Az Obama-kormányzat alatt zajló "januári meglepetés" keretében várhatóan egy váratlan lépéssel sújthatja Izraelt az ENSZ, még mielőtt Trump hivatalba lépne. Ez a lépés komoly politikai következményekkel járhat, és feszültséget kelthet a nemzetközi színtér
MEGALKUVÁS NÉLKÜL! A világ rohamléptékben változik, a hírek cunamija könnyen betemethet. Egy valami azonban nem változik: az ügy, amelyet a Hetek az olvasóival közösen képvisel. A hit, a család és a nemzet szeretete. Az előfizetésével most ön is támogathatja ezt a fontos munkát: részletek a hetek.hu/elofizetes oldalon.
A Biden-kormányzat egy különleges "januári meglepetést" készít elő, amely...
"közvetlenül az Obama-kormányzat 2016-os januári meglepetését mintázza
- ez a 2334-es ENSZ-határozat, amely alapvetően, kicsit durván fogalmazva, nemzetközi határként ismerte el a zöld vonalat, vagyis az 1967. június 5-i tűzszüneti vonalakat, amelyek elválasztották Izraelt Jordániától" - jelentette ki Michael Doran, a Hudson Intézet vezető munkatársa és a Közel-Kelet békéjével és biztonságával foglalkozó központjának igazgatója december 31-i podcastjában.
Társműsorvezetőjével, Gadi Taub izraeli történésszel és íróval folytatott diskurzusában Doran kifejtette, hogy az Obama-kormányzat váratlan lépései arra utalnak, hogy...
Az ENSZ az 1967-es háború óta Izrael által a zöld vonaltól keletre végrehajtott minden építkezést illegális településnek nyilvánít.
"Ez arra utal, hogy a Nyugati Fal is 'megszállt területnek' minősül" - nyilatkozta az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács egykori vezetője az "Israel Update" című podcastban.
„Ez az, amit Barack Obama tett az izraeliek érdekében – meglehetősen éles lépést tett a Netanjahu-kormány ellen, amikor 2016-ban elhagyta hivatalát, de ezt rendkívül ügyesen és átgondoltan oldotta meg” – fűzte hozzá Doran.
Az Obama-kormányzat esetében úgy hajtották végre a tervet, hogy mások terjesztették elő a határozatot, majd Washington tartózkodott, és azt mondta, hogy nem mehet szembe azzal, amit a nemzetközi közösség akar. A volt tisztviselő szerint a Biden-kormányzat most valami hasonlót tervez.
Michael Doran szerint ezúttal a külföldieknek nyújtott támogatásról szóló törvény 620(i) szakaszába fog kapaszkodni az amerikai kormány, amely kimondja, hogy
"bármely olyan ország esetében, amely akadályozza az Egyesült Államok humanitárius segélynyújtását, felfüggeszti a katonai támogatását"
„Tedd különlegessé a mondandódat!” – javasolta Doran.
Megemlítette, hogy Antony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere, valamint Lloyd Austin védelmi miniszter már elküldte Izraelnek a témával kapcsolatos levelét.
"A januári meglepetés az lesz, hogy a Külügyminisztérium hivatalosan is megállapítja, hogy Izrael megsértette a 620(i) bekezdést, mivel blokkolja a Gázába irányuló humanitárius segélyt" „Tedd különlegessé a mondandódat!” – javasolta Doran. "Lesz egy hivatalos amerikai megállapítás, de nem lesz büntetés Izraelnek, így a kormányzat... bűnösnek találja Izraelt, de aztán majd kimondja: 'Nos, mi nem teszünk semmit ez ügyben'."
A Biztonsági Tanács ezt a megállapítást bizonyítéknak tekintené, hogy el kell fogadnia egy Izraelt büntető határozatot. Az Egyesült Államok a jelentések szerint tartózkodna a határozatról szóló szavazás során, így az átmenne.
A harmadik lépésben olyan testületek és nemzetközi szervezetek, mint az Európai Unió vagy a Nemzetközi Büntetőbíróság, ezt az intézkedést arra is felhasználhatnák, hogy fokozzák a nyomást Izraelre.
Doran úgy véli, hogy a helyzet bizonytalan, mivel a Biden-kormányon belül két ellentétes nézőpont létezik, amelyek folyamatosan összecsapnak. A meglepetés várható bekövetkezése tehát kérdéses marad.
"A nagy kérdés az, hogy az elnök és a külügyminiszter aláírja-e vagy sem. De a terv már jól ki van dolgozva".
A következő Trump-kormányzat, valamint a kongresszus is gátat vethet egy ilyen terv megvalósításának - hangoztatta.
Antony Blinken külügyminiszter, aki folyamatosan próbálta befolyásolni Izraelt a Hamász elleni gázai konfliktus idején, nemrégiben egy szembetűnő beismerést tett. A New York Timesnak nyilatkozva kifejtette, hogy minden egyes alkalommal, amikor a Hamász észlelte, hogy nyomás alatt van Izrael, a terrorista szervezet visszakozott a túszok ügyletétől.
"Annak ellenére, hogy számos érdemi kritika érte Izrael gázai fellépését, Blinken megjegyezte: 'Október 7-e óta gyakorlatilag senki nem említette a Hamászt. Nehezen érthető, miért nincs világszerte egységes követelés a Hamásztól a fegyverletétele, a túszok átadása és a megadás iránt. Nem tudom, mi lehet erre a magyarázat.'"