Az SZFE-nek komoly kihívásokkal kell megküzdenie a növekvő verseny miatt.


A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán, a budapesti Színház- és Filmintézettel való együttműködés keretében, már egy évtizede indítottak színházi és filmes szakirányú továbbképzéseket. Az intézet alapításának és a szakok beindításának folyamata mostanra 15 szakkal gazdagodott, elérve ezzel az önálló Színház- és Filmművészeti Intézet létrehozásának küszöbét. Csányi János docens szavaival élve, a nemzeti társadalom érdeke, hogy a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) mellett egy olyan vidéki felsőoktatási intézmény is létrejöjjön, amely hasonló szintű alternatívát kínál a hallgatók számára.

A kaposvári színházi tanszék a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) keretein belül működik, ám jövője jelenleg kérdéses. Ezzel szemben a Pécsi Tudományegyetem, mint egy jelentős, országos szinten elismert felsőoktatási intézmény, a Művészeti Karával együtt, amely magában foglalja a Zeneművészeti, Képzőművészeti, valamint a Design és Médiaművészeti Intézeteket, már eddig is jelentős szereplője volt a hazai művészeti felsőoktatásnak.

- fejtette ki Csányi János, miközben gondolatban mélyebb rétegeket kutatott.

Amikor arra a kérdésre kerestük a választ, hogy miben rejlik a pécsi képzés egyedisége az SZFE-hez képest, a docens kiemelte, hogy a különböző tényezők együttesen formálják ezt a különbséget. A fővárosban ugyanis nem lehetséges olyan szintű strukturált együttműködés kialakítása a különálló művészeti egyetemek között, mint itt, Pécsen. A hallgatók itt nemcsak az elméleti tudásukat mélyíthetik el, hanem gyakorlati órák keretében közvetlen kapcsolatba léphetnek a társágazatok szakembereivel is. Emellett részt vehetnek összehangolt közös gyakorlati programokban, amelyek tovább gazdagítják a tanulási élményüket.

Ezért kiemelkedő figyelem övezi a térség fejlődését, különösen Pécs városában, amely Közép-Európa déli részének szívében helyezkedik el. A cél az, hogy megerősítsék a magyar felsőoktatás és a kulturális kapcsolatok szálait Románia, Szerbia, Horvátország, valamint a Balkán más országaival, sőt még Észak-Olaszországgal is. Ezen kívül, a hazai intézmények, például a budapesti és a határon túli magyar nyelvű egyetemek bevonásával is tervezik az együttműködések kiépítését.

A leendő egyetemi oktatók között már most olyan neveket találni, mint Bán Teodóra táncművész koreográfus, színházigazgató, Deák Kristóf filmrendező, egyetemi docens, Tim Carroll rendező, színházigazgató, Cserhalmi György színművész, Kamarás Iván színművész, egyetemi adjunktus, Kautzky Armand színművész, egyetemi adjunktus, Mádi Zoltán színházi gazdasági igazgató, prof. Szabó Gábor operatőr és szakmai szervezetvezető, egyetemi tanár, dr. Tasnádi István forgatókönyv- és drámaíró, egyetemi adjunktus vagy Zsigmond Dezső filmrendező, MMA-tagozatvezető, és még hosszan lehetne a kiemelkedő szakembereket sorolni. Ez az oktatói gárda amellett, hogy garanciát jelent a magas színvonalú szakmai és oktatási munkára, egy jelentős felsőoktatási szakmai műhely létrejöttét vetíti előre.

A Színház- és Filmművészeti Intézet ősszel kezdődő tizenöt különböző szakjára még mindig nyitva áll a felvételi lehetőség a jelentkezők és a pótfelvételizők számára. A részletes információk hamarosan elérhetők lesznek az egyetem Művészeti Karának hivatalos weboldalán. Érdemes figyelni a frissítéseket!

Related posts