Sg.hu - Trump arra ösztönzi a Legfelsőbb Bíróságot, hogy felfüggessze a TikTok tiltását.
Donald Trump megválasztott elnök sürgette az amerikai Legfelsőbb Bíróságot, hogy szüneteltesse annak a törvénynek a végrehajtását, amely betiltaná a TikTok közösségi médiaalkalmazást, vagy kényszerítené annak eladását, azzal érvelve, hogy hivatalba lépése után időt kér arra, hogy "politikai megoldást" keressen a kérdésben. A bíróság január 10-én hallgatja meg az érveket az ügyben.
A törvényjavaslat alapján a TikTok kínai anyavállalatának, a ByteDance-nek el kell adnia a közösségi platformot egy amerikai cégnek, különben komoly tilalomra számíthat. Az amerikai kongresszus áprilisban szavazta meg a betiltás lehetőségét, amely január 19-ig lépne életbe, amennyiben a ByteDance nem teljesíti az eladási kötelezettséget. A TikTok, amely jelenleg több mint 170 millió amerikai felhasználóval büszkélkedhet, kérte a törvény hatályon kívül helyezését. Ha a bíróság nem áll ki mellettük, és az eladás nem valósul meg, úgy az alkalmazás gyakorlatilag január 19-től, egy nappal Trump elnöki beiktatása előtt, betiltásra kerülhet az Egyesült Államok területén.
Az, hogy Trump támogatja a TikTokot, fordulatot jelent 2020-hoz képest, amikor is megpróbálta blokkolni az alkalmazást az Egyesült Államokban, és rákényszeríteni, hogy amerikai vállalatoknak adják el a kínai tulajdonlás miatt. Azt is mutatja, hogy a vállalat jelentős erőfeszítéseket tett, hogy az elnökválasztási kampány során közelebb kerüljön Trumphoz és csapatához. "Trump elnök nem foglal állást a vita alapjául szolgáló érdemi kérdésekben" - mondta D. John Sauer, Trump ügyvédje, aki egyben a megválasztott elnök által az amerikai főügyészi posztra kiválasztott ügyvéd. "Ehelyett tisztelettel kéri, hogy a Bíróság fontolja meg a törvényben a kivonásra vonatkozó 2025. január 19-i határidő felfüggesztését, amíg az ügy érdemi részét megvizsgálja, lehetővé téve ezzel Trump elnök hivatalba lépő kormányának, hogy politikai megoldást keressen az ügyben felmerülő kérdésekre" - tette hozzá.
Trump decemberi találkozója a TikTok vezérigazgatójával, Shou Zi Chew-val, nemcsak a közéleti diskurzus szempontjából volt figyelemre méltó, hanem azért is, mert a megválasztott elnök kifejezte, hogy "meleg szívvel" viszonyul az alkalmazáshoz. Ezen a megbeszélésen elhangzott, hogy támogatja a TikTok működését az Egyesült Államokban, legalábbis egy ideig. A kampány során a TikTok révén több milliárd megtekintést szerzett, ami a közösségi médiában betöltött szerepét hangsúlyozza. A TikTok képviselői ezzel szemben megvédték a platformot, állítva, hogy az amerikai Igazságügyi Minisztérium félreértelmezi a Kínával való kapcsolataikat. A vállalat szerint tartalomajánló algoritmusuk, valamint a felhasználói adatok az Egyesült Államokban található Oracle által üzemeltetett felhőszervereken vannak tárolva, és a tartalommoderációs döntések is az amerikai területen születnek. Eközben a szólásszabadság hívei a Legfelsőbb Bíróságnak benyújtott dokumentumaikban arra figyelmeztettek, hogy az Egyesült Államokban bevezetett TikTok-ellenes törvények a tekintélyelvű rezsimek cenzúrázó rendszereit idézik, ami komoly aggodalomra ad okot a demokratikus értékek védelme szempontjából.
Az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma arra hivatkozik, hogy a TikTok kínai tulajdonosi háttere folyamatosan kockázatot jelent a nemzetbiztonságra, és ezt a nézetet a legtöbb amerikai törvényhozó is osztja. Pénteken Austin Knudsen montanai főügyész egy 22 főügyészből álló szövetség élén benyújtotta azt a beadványt, amelyben a Legfelsőbb Bíróságtól kérte, hogy hagyja érvényben a TikTok elidegenítésére vagy betiltására vonatkozó jogszabályt.