Végre fény derült az évtizedes "zuhanyrejtélyre"!


Régi kérdés, hogy reggel vagy este érdemesebb-e zuhanyozni. Most azonban a kutatók végre tisztázni tudták a dilemmát, és nemcsak a pohárba öntöttek vizet, hanem a zuhanyzó fülkéjébe is.

A világnak ama privilegizált részén, ahol van vezetékes víz és zuhany a fürdőszobában, két nagy tábor alakult ki, amikor felmerül a kérdés, hogy mikor kell zuhanyozni. Az első csoport szerint reggel, mert így frissen indul a nap. Az esti zuhany hívei szerint viszont az ember "így tudja lezárni az elmúlt napot" és jobban aludni. (Természetesen vannak reggeli és esti zuhanyhívők, és olyanok is, akik szerint nem is kell a zuhany).

Primrose Freestone, az angliai Leicester Egyetem vezető mikorobiológia előadója felhívja a figyelmet, hogy a nap során a bőrünkre és a hajunkra különböző szennyező anyagok rakódnak le. Ehhez adódik még az izzadság (ami maga nem visszataszító illatú, csak az azt lebontó baktériumok által felszabadított anyagok). A szennyezések egy részét felfogja a ruhánk, a többi viszont átkerül az ágyneműnkre. A bőrön található izzadság és olaj elősegíti a baktériumok szaporodását és ezek átkerülhetnek a párna- és paplanhuzatra - fejtegeti.

A lefekvés előtti zuhany tehát eltűntetheti ezek egy részét, de

Az ember éjszaka, az ágyban fekve is izzad, függetlenül attól, milyen hűvös vagy meleg van odakint.

A Freestone, a népszerű tudományos magazin, a The Conversation hasábjain fogalmazta meg ezt a gondolatot.

A mikrobák ilyenkor is akcióba lépnek, és elkezdik jóízűen elfogyasztani az izzadságban található tápanyagot. Reggelre aztán megjelennek az ágyneműn, mi pedig arra ébredünk, hogy már korántsem olyan rózsavízre emlékeztető az illatunk, mint amikor ágyba bújtunk.

Az esti zuhany élményét jelentősen befolyásolja, ha nem figyelünk oda az ágynemű cseréjére. A régi ágyneműkön felhalmozódó elhalt hámsejtek táptalajt nyújtanak a különféle mikroorganizmusok számára, amelyek nemcsak hogy kellemetlen környezetet teremtenek, de súlyosbíthatják az asztmát vagy allergiás reakciókat is. Érdemes tehát rendszeresen friss ágyneműt használni, hogy a pihenés valóban felfrissítő lehessen!

A felkelés utáni zuhanyzás nem csupán felfrissít, hanem segít eltávolítani a bőrünkről az elhalt hámsejteket, az izzadságot és az ágyban felgyülemlett baktériumokat is. Így amikor tiszta ruhába bújunk, kevesebb kellemetlen szagot okozó mikroba marad rajtunk, ami azt jelenti, hogy napközben hosszabb ideig élvezhetjük a friss illatot. Ezzel szemben azok, akik lefekvés előtt zuhanyoznak, valószínűleg nem élvezhetik ezt az előnyt - olvasható Freestone írásában.

A kutató egy érdekes szempontot is megoszt: a zuhanyzás "hatékonysága" szempontjából kulcsfontosságú, hogy rendszeresen, preferáltan heti gyakorisággal mossuk és cseréljük az ágyneműt. Ez a rendszeres karbantartás nem csupán a bőr elhalt sejteit, az izzadságot, a baktériumokat és az olajat távolítja el a lepedőkről és huzatokból, hanem segít megszabadulni az ágyneműn felhalmozódó spóráktól is.

Freestone ajánlása azonban nem mindenkinek nyeri el a tetszését. A Reddit egyik szubkultúrájában, ahol a mindentudó okoskodók gyűlnek össze, éppen a reggeli szokások ellen lázadnak. Ők az esti zuhanyozás előnyeit hirdetik, mondván:

Nem meglepő módon, az esti zuhany pártján állnak azok is, akiknek ehhez valami érdekük fűződik, például a matracokat értékesítő Mattress Next Day oldal.

"Az esti zuhanyzás nemcsak hogy higiénikusabb, de kevesebb energiát is igényel."

- hirdeti a portál, alvásszakértőkre hivatkozva. Aztán még egy olyan gyanús kérdést is feltesz, hogy "kell-e zuhanyozni minden nap?"

Amire megint csak az oldal "alvásszakértői" azt mondták, hogy "néha rendben van, ha az ember kihagy egy-két napot, csak cserélje gyakrabban az ágyneműt", a megjegyzés alatt egyből a reklámmal: "Akarsz venni új lepedőt?"

Az esti zuhany barátainak viszont támadhatatlannak tűnő érve az, hogy ha az ember bőrkiütésektől szenved, akkor jobb a baktériumokkal elbánó esti zuhany.

Related posts