Még hosszú időn keresztül az Egyesült Államok lesz a globális gazdasági vezető, megőrizve pozícióját a világ legnagyobb gazdaságaként.
A londoni gazdasági és üzleti elemzések élvonalába tartozó Centre for Economics and Business Research (CEBR) minden év végén elkészíti átfogó előrejelzését, amely a következő másfél évtizedben várható globális gazdasági rangsort mutatja be. Ez a prognózis a dollárban kifejezett, folyó áron számított nominális bruttó hazai összterméket (GDP) veszi alapul, így nyújtva világos képet a gazdasági trendek alakulásáról.
Csütörtökön bemutatott, 189 nemzet gazdasági helyzetét rangsoroló új elemzésük keretében (CEBR World Economic League Table, WELT 2025) a ház szakértői kifejtették, hogy előrejelzéseik szerint a globális szinten megtermelt GDP értéke ebben az évben eléri a 110 ezer milliárd dollárt. Ezen túlmenően, a következő 15 év során, egészen 2039-ig, várakozásaik szerint ez a szám több mint duplájára, 221 ezer milliárd dollárra nő.
A CEBR londoni szakértői korábban, a tavalyi WELT-előrejelzés keretében, azt valószínűsítették, hogy Kína 2037-re a világ legnagyobb gazdaságává válik, ezzel az Egyesült Államokat a második helyre szorítva.
A csütörtökön közzétett, frissített éves előrejelzés alapján a legutóbbi növekedést támogató intézkedések, bár a kínai ingatlanszektorban tapasztalható kihívások és a gyenge hazai kereslet árnyékában születtek, már most is serkentik a kínai gazdaságot. Ugyanakkor ezek a politikai lépések csak hosszabb távon fognak teljes mértékben éreztetni hatásukat.
A WELT 2025-ös elemzése alapján készült alapforgatókönyv szerint Kína hazai össztermékének nominális értéke 2039-re várhatóan 44 768 milliárd dollárra nő, míg az Egyesült Államok nominális GDP-je 53 457 milliárd dollárra emelkedik. Ezen előrejelzés tükrében az idei évre prognosztizált GDP-értékek, amelyek Kína esetében 18 333 milliárd, az Egyesült Államoknál pedig 29 149 milliárd dollárt jelentenek, jelentős növekedést mutatnak a következő évtizedek során.
A WELT 2025-ös előrejelzése alapján India egyre inkább globális gazdasági központtá alakul. A CEBR legfrissebb, csütörtökön közzétett előrejelzése szerint az indiai gazdaság várhatóan már 2025-re a világ negyedik legnagyobb gazdaságává nő, ezzel megelőzve Japánt, amely idén a negyedik helyen áll.
A WELT legújabb, 249 oldalas tanulmánya szerint az indiai nominális hazai össztermék éves értéke 2028-ra meg fogja haladni az ötezer milliárd dollárt. Ezzel India 2029-re, Németországot megelőzve, a világ harmadik legnagyobb gazdaságává lép elő.
A ház előrejelzései alapján az orosz gazdaság teljesítménye az idei évben 3,3 százalékra csökken a tavalyi 3,6 százalékhoz képest. Ennek ellenére a bruttó hazai termék (GDP) értéke még így is 9 százalékkal magasabb lesz, mint a 2019-es szint.
A CEBR várakozása szerint az orosz gazdasági növekedés éves átlagban 1 százalék környékére lassul tovább az előrejelzési távlat végére, de Oroszország ezzel együtt is csak kismértékben, az idei 11. helyről 2039-ig a 13. helyre csúszik vissza a világ legnagyobb gazdaságainak listáján.
A CEBR elemzései alapján a folyó áron kifejezett nominális magyar GDP 2024-re prognosztizált 220 milliárd dollárról 2039-re várhatóan 462 milliárd dollárra fog nőni.