Kiderült, hogy ő lesz Trump legfontosabb szövetségese a kínaiak kontrollálásában: egy újabb feszültségekkel teli kereskedelmi háború körvonalazódik? - Pénzcentrum

Donald Trump bejelentette, hogy David Perdue egykori szenátort jelöli a kínai nagyköveti posztra. Ez a lépés egy tapasztalt üzletember és politikai szereplő kezébe adja az irányítást az Egyesült Államok és Kína között feszültségekkel teli kapcsolatok felett. Perdue kinevezése új lehetőségeket nyithat meg a két ország közötti párbeszéd és együttműködés terén.
Az Egyesült Államok leendő elnöke, Donald Trump bejelentette, hogy David Perdue egykori szenátort jelöli a kínai nagyköveti posztra. Ez a lépés egy tapasztalt üzletember és politikai szereplő kezébe adja az irányítást az Egyesült Államok és Kína között feszültségekkel teli kapcsolatok felett. Perdue kinevezése új lehetőségeket nyithat meg a két ország közötti párbeszéd és együttműködés terén. Trump emellett további kereskedelmi szankciókat helyezett kilátásba Kínával szemben, amennyiben Peking nem lép fel hatékonyabban a fentanil-kereskedelem ellen - írja a Reuters.
Trump a Truth Social platformján jelentette be Perdue kinevezését, amely döntését a jövőbeli elnöki ambíciói részeként fogalmazta meg. Az elnök hangsúlyozta, hogy az új nagykövet kulcsszereplővé válik a régió stabilitásának biztosításában, valamint a kínai vezetőkkel folytatott együttműködés hatékonyságának megőrzésében.
A georgiai republikánus Perdue 2015 és 2021 között volt szenátor, előtte pedig 40 éves üzleti karriert tudhat maga mögött, amelynek során Hongkongban is élt. Kinevezése visszatérést jelent ahhoz a gyakorlathoz, hogy korábbi politikusokat küldenek a pekingi amerikai nagykövetségre. Ez eltér Joe Biden elnök döntésétől, aki 2021-ben Nicholas Burns karrierdiplomatát jelölte erre a posztra.
Trump a jövőbeni kormányzati struktúrájában Kína-ellenes politikai személyiségek kinevezését tervezi, például Marco Rubio szenátor külügyminiszteri posztra javaslását. Ez arra utal, hogy az Egyesült Államok Kína-politikája a kereskedelmi intézkedéseken túl is egyre szigorúbbá válhat. A leendő elnök már a választási kampány során is 60%-ot meghaladó vámokkal riogatott Kínát, most pedig konkrétan 10%-os vámemelést helyezett kilátásba a kínai termékekre, amennyiben Peking nem lép fel határozottabban a fentanil-kereskedelem visszaszorítása érdekében.
Trump első elnöki ciklusában Terry Branstad volt iowai kormányzó töltötte be a pekingi nagyköveti posztot. Branstad igyekezett kihasználni korábbi kínai kapcsolatait - többek között Hszi Csin-pinggel -, hogy enyhítse a kereskedelmi feszültségeket, de erőfeszítései ellenére a két ország példátlan kereskedelmi háborúba keveredett.
Elemzők véleménye szerint Perdue szerepe a jelenlegi feszültségekkel terhelt kétoldalú kapcsolatokban még nem világos. Valószínű, hogy Peking közvetlenül Donald Trumppal és közvetlen tanácsadóival kívánja fenntartani a kapcsolatot, különösen abban az esetben, ha a kereskedelmi feszültségek ismét fokozódnak.