Hankó Balázs a Pannónia Programról: "Ez a kezdeményezés sokkal előnyösebb és vonzóbb, mint az Erasmus!" - Origo.hu.
A kultúráért és innovációért felelős miniszter a pénteken az origo.hu hírportálon megjelent interjújában kijelentette, hogy a Pannónia Program felhasználói élménye és elérhetősége felülmúlja az Erasmus programot.
Hankó Balázs hangsúlyozta, hogy a Pannónia Program "logikája" felülmúlja az Erasmus programét, mivel globális kiterjedésű lehetőségeket kínál. Ennek keretében valódi rangos egyetemekre juthatnak el a résztvevők, és nem szükséges halasztaniuk, hiszen a program teljes kreditértéket biztosít. Ezen kívül az ösztöndíjak is kedvezőbbek, így a diákok gazdaságilag is jobban járnak.
A program vonzerejét jól tükrözi, hogy míg az Erasmus lehetőségeit egy félév alatt körülbelül kétezren használták ki, addig a Pannónia Program keretein belül az első félévben már háromezren érkeztek vagy éppen most érkeznek egyetemekre. A tanév végére pedig akár nyolcezer résztvevőre is számíthatunk - nyilatkozta a miniszter.
Hankó Balázs véleménye szerint "Brüsszel cselekedetei a magyarokkal szemben, különösen az Erasmus és Horizont programok kapcsán, egyedülállóan elítélendők, és csak gonoszságnak nevezhetők."
Így fejezte ki magát:
Hozzátette: "frusztráló, amit Brüsszel művel, hiszen igaztalan és minden jogalapot nélkülöző".
Kiemelte, hogy az Európai Bizottság is megerősítette: Magyarország eddig minden kérést teljesített, ennek ellenére újabb kifogások és akadályok merülnek fel. Például az alapítványok vonatkozásában minden fenntartott szervezetre, így az egyetemek vezető testületeire is összeférhetetlenségi szabályokat kívánnak bevezetni Brüsszelből. Ezzel lényegében Brüsszel szeretné meghatározni, hogy kik tölthetik be a vezetői pozíciókat a magyar felsőoktatási intézményekben.
"Úgy tűnik, mintha azért lennénk bűnösök, mert magyarok vagyunk. Ez a hozzáállás próbálja belénk nevelni a bűnös nemzet képét, amit már jól ismerünk a történelemből. Ezért kell még erősebbnek lennünk és büszkének maradnunk arra, hogy magyarok vagyunk" - mondta Hankó Balázs.
A kérdésre, miszerint hat egyetem igyekszik Brüsszelből kicsikarni az igazságot, úgy válaszolt, hogy ha az Európai Bíróságon még létezik az igazság fogalma, akkor a magyar intézményeknek jó esélyük van a sikerre a perben.
A miniszter hangsúlyozta, hogy mindez a sikeres új modell eredménye.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy van egy mérőszám, amelyben alulteljesítünk: ez pedig a reputáció, más néven "Brüsszel-faktor", amikor ideológiai alapon adnak pontot az egyetemeknek.
Mindazonáltal a magyar felsőoktatás rendkívül vonzó lehetőségeket kínál, hiszen már második éve több mint 100 ezer diák nyer felvételt. Érdekes, hogy a hallgatók körülbelül fele vidéki intézményekbe iratkozik be - tette hozzá.
Hankó Balázs kiemelte, hogy közben "szakképzési nagyhatalommá váltunk, a világ rangsorában a tizedik helyet foglaljuk el", továbbá megjegyezte, hogy a diákok körülbelül fele részt vesz a duális szakképzésben.
A kibővült ösztöndíjrendszer és a január 1-jén életbe lépő munkáshitel lesz az, ami támogatást nyújt számukra - tájékoztatott a tárca vezetője.
Idén 312 milliárd forint pályázatot írtak ki kutatásra és innovációra, megduplázták a Nemzeti Kutatási Kiválósági Program pályázati forrásait, azaz a kiváló kutatók pályázati támogatása elérte a 100 millió forintot, megújul a kutatói szervezet, jövőre 18 milliárd forinttal több jut bérre, és rendezték az MTA ingatlanok kérdését is, amelyre 80 milliárd forintot biztosítottak - ismertette a miniszter.
Európa és Magyarország versenyképességével kapcsolatban azt mondta, szeretnék azt a magyar modellt bemutatni, amely szerintük alapja lehet egy erős Európának.
"De erős Európa csak akkor lesz, ha erős nemzetek lesznek. Erős nemzetek pedig akkor lesznek, ha versenyképes és családokra fókuszáló, demográfiai szempontból is erősödő nemzeteink lesznek" - hangoztatta Hankó Balázs.
A családtámogatások terén fontos bejelentések történtek: a családi adókedvezményt két lépésben a duplájára emelik, valamint egy vidéki otthonfelújítási programot indítanak el. A nők számára a babaváró támogatás igénybevételének korhatárát 35 évre növelik. Ezen kívül a bölcsődei férőhelyek számát is megduplázták, és ősszel elstartolt egy új bölcsődei támogatási program. Jövőre pedig a családtámogatásra 3754 milliárd forintot szánnak, ami jelentős lépést jelent a családok támogatásában.
A nyugdíjtámogatás kerete 7200 milliárd forint, és "bármit is tervez Brüsszel vagy az ottani képviselőik, a 13. havi nyugdíj megvalósítása nem kérdés" - hangsúlyozta a tárca vezetője.
Hankó Balázst kérdezték a kulturális támogatásokról, amelyre a miniszter Európában kiemelkedőként jellemzett.
Arra a felvetésre, hogy baloldali médiumok állítása szerint személyesen lépett közbe, hogy bizonyos független társulatok ne kapjanak állami támogatást, Hankó Balázs úgy reagált: "a struktúrából teljesen természetesen adódik, hogy a miniszternek joga van az adott művészeti terület vezetőiből létrejövő kollégiumok döntését megfontolásra visszaküldeni. Ezt tettem, éltem a szabályok adta jogkörömmel".
Kiemelte, hogy akadtak olyan pályázatok is, amelyeket a kollégium másodszorra is jóváhagyott, és ezeket követően ő maga is aláírta.