Kína bízik abban, hogy Panama képes lesz függetlenedni az amerikai beavatkozásoktól, és bölcs döntéseket fog hozni a jövőjét illetően.


Kína abban bízik, hogy Panama képes lesz elkerülni a külső befolyásokat, és bölcs döntéseket hoz - jelentette be a kínai külügyminisztérium pénteken. A tárca ezzel arra utalt, hogy Donald Trump kormányzata az utóbbi időszakban intenzíven dolgozik azon, hogy az Egyesült Államok irányítása alá vonja a Panama-csatornát, "mielőtt az nem megfelelő kezekbe kerülne."

Kína és Panama korábban egy fontos együttműködési megállapodást kötött az Egy övezet, egy út kezdeményezés keretein belül. E megállapodás részeként hongkongi cégek is részt vesznek a Panama-csatorna üzemeltetésében. A kínai külügyminisztérium szóvivője pénteken kijelentette, hogy határozottan elítéli az Egyesült Államok által alkalmazott nyomásgyakorló és kényszerítő intézkedéseket, amelyek célja ennek az együttműködésnek a megbélyegzése és aláásása.

Lin Csien szóvivő hozzátette, mélységesen sajnálja, hogy Panama nem fogja megújítani az együttműködésről szóló megállapodást Kínával, ugyanakkor reméli, hogy megszabadulnak a beavatkozástól és mégis döntést hoznak. Az MTI azt írja, együttműködés megszakításáról José Raúl Mulino panamai elnök beszélt vasárnapi, Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel tartott találkozóján.

Az "Egy út, egy övezet" program Kína innovatív gazdasági együttműködési kezdeményezése, amely több mint 150 országot vonz magába, köztük 20 latin-amerikai nemzetet is. E kezdeményezés célja, hogy Kína kiaknázza felesleges kapacitásait, miközben globális kereskedelmi hálózatát szélesíti és erősíti. Az együttműködés így nemcsak a kínai gazdaság számára nyújt új lehetőségeket, hanem a részt vevő országok számára is kedvező feltételeket teremt a fejlődéshez és a kereskedelmi kapcsolatok elmélyítéséhez.

Marco Rubio, Donald Trump frissen kinevezett külügyminisztere nemrégiben Panamába látogatott. Az utazás fő célja a panamai kormánnyal és az elnökkel folytatott tárgyalások voltak, amelyek keretében az Egyesült Államok felajánlotta, hogy átvenné a nemzetközi hajóforgalom szempontjából kiemelkedő jelentőségű Panama-csatorna irányítását.

Rubio panamai látogatása során arra figyelmeztette a közép-amerikai ország vezetését, hogy tegyenek lépéseket Kína befolyásának csökkentésére a Panama-csatorna irányításában. Ellenkező esetben az Egyesült Államok hajlandó lehet komoly intézkedéseket hozni. Ez a figyelmeztetés Donald Trump elnök azon kijelentése után hangzott el, miszerint Washington mérlegelheti a 1999-ben Panamának átadott stratégiai vízi út visszaszerzésének lehetőségét.

Rubio és José Raúl Mulino, Panama elnöke, a legutóbbi tárgyalások után eltérő nézőpontokat fogalmaztak meg a kialakult helyzetről. Mulino úgy véli, hogy az amerikai katonai beavatkozás valószínűsége csekély, ezért technikai egyeztetések lebonyolítását javasolta a csatornánál lévő kínai érdekeltségekkel kapcsolatban. Ezzel szemben a panamai államfő határozottan elutasította a csatorna tulajdonjogával kapcsolatos viták felvetését. Kiemelte, hogy a Panama-csatorna kizárólag Panamáé, és ezt nem tekinti tárgyalási alapnak.

A találkozót követően szerdán az amerikai külügyminisztérium bejelentette, hogy az Egyesült Államok kormányának hajói ezentúl díjmentesen hajózhatnak a Panama-csatornán. Ezt a hírt azonban Panama gyorsan megcáfolta, hangsúlyozva, hogy nyitottak a párbeszédre az Egyesült Államokkal. Kína már szerdán reagált az amerikai kormány felelőtlen nyilatkozatára, valamint a kínai-panamai együttműködés ellen irányuló támadásokra, és kifejezte tiltakozását.

Related posts