A bőrrák leggyakoribb megjelenési helyei férfiaknál és nőknél eltérőek, ezért érdemes külön figyelmet fordítani ezekre a területekre. Érdemes alaposan átvizsgálni a bőr ezen részeit!


Önellenőrzés során lényeges figyelembe venni, hogy a melanóma általában eltérő területeken jelenik meg férfiak és nők esetében.

A bőrrák, különösen a melanóma, napjaink egyik legelterjedtebb rosszindulatú daganata, és világszerte komoly egészségügyi kihívást jelent. A betegség fő kiváltó oka a fokozott UV-sugárzásnak való kitettség. Érdekes megfigyelni, hogy a daganat a test bármely részén megjelenhet, azonban a nemek közötti különbségek miatt bizonyos testrészeknél eltérő gyakorisággal fordul elő. E jelenség mögött részben a viselet vagy annak hiánya áll, amely befolyásolja a bőr védelmet.

Brit adatok szerint a férfiak körében a melanóma leggyakrabban a felsőtesten, különösen a törzsön alakul ki (ez az összes diagnózis 40%-át teszi ki). Gyakori oka, hogy a férfiak az első napsugarak megjelenésekor levetik pólójukat, méghozzá megfelelő fényvédelem nélkül.

A nők körében leggyakrabban érintett testrészek az alsó végtagok, különös figyelmet fordítva a csípőtől egészen a lábfejig terjedő területekre, amelyek az összes eset 35%-át képviselik. Ennek fő kiváltó oka a szoknyák és rövidnadrágok viselése, továbbá a naptej alkalmazásának elhanyagolása - számol be róla a Daily Mail.

A 2018 és 2021 közötti adatok elemzése alapján kiderült, hogy a férfiaknál a bőrrák kialakulásának második leggyakoribb helye a fej és a nyak (24%), a karok és a vállak (20%), valamint az alsó végtagok, köztük a csípő (13%). A nők esetében a második helyen a karok és a vállak szerepelnek, ezek az esetek 27%-át teszik ki, míg a törzs 22%-kal, a fej és a nyak pedig 13%-kal szerepel.

Related posts