A vizes kutya szaga számos tényező együttes hatásának eredménye. Amikor a kutyák megáznak, a víz felhozza a bőrükön lévő olajokat és szennyeződéseket, amelyek a szagok forrásai lehetnek. Ezen kívül a kutyák bőrének mikrobiomja, tehát a bőrükön élő baktéri


Csupán annyira van szükség, hogy megemlítsük, és máris mintha ott lebegne az orrunk előtt ez az egyedülálló, utánozhatatlan illat.

A vizes kutya szaga valójában nem a kutya önmagából ered, hanem azokból a mikroszkopikus élőlényekből, mint például élesztőgombák és baktériumok, amelyek a bőrén és a szőrén tanyáznak. Ezek a mikroorganizmusok illékony vegyületeket termelnek, amelyek a víz elpárolgása során a levegőbe jutnak. Ezáltal a kutya körüli levegő páratartalma megnő, és mivel a párás levegő több szagmolekulát hordoz, a kutya illata csak még intenzívebbé válik.

Bár azt jól tudjuk, hogy bármelyik kutya lehet büdös, néhány fajta hajlamosabb a rossz szagra a testfelépítése okán. Például vegyük a shar peit, amely bőrredőinél fogva megtarthatja a nedvességet, ami a fent részletezett dolgok miatt problémás. De ilyen a mopsz, valamint a francia és az angol bulldog is. Az intenzívebb aroma egy vizes kutya esetében lehet a zsírosabb bőr eredménye is, mint például a basset houndoknál, vagy a megnövekedett nyáltermelés következménye, mint mondjuk az újfundlandi esetében, illetve a különböző masztiffoknál. Ezen ebek tisztán tartására picivel nagyobb gondot kell fordítanod.

A nedveskutya-szagtól pedig csak úgy tudsz hatékonyan megszabadulni, ha megfürdeted a négylábút, majd rendesen meg is szárítod, így a víz nem kezd elpárologni a szőréről és a bőréről, ezzel felerősítve az odort.

Ha már itt tartunk, érdemes megemlíteni, hogy az emberi izzadság működése is meglehetősen érdekes. A verejtékünk valójában egy sós, szinte teljesen szagtalan folyadék, amely a bőrünkről történő elpárolgás során játszik fontos szerepet a hőszabályozásban. A kellemetlen testszag, amely sokak számára ismerős, akkor alakul ki, amikor az izzadság érintkezik a bőrünkön található természetes baktériumokkal. Ezek a baktériumok elkezdik lebontani a verejtékben található fehérjemolekulákat, és ennek következményeként különféle szagokat produkálnak. A kellemetlen szagok megelőzésének egyik hatékony módja, ha közvetlenül a fürdés után, tiszta és száraz hónaljra alkalmazunk izzadásgátlót. Alternatív megoldásként a mandulasav, glikolsav vagy szalicilsav használata is jótékony hatású lehet. Ezek az összetevők csökkentik a bőr pH-értékét, ezáltal gátolják a baktériumok szaporodását, és segítenek friss érzést biztosítani a mindennapok során.

Related posts