Soron kívüli szívdobbanás? Ne várjon tovább a kivizsgálással! Az egészsége a legfontosabb, ezért érdemes azonnal utánajárni a tüneteinek.
A korai kamrai ütés valójában egy előre nem tervezett szívdobbanás, amely észlelhetően eltér a szív normál ritmusától. De felmerül a kérdés: vajon ez a jelenség kórosnak számít?
Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa hangsúlyozza, hogy bár a jelenség gyakran nem jelez súlyos egészségügyi problémát, mégis fontos, hogy szakmai kivizsgálásra kerüljön sor, mivel ez sok esetben aggasztó lehet.
A kamrai eredetű korai ütés, más néven ektópiás ütés vagy kamrai extraszisztolé, lényegében egy plusz szívdobbanást vagy éppen egy kimaradó ütést jelent. Ez a jelenség általában a normál szívműködés keretein belül lép fel, és gyerekeknél viszonylag ritkának számít. Felnőttkorban viszont nem minden esetben tekinthető kórosnak, hiszen érzelmi állapotok, például félelem vagy hirtelen ijedtség is kiválthat ilyen extra dobbanásokat. Fontos azonban megemlíteni, hogy azoknál, akiknek a családjában már előfordult szívinfarktus, a korai ütés egyik típusa, a korai kamrai komplexus (PVC), az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbá válhat. Ha valaki ilyen tüneteket tapasztal, érdemes alaposan megvizsgálnia életvitelét és az alábbi lehetséges okokat:
Mivel azonban akár szívbetegség is okozhat extra ütéseket és kimaradásokat, a kardiológiai kivizsgálást mindenképpen ajánlatos elvégeztetni.
A korai kamrai ütés (PVC) gyakran észrevétlen maradhat, viszont sok esetben az érintettek erőteljes bedobbanást vagy akár egy ütem kihagyását is tapasztalhatják. Néhány embernél azonban extrém tünetek is jelentkezhetnek, amelyek figyelmeztethetnek egy komolyabb egészségügyi problémára. Ezek közé tartozik az ájulás közeli állapot, a szívműködés szokatlanul gyors felpörgetése, hideg verejtékezés, vagy a mellkasban tapasztalható, pillangók szárnyalására emlékeztető érzés.
Bármi is legyen az érzés, fontos, hogy alaposan megvizsgáljuk a jelenséget, még akkor is, ha elsőre nem tűnik ijesztőnek. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa kiemeli, hogy már a sztetoszkópos vizsgálat során is sok információt nyerhetünk, de gyakran szükség lehet további tesztekre is, például EKG-ra, terheléses EKG-ra, szívultrahangra vagy akár 24 órás Holter-monitorozásra. Bár a legtöbb esetben ártalmatlan problémáról van szó, amelyet életmódbeli változtatásokkal orvosolni lehet, fontos azonosítanunk a szív- és érrendszert érintő kiváltó okokat, és azokat kezelni is szükséges. Általában nincsenek szövődmények, de elengedhetetlen, hogy ellenőrizzük, nem alakult-e ki szívritmuszavar. Különösen figyelni kell azokra a betegekre, akik szívinfarktus után tapasztalnak gyakori kamrai eredetű korai ütések, mivel náluk fokozott a hirtelen szívhalál kockázata a kamrai tachycardia vagy kamraremegés következtében. Ilyen esetekben gondos gyógyszeres kezelés, angioplasztika vagy akár bypass műtét is szükségessé válhat. Nem szabad elfelejteni az életmód szerepét sem! Egy jól megtervezett, szívinfarktus utáni életmódbeli program drámai módon javíthatja az életminőséget, és jelentősen csökkentheti a kiújulás kockázatát.