Megszakadt az orosz gáz szállítása Ukrajnán keresztül.


Az orosz gázszállítások leálltak az Európai Unió tagállamaiba, amelyeket Ukrajnán keresztül bonyolítottak.

Az Oroszország és Ukrajna között létrejött ötéves gáztranzit-megállapodás január 1-jén, a hajnali órákban véget ért. Ez a fejlemény nem volt meglepő, hiszen Kijev többször is hangsúlyozta, hogy a folyamatban lévő orosz agresszió miatt nem kívánja meghosszabbítani a szerződést.

A Sky News idézi Herman Haluscsenko ukrán energiaügyi minisztert, aki azt mondta: "Leállítottuk az orosz gáz tranzitját". "Ez történelmi esemény. Oroszország elveszíti piacait, pénzügyi veszteségeket fog szenvedni. Európa már meghozta a döntést, hogy lemond az orosz gázról".

Az orosz energetikai óriás, a Gazprom, a közelgő leállások következtében várhatóan körülbelül 5 milliárd dollárnyi veszteséget könyvelhet el a gázértékesítési tevékenységeiben.

Oroszország továbbra is gázszállítást végez a Fekete-tengeren át, a Török Áramlat gázvezetéken keresztül. Ez a rendszer két fő vonalból áll: az egyik a török belső fogyasztás kielégítésére, míg a másik közép-európai országok, például Magyarország és Szerbia ellátására szolgál.

Az Európai Bizottság szerdai bejelentése szerint az EU készen áll a leállásokra, és a gázinfrastruktúra megfelelően rugalmas ahhoz, hogy alternatív útvonalakon keresztül szállítson nem orosz eredetű gázt Közép- és Kelet-Európába.

Az orosz gáz vásárlóinak, köztük Szlovákiának, nyilatkozata szerint a jövőben is a Németországból és Magyarországról érkező vezetékrendszerekre támaszkálnak a vevők ellátására, bár ez a folyamat többletköltségeket von maga után. Robert Fico szlovák miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a felkészülés ellenére az átmenet "drasztikus" következményekkel jár majd az Európai Unió számára, míg Oroszország esetében a hatások minimálisnak tűnnek.

Balog István, Ukrajna budapesti ügyvivője, korábban a Klubrádiónak adott interjújában osztotta meg gondolatait e témáról.

Related posts