A szakértők összefogtak: csak így biztosítható hazánk ikonikus pusztai madarának megmentése.


Nyolc hazai szervezet, amelyek elkötelezettek a túzokvédelmi programok iránt, 2024. november 27-én Kunszentmiklós-Bösztörpusztán történelmi jelentőségű együttműködési megállapodást írt alá. Ezzel a lépéssel szeretnék garantálni, hogy Magyarország ikonikus pusztai madara, a túzok jövője továbbra is védett és fenntartható legyen.

Bár a védelmi intézkedések eddig sikeresnek bizonyultak, a túzokok még mindig komoly fenyegetésekkel néznek szembe. A mezőgazdasági területek intenzív használata, a ragadozó fajok okozta pusztítások és a természetes élőhelyek feldarabolása – például az elektromos légvezetékek elterjedése és a beépített területek növekedése – mind hozzájárulnak a túzokok populációjának csökkenéséhez. Ahhoz, hogy a következő évtizedekben megőrizzük a hazai túzokállományt, amely a globális populáció szempontjából is kiemelkedő jelentőséggel bír, folyamatos és átgondolt védelmi intézkedések szükségesek.

"A túzok határon átnyúló védelme Közép-Európában (LIFE15/NAT/AT/000834)" projekt 2016. óta segíti a Kárpát-medence túzokállományának védelmét, számos tevékenységében igyekezett hatást gyakorolni a mezőgazdasági földhasználat folyamataira, a ragadozógazdálkodásra és a potenciálisan veszélyes légvezetékek felszámolására. Ezen erőfeszítések során értékes és nélkülözhetetlen együttműködések jöttek létre a természetvédelmi, a mezőgazdasági, a vadgazdálkodási és az áramszolgáltatási szakterületek között. Az érintett ágazatok képviselői megállapodás keretében erősítették meg túzokvédelmi együttműködésük jövőbeli fenntartását a projekt zárórendezvényén, melyet Kunszentmiklós-Bösztörpusztán, a Sztyeppék Háza Oktatóközpontban tartottak 2024. november 27-én.

Az együttműködési megállapodás aláírásával kiemeljük a különböző ágazatok közötti együttműködés fontosságát, mivel enélkül a jelenlegi projektünk, valamint a jövőbeni fajmegőrzési és élőhelyvédelmi erőfeszítések nem érhetik el teljes potenciáljukat. Bizakodva tekintünk a közös kezdeményezések kidolgozása és a jövőbeli projektek sikeres megvalósítása felé, hiszen a tudásmegosztás és az információcsere révén hosszú távon hozzájárulhatunk a túzok és mezőgazdasági élőhelyeik biológiai sokféleségének megőrzéséhez.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület legfrissebb közleménye szerint...

Az együttműködési megállapodás az alábbi szervezetek között köttetett:

Related posts