Miért lehetne elérhető árú a Lakhatási Tőkeprogram keretein belül épülő lakások sora? Az alapvető okok között szerepel, hogy a program célja a megfizethető lakhatás elősegítése, így a tervezés és az építkezési folyamatok során számos költségcsökkentő inté


Összesen 20 piaci alapkezelő 23 alapja adta le jelentkezését, közülük 19 felelt meg a kiírt követelményeknek. Ennek kapcsán a Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület arra volt kíváncsi, hogy milyen projektekkel jelentkeztek az alapkezelők a múlt héten lezárult pályázatra.

A válasz alapján világossá vált, hogy a benyújtott pályázatok a piaci keresletet jelenítik meg, hiszen többségük lakóingatlanok fejlesztésére összpontosít, míg kisebb része kollégiumi és bérlakás projekteket céloz meg. A lakáskínálat növelését elősegítő tőkeprogram keretét végül 100 milliárd forinttal megemelték, így a program összesen 300 milliárd forintos forrással indul el.

A megvalósítási szakasz még az idén elkezdődik, 2-3 éven belül pedig már el is készülnek az új lakóépületek, kollégiumok. A Tőkeprogram keretében megvalósuló lakóingatlanok folyamatosan kerülnek be a piaci kínálatba az NTH tájékoztatása szerint.

A program a kormány 21+1 pontból álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervének része, azon belül is a megfizethető lakhatást célzó pillér egyik kiemelt programelemeként lett meghirdetve. De vajon mi biztosítja, hogy a tőkeprogramban épülő lakások megfizethető lakások lesznek.

- tette közzé az NTH.

A megfizethetőség szempontjából a program jelentős kihívásokkal néz szembe. A Habitat for Humanity Magyarország legutóbbi éves jelentésében részletesen bemutatja, hogy Magyarországon évről évre egyre nehezebb a lakástulajdonhoz és a bérléshez való hozzáférés. Ennek hátterében a megemelkedett albérletárak és az EU-s átlagot meghaladó lakásárak állnak, miközben a bruttó átlagbérek és a reálbérek nem követik ezt a növekedést.

Budapesten a használt társasházi lakások átlagos négyzetméterára a 2024 második felére már túllépett az 1 millió forintos pszichológiai határon a KSH statisztikái szerint. Ezt követően a budapesti ingatlanpiacot folyamatos áremelkedés jellemezte. Az ingatlan.com lakásárindexe alapján idén márciusban a fővárosi lakásárak éves szinten 18 százalékkal nőttek.

Sokan meglepődhetnek, de a jelentős drágulás ellenére a budapesti lakásárak még mindig viszonylag kedvezőnek számítanak a régiós fővárosok között.

Related posts