Egy rendkívül veszélyes faj bukkant fel a Duna vizeiben.


A magyar vizek egyik legnagyobb ökológiai fenyegetése lehet.

A vörös mocsárrák megjelenése hazánk vízterületein komoly ökológiai kihívást jelent, és a szakértők aggodalmát fejezik ki emiatt. Ezen invazív faj már fellelhető a Balaton vízrendszerében, valamint a Séd folyó mentén is. Ráadásul a legfrissebb megfigyelések szerint a Sugovicán is észleltek belőle néhány példányt, ami azt jelzi, hogy Baja környékére is eljutott ez a problémás állatfaj – számol be róla az infostart.hu.

A vörös mocsárrák lenyűgöző módon akár 10-15 centiméter hosszúságúra is megnőhet - kép forrása: flickr.com.

Miért ennyire veszélyes a vörös mocsárrák?

Mint ahogyan már korábban is említettük, a vörös mocsárrák hazai elterjedése komoly aggodalmakat vet fel. Ez az invazív faj nem csupán a vízi ökoszisztémát veszélyezteti, hiszen a növény- és állatvilágot egyaránt tönkreteszi, egészen a talaj kavicsos rétegéig. Ráadásul a töltések stabilitását is gyengítheti, miközben a talajban felhalmozódott mérgező anyagokat is felszabadíthatja.

A Bajai Sporthorgász Egyesület elnöke, Koch Zoltán, megosztotta gondolatait a Sugovicán észlelt vörös mocsárrákokról. Elmondása szerint már néhány példányt megfigyeltek a folyóban, azonban ezeket könnyen összetéveszthetjük a kecskerákkal, amely szintén egy invazív faj. A főhorgász hangsúlyozta, hogy a vörös mocsárrák megjelenése jelentős hátrányos hatással van az őshonos állatvilág életterére, ami aggasztó trendet mutat a helyi ökoszisztémában.

A talaj átalakításáért felelős tevékenységek következtében számos állatfaj élőhelye zsugorodik, ami jelentősen csökkenti túlélési lehetőségeiket.

- fejtette ki Koch Zoltán.

Cikkünk az ajánló alatt folytatódik Már csak két heted maradt ennek a támogatási kérelemnek a benyújtására Hirdetés

Az új év beköszöntött, és vele együtt számos változás is érkezett: inflációval összefüggő adóterhek, emelkedő üzemanyagárak és friss támogatási lehetőségek várnak ránk. Hirdetés

Díjnyertes gépek, amiket látnod kell! Hirdetés

Megszakadt az Ukrajnán át történő gázszállítás – milyen következmények várnak ránk? Hirdetés

Újabb aszályos évjárat érkezett, és ez új lehetőségeket kínál az LG Danubia hibridek választására. Hirdetés

Itt az ideje az almafák metszésének! 🌳🍏 Frissítsd fel gyümölcsöskertedet, és biztosítsd a következő bőséges termést! A megfelelő időpont elérkezett, hogy formába hozzuk fáinkat, javítsuk a légáramlást és serkentsük a gyümölcsök fejlődését. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, hogy a lehető legjobb eredményeket érd el! Tudd meg, hogyan végezheted el a metszést hatékonyan, és élvezd a gyümölcsöző tavaszt!

Az OTP Bank örömmel bejelenti, hogy elindítja a kamattámogatott agrár beruházási hitelek finanszírozását. Ez a lépés lehetőséget teremt a mezőgazdasági szektor számára, hogy kedvező feltételekkel valósítsák meg fejlesztési terveiket. Hirdetés

Ez a növény 2025-ben jelentős terjeszkedés előtt áll! Ne hagyd ki! Hirdetés

A vörös mocsárrák lenyűgöző képessége, hogy elérheti a 10-15 centiméteres méretet, egyre inkább figyelemfelkeltővé válik. Nem csupán a termálvizes élőhelyeken található meg, hanem a Duna menti területeken is terjedésnek indult, ami a jövőben új kihívásokat jelenthet az ökoszisztémák számára.

A vörös mocsárrák ellen a halászat bizonyos formáinak visszaállítása, az invazív fajok irtása és a természetes vizeink folyamatos megfigyelése lehet a megoldás. Kulcsfontosságú még a szakemberek együttműködése és a közösségek tudatossága is abban, hogy megóvjuk Magyarország ökoszisztémáját az ilyen ökológiailag veszélyes fajoktól.

Indexkép forrása: flickr.com

Related posts