Donald Trump olyan lépést tett, amelyre sokan nem számítottak: ennek a döntésnek komoly következményei lehetnek a jövőre nézve - írja a Pénzcentrum.


A Trump-kormányzat Kínával kapcsolatos külpolitikai stratégiája ellentmondásosnak mutatkozik, és várható, hogy a két nagyhatalom közötti feszültségek tovább növekednek - számolt be róla a CNN.

Donald Trump, a megválasztott elnök, egy váratlan döntésre jutott: meghívta Hszi Csin-ping kínai elnököt a beiktatási ceremóniájára. Noha Hszi jelenléte politikai szempontból gyakorlatilag lehetetlennek tűnik, a gesztus önmagában is komoly jelentőséggel bír. Ez a lépés rámutat Trump magabiztosságára és ambicióira, amelyeket második ciklusa előtt kíván megmutatni.

A meghívás meglehetősen ellentmondásosnak tűnik, hiszen Trump az utóbbi hetekben egy olyan külpolitikai csapatot alakított ki, amely kifejezetten határozottan lép fel Kínával szemben. Marco Rubio külügyminiszter-jelölt és Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó-jelölt a kínai fenyegetéseket többfrontos problémaként értékelik az Egyesült Államok számára.

Lily McElwee, a CSIS elemzője úgy véli, hogy a meghívás „rendkívül jól illeszkedik a kiszámíthatatlanság jelenlegi gyakorlatába”. Véleménye szerint ez a szimbolikus gesztus megzavarhatja a kapcsolatok dinamikáját, ugyanakkor nem veszélyezteti az Egyesült Államok érdekeit.

Trump közeledése Hszihez akkor történik, amikor a várakozások szerint a feszült amerikai-kínai kapcsolatok tovább romlanak majd. A két ország vitában áll Tajvan miatt, Kína fokozza együttműködését más amerikai ellenfelekkel, és gyakran kerül összetűzésbe az USA erőivel a Dél- és Kelet-kínai-tengeren.

Trump Kínával kapcsolatos álláspontjai meglehetősen ellentmondásosak. Egyrészt úgy véli, hogy Peking merkantilista politikája komoly kihívást jelent az Egyesült Államokra nézve, másrészt viszont szeretné ápolni a baráti kapcsolatokat Hszi Csinpinggel. Egy interjú során így nyilatkozott: "Beszélgettünk és megvitattunk néhány dolgot Hszi elnökkel... szerintem minden szempontból kedvező helyzetbe kerülünk." Ezt követően hozzátette: "Országként visszaéltek velünk. Gazdasági szempontból valóban csúnyán visszaéltek velünk."

Trump korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója, H.R. McMaster szerint az elnök túlzottan bízik abban, hogy képes lesz javítani a kapcsolatokat olyan vezetőkkel, mint Hszi vagy Vlagyimir Putyin. Trump hajlamos az ellenkezésre, ami csak növeli az elszántságát.

A megválasztott elnök talán új kereskedelmi egyezmény lehetőségét veti fel Pekinggel kapcsolatban, bár az első ciklusban létrejött megállapodás nagyrészt sikertelennek bizonyult. Kérdéses viszont, hogy Trump hajlandó-e vállalni azt a politikai kockázatot, amit egy esetleges vámháború magával hozhat.

"McElwee arra hívta fel a figyelmet, hogy Kína esetében továbbra is bizonytalan, vajon a vámfenyegetések célja a tárgyalások nyomás alá helyezése a megállapodás érdekében, vagy inkább az amerikai és kínai gazdaságok valamilyen formájú egyoldalú szétválasztása áll a háttérben?"

Peking komolyan reagál Trump lépéseire, és már most előkészületeket tesz a potenciális ellenintézkedésekre. Az amerikai Nvidia ellen trösztellenes vizsgálatot indítottak, miközben bizonyos ritka ásványi anyagok exportját az Egyesült Államokba megtiltották. Ezen kívül gazdaságélénkítő intézkedéseket is bejelentettek, hogy erősítsék saját piacaikat.

Related posts