Az NGM szerint számos tényező gátolja a magyar ipar fejlődését és teljesítményének növekedését.
A Nemzetgazdasági Minisztérium álláspontja szerint az októberi teljesítménycsökkenés mögött a globális politikai események és a gazdasági környezet nehézségei is szerepet játszottak.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján 2024 októberében a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva 0,2 százalékos, naptárhatástól tisztítva pedig 3,1 százalékos csökkenést mutatott az ipari termelés volumene. Ugyanakkor pozitív jelzés, hogy az ipari szektor teljesítménye 2024 szeptemberéhez képest 2 százalékkal nőtt. E növekedést főként a számítógépek, elektronikai és optikai termékek gyártása, valamint az élelmiszer-, ital- és dohányipar fejlődése támogatta – nyilatkozta a KSH első becsléséről a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Felhívták a figyelmet, hogy Európa több országában kettős válság alakult ki, amely a gazdaságot és a politikát egyaránt érinti. Ezt jól példázza Franciaország és Németország, azaz az Európai Unió két legjelentősebb gazdaságának állapota.
Az európai autóipart aggasztóan súlyos problémák nyomasztják. Legfontosabb külpiacunknál, Németországban a kereslet hiánya miatt súlyos kihasználatlansággal küzdenek a gyárak.
Európa egyik legnagyobb autógyártójaként ismert német Volkswagen leépítési terveket fontolgat, miközben a francia Stellantis értékesítései novemberben 25%-os csökkenést mutattak. Ez a zűrzavaros nemzetközi helyzet, valamint a szomszédos országban zajló háború következményei elkerülhetetlenül hatással vannak az exportorientált magyar gazdaság és ipar teljesítményére, amely így kénytelen visszafogni fejlődését.
A minisztérium nyilvános közleményében megerősítette, hogy a kormány ambiciózus célkitűzése, hogy 2025-re a magyar gazdaság bővülése meghaladja a 3 százalékot. E cél elérésének alapját a gazdasági semlegesség biztosítja. A kormány szándéka, hogy ezt a növekedést felgyorsítsa és megerősítse, valamint támogassa az ipari termelés újjáépítését. Ennek érdekében egy átfogó, 21 intézkedésből álló gazdaságpolitikai akciótervet dolgozott ki, amely jelentős forrásokat irányoz elő a magyar gazdaság fellendítésére.
A hazai ipar fejlődése szempontjából kulcsfontosságúak azok a jelentős gigaberuházások, amelyek folyamatosan integrálódnak a nemzetgazdaság termelési folyamataiba. Ilyen például a CATL, BYD, BMW, SEMCORP és az EcoPro – tájékoztatott az NGM.