Nigel Farage komoly hatással lehet a torykra.


"A helyhatósági választásokat már most biztosan megnyerte az egykori brexitvezér" – nyilatkozott egy prominens brit közvélemény-kutató. A szakértő véleménye szerint a brit választók egyre inkább csalódottak a hagyományos politikai pártokban, ami miatt május 1-jén Nigel Farage-ra fognak szavazni.

Bár az utóbbi időszakban a közvéleménykutatókat sokan politikai manipulátoroknak bélyegzik, a brit színtéren Sir John Curtice professzor továbbra is elismert szaktekintélynek számít.

Ő állította, hogy a konzervatív toryk és a kormányzó Munkáspárt számára is kihívást jelentő, új és radikális párt, a Reform, május 1-jén esedékes brit helyhatósági választásokon több száz önkormányzati képviselői pozíciót szerezhet.

A The Independentnek adott interjújában a választási szakértő még élesebben fogalmazott: Nigel Farage egykori brexitvezető pártja "megölte a torykat".

A szakértői előrejelzések alapján a brit választók körében a hagyományos nagy pártok, a konzervatívok és a Munkáspárt támogatottsága a vártnál alacsonyabb lehet, hiszen a szavazók kevesebb mint fele kívánja őket választani.

"Soha nem volt még ilyen alacsony az arány" - mondta a professzor, ugyanakkor elismerve, hogy ezt azoknak a válaszaiból szűrték le, akik hajlandók voltak beszélni a pártszimpátiájukról.

Mivel nem mindenki hajlandó részt venni ebben a folyamatban, és az is kérdéses, hogy a megkérdezettek mennyire mondanak igazat, továbbá az sem biztos, hogy minden brit önkormányzati választókörzetben érvényes szavazás történik, így Farage valódi áttörése kétséges. Ugyanakkor figyelembe véve, hogy hány alkalommal próbálkozott már, és hányszor próbálta saját alapítású pártjait a parlamentbe juttatni – amit végül tavaly nyáron sikerült elérnie – valószínű, hogy újabb lépéseket tesz a hagyományos brit kétpárti rendszer felszámolásának irányába.

Curtis professzor szerint

Farage korábbi pártjai, a UKIP Függetlenségi Párt, majd a Brexit Párt a konzervatívoktól vettek el szavazatokat, de a Reform már többezer munkáspárti szavazót is maga mellé állított.

Akik még örülhetnek, azok a hagyományosan Európa-barát Liberális Demokraták, ők - egyrészt jobban szoktak szerepelni helyi, mint országos szinten, másrészt - kihasználhatják, hogy a Farage pártja megsebezte a konzervatívokat.

Mivel? A megélhetési válság árnyékában sok brit számára a bevándorlás, különösen az illegális migráció és a csónakokkal érkező menedékkérők, továbbra is a középpontban álló kérdés marad.

Ezért is érzékeny kérdés Keir Starmer miniszterelnök próbálkozása, hogy közeledjen az Európai Unióhoz, amely azt akarja, hogy legalább a fiatalok számára tegyék lehetővé a a felek a szabad munkavállalást a briteknél és az Unióban.

Curtis professzor véleménye szerint a Reform párt gyakorlatilag már a szavazás előtt biztosította magának a győzelmet a helyhatósági választásokon. Ezzel szemben a konzervatívok, még ha Kemi Badenoch új vezetésével a migráció ügyében is szigorúbb fellépést terveznek, akkor is súlyos vereséggel nézhetnek szembe, különösen a tavalyi parlamenti választások csalódást keltő eredményei után.

A parlamenti győzelmét követően jelentős népszerűségcsökkenéssel szembesülhet a Munkáspárt, amely eddig elmondhatta magáról, hogy a politikai tájékozódás egyik oszlopa volt. Azonban a Reform párt már elérte a 25 százalékos népszerűségi szintet, így a közeljövőben komoly kihívásokkal nézhetnek szembe a politikai piacon - figyelmeztetett egy választási elemző.

Related posts