Megkezdődött Jimmy Carter több napos búcsúztatása, ahol a közönség tiszteletét fejezheti ki a volt elnök előtt, akinek életműve és öröksége sokakat inspirált. Az esemény során emlékeznek életének mérföldköveire és politikai pályafutására, miközben barátai


Az Egyesült Államok történetében ő volt az elnök, aki a legidősebb korig jutott el.

Jimmy Carter, az Egyesült Államok egykori elnöke, szülőhelyén, Georgiában kezdte meg végső búcsúztatását szombaton. Az esemény több napig tart, és lehetőséget ad arra, hogy a néhai politikus koporsóját Atlantában, valamint Washingtonban is közszemlére tegyék. Az állami búcsúztatás során sokan tisztelegnek a híres vezető előtt, aki életének során jelentős hatást gyakorolt az országra.

A ceremónia kezdetén Americus városában a titkosszolgálat egykori ügynökei helyezték el a gyászautóban az Egyesült Államok 39. elnökének koporsóját, aki Jimmy Carter hivatali ideje alatt élvezte védelmüket.

A temetési menet Jimmy Carter gyermekeinek, unokáinak és dédunokáinak kíséretében szombaton helyi idő szerint a délelőtti órákban érintette a volt elnök gyerekkori lakóhelyét Plains város közelében, majd végighaladt Plainsen, amely egész életében otthona volt. A dél-georgiai városból a koporsót az állam fővárosába Atlantába viszik. Ott rövid szertartást tartanak az állami törvényhozás épületében, ahol Jimmy Carter állami szenátorként és kormányzóként viselt hivatalt.

A volt elnököt ezt követően a Carter Presidential Center impozáns épületében ravatalozzák fel, ahol a tisztelők hétfő estig róhatják le kegyeletüket. Az állami temetési szertartás kedden Washington szívében folytatódik, ahova a tervek szerint délelőtt érkezik meg a koporsó. Az elnök földi maradványait az Egyesült Államok haditengerészeti emlékműve előtt (US Navy Memorial) helyezik majd egy lóvontatta gyászkocsira, amely a Capitolium közeli helyszínre viszi.

A szövetségi törvényhozás impozáns épületében kedden délután gyászszertartás keretein belül búcsúznak el az amerikai kongresszus tagjai a tiszteletreméltó volt elnöktől. Az állami ravatal ezután megnyílik a nagyközönség előtt, lehetőséget adva az állampolgároknak, hogy csütörtök reggelig leróják kegyeletüket. Jimmy Carter temetési szertartása csütörtökön délelőtt a Nemzeti Katedrálisban zajlik, ezt követően pedig földi maradványait visszaszállítják Georgia államába, ahol szűk családi körben, Plains városában helyezik végső nyugalomra.

Az Egyesült Államok 39. elnökeként Jimmy Carter 1977 és 1981 között töltötte be hivatalát. 2024. december 29-én távozott az élők sorából Plainsben. Érdekes módon, 2024. október 1-jén ünnepelte 100. születésnapját, így ő lett a legidősebb elnök, aki valaha élt az Egyesült Államok történetében. 2023 februárjától saját kérésére hospice ellátásban részesült, amely lehetővé tette számára, hogy otthonában, családja körében tölthesse utolsó napjait. Felesége, Rosalynn Carter, 2023 novemberében hunyt el, 96 éves korában.

Related posts