Ön is elmerült a digitális világ tengerében? Elképzelhető, hogy már a túlzott internethasználat következményeivel küzd?
Az agyrohadás kifejezés a személy mentális vagy intellektuális állapotának feltételezett hanyatlását jelzi, amely gyakran a számunkra unalmasnak vagy könnyednek vélt tartalmak túlzott fogyasztásának következményeként alakul ki. Ez a jelenség figyelmeztethet bennünket arra, hogy a kihívástalan ingerek túlzott jelenléte hogyan befolyásolhatja gondolkodásunk frissességét és kreativitásunkat.
A szó alkalmazásának előfordulása 230 százalékkal emelkedett 2023 és 2024 között. Andrew Przybylski, az Oxfordi Egyetem pszichológusa úgy véli, hogy ennek a kifejezésnek a terjedése a jelenlegi társadalmi és kulturális környezetünk jellegzetességeit tükrözi.
A "brain rot" kifejezés első ismert említése jóval az internet megjelenése előtt történt; Henry David Thoreau már 1854-ben, a Walden című művében utalt rá.
Az író kritizálta a társadalomnak azt a tendenciáját, hogy leértékeli a bonyolultabb, összetettebb gondolatokat, ami szerinte a szellemi és intellektuális erőfeszítések általános hanyatlásához vezet.
Ennek kapcsán fogalmazta meg a kérdést: "Miközben Anglia a burgonyarothadást igyekszik gyógyítani, vajon senki sem igyekszik-e gyógyítani az agyrothadást, amely sokkal szélesebb körben és végzetesen elterjedt?".
A kifejezés először a Z és Alpha generációk közösségi platformjain terjedt el, de mára már a szélesebb közönség is átvette, hogy jellemezze a közösségi médiában fellelhető, alacsony színvonalú és sekélyes tartalmakat.
Przybylski professzor, hogy mindenki aggodalmát eloszlassa, a következőket osztotta meg:
Nincsenek meggyőző bizonyítékok arra, hogy az agyrohadás jelensége ténylegesen létezne.
"Ehelyett az internet világával kapcsolatos frusztrációnkat fejezzük ki. Ez egy olyan kifejezés, amely segít összekapcsolni a közösségi médiával kapcsolatos aggodalmainkat."
Casper Grathwohl, az Oxford Languages elnöke rávilágít, hogy ha megvizsgáljuk az elmúlt húsz év év szavainak választásait, világosan látható, hogy a társadalmi diskurzus egyre inkább a virtuális életünk alakulására összpontosít. Megállapítása szerint az internetes kultúra mély hatással van arra, amiről beszélünk, és amit valójában képviselünk.
Az agyrohadás a digitális világ egyik elterjedt, de gyakran figyelmen kívül hagyott kockázatáról beszél, és arról, miként tölthetjük el értelmesen a szabadidőnket.