lehetőséget biztosít arra, hogy tudatosan foglalkozzunk a szemeink egészségével. A gyakorlatokat nyugodtan és lassan végezzük, ügyelve arra, hogy ne tapasztaljunk kellemetlenséget. Hasonlóan a hagyományos jógához, ennek a módszernek a elsajátítása is időt és türelmet igényel; azonban fontos hangsúlyozni, hogy önmagában nem elegendő a megfelelő szemápoláshoz. A szemjóga mellett életmódbeli ajánlásokat is érdemes követni, amelyek kiterjednek az egészséges táplálkozásra és a helyes légzéstechnikákra is. Ne feledjük, hogy a fokozatosság a kulcs a tartós eredmények eléréséhez!
A palming, vagyis a szemtakarás módszere abban rejlik, hogy egy rövid időre megadjuk a szemünknek a szükséges pihenést, majd következik a lazítás folyamata. Ez a gyakorlat nemcsak a szemeink felfrissítésére szolgál, hanem segít a mindennapi feszültség csökkentésében is.
A gyakorlat során kezdjük azzal, hogy dörzsöljük össze a tenyerünket, hogy kellemes meleg érzetet keltsünk. Ezután óvatosan helyezzük a bal tenyerünket a bal szemünk fölé, ügyelve arra, hogy ne érintsük a szemgolyót vagy az orrunkat. Ugyanezt tegyük meg a jobb oldalon is a jobb kezünkkel. Fontos, hogy teljes sötétséget biztosítsunk, zárjuk ki a bejutó fényt. Csukjuk be a szemünket, és tartsuk ezt a pozíciót maximum 45 másodpercig! Ha fárasztó tevékenységet végzünk, érdemes óránként megismételni ezt a gyakorlatot, hogy felfrissítsük a szemünket.
Az akkomodáció, vagyis az alkalmazkodás a szemünk egyik lenyűgöző képessége, amely lehetővé teszi számunkra, hogy éles képet alkossunk a közelben lévő tárgyakról. Ez a képesség azonban az idő múlásával fokozatosan gyengül, így az éleslátás közelről egyre nehezebbé válik az életkor előrehaladtával.
A gyakorlat: Kényelmesen üljünk le, nyújtsuk ki magunk elé az egyik karunkat hüvelykujjunkat felfelé tartva, erre fókuszáljunk. Anélkül, hogy levennénk a hüvelykujjról a tekintetünket (közben belégzést végezve), vigyük közelebb a hüvelykujjat az orrhoz (anélkül, hogy azt megérintenénk), majd húzzuk vissza karnyújtásnyira.
Ismételjük meg a gyakorlatot fokozatosan, ötször. Amennyiben még marad időnk, folytassuk lassan háromszor, közben beiktatva egy palming gyakorlatot is.
A szabadban messzebbre látunk, és a szemünk is azonnal mozgékonyabbá válik, a szemizmok gyorsabban működnek, ettől jobban erősödik. Menjünk ki a szabadba (vagy akár az ablak előtt), végezzük el az alábbi egyensúlyozó gyakorlatot, amely fokozza a szem erősségét és gyorsaságát.
A gyakorlat: Álljunk terpeszállásba majd váltakozva a súlyt helyezzük testsúlyunkat egyik lábról a másikra. Végezzünk belégzést, mikor középen állunk, és kilégzést, amikor oldalra dőlünk. Kezdjük lassan, csukott szemmel, majd nyitott szemmel ismételjük a gyakorlatot. A tekintetünket ne egy pontra szegezzük, kövessük szemmel a mozgást.
A nyakcsigolyákat (különösen a C1, C2 és D2 csigolyát) és a szemet idegek kötik össze, ezáltal a nyak és a tarkó merevsége ronthatja a látásminőséget. Végezzünk nyújtógyakorlatokat naponta egyszer.
A gyakorlat során figyeljünk a testtartásunkra: tartsuk a hátunkat és a fejünket egyenes vonalban. Kezdjük azzal, hogy lassan előrehajlítjuk a fejünket, majd ezt követően hátradöntjük (mindkettőt háromszor ismételjük meg). Ezt követően váltogassuk a fejünket jobbra és balra, szintén háromszor mindkét irányban. Végül végezzünk félkörös mozdulatokat a fejünkkel mindkét oldalon, szintén háromszor. A szemünket nyithatjuk vagy csukhatjuk, ahogyan a legjobban esik. Fontos, hogy a gyakorlatot lassan, óvatosan és összpontosítva hajtsuk végre, hogy maximálisan kihasználhassuk a mozdulatok jótékony hatását.