Tedd egyedivé a szövegedet: "Kevesebb magára hagyott kedvenc, hosszabb és boldogabb élet - Az ivartalanítás jelentősége!"


Nemcsak egyéni, de közösségi érdek is - napjainkban egyre nagyobb hangsúly kerül az ivartalanítás fontosságára, ennek ellenére számos (régről berögzült) tévhit kering a beavatkozással kapcsolatban. Dr. Kovács Attila állatorvossal körbejártuk a legfontosabb tudnivalókat.

Az ivartalanított kutyák és macskák élettartama jelentősen hosszabb, mint ivaros társaiké, ahogy számos friss kutatás is megerősítette. A tanulmányok alapján az ivartalanított kan és szuka kutyák várható élettartama 13,8-26,5%-kal, míg a kandúr és nőstény macskák esetében ez az arány akár 37-39%-ra is rúghat. Ez a tendencia arra utal, hogy az ivartalanítás fontos szerepet játszhat a háziállatok egészségének megőrzésében és hosszú életük biztosításában.

Bár a tények és statisztikák világosan mutatják a helyzetet, a régi hiedelmek továbbra is mélyen gyökereznek a köztudatban. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a nem kívánt, gazdis és gazdátlan szaporulatok, valamint a kóbor állatok növekvő száma, amelyek manapság is komoly kihívást jelentenek hazánk számára.

Ha nem végzünk hivatalos tenyésztést, elengedhetetlen, hogy kutyáinkat és macskáinkat ivartalanítsuk. A menhelyek túlzsúfoltak, és a felesleges szaporulatok következtében sok ártatlan állat kóborol az utcán. Emellett a folyamatos ivarzás, vemhesség és szoptatás komoly terheket róhat háziállataink szervezetére, ami idővel súlyos egészségügyi problémákat okozhat.

A problémával pedig nemcsak egyénileg, de rendszerszinten is foglalkozni kell. Az Állatvédők Érdekvédelmi és Szakmai Szövetsége szerint azok az önkormányzatok, amelyek kiemelt gondot fordítottak a megelőzésre, a problémák jelentős részétől megszabadultak 1-2 év alatt - a kóbor állatok száma minimálisra csökkent, illetve helyenként meg is szűnt.

A felelőtlen állapotok megoldása lehetséges, de ehhez elengedhetetlen egy alapvető szemléletváltás és tudatosítás. Noha az ivartalanítás előnyeit számos kutatás és szakértői vélemény alátámasztja, sok gazdi még mindig bizonytalan, vagy úgy véli, hogy kedvence számára nem ez a legideálisabb megoldás. Dr. Kovács Attila állatorvossal beszélgettünk az ivartalanítást övező tévhitekről, valamint a legfontosabb tudnivalókról, amelyek segíthetnek a helyes döntés meghozatalában.

A szakértő véleménye szerint az egyik legelterjedtebb tévhit, hogy a háziállatok egészségének megőrzéséhez elengedhetetlen egy vemhesség. Ez azonban téves megközelítés, hiszen kedvenceink jóllétének szempontjából éppen az ellenkezője a helytálló. Valójában az állatok egészségügyi szempontból kedvezőbb helyzetben vannak, ha soha nem esnek teherbe. „Azt ajánlom, különösen a macskák esetében, hogy amint a fogaik felnőtté válnak, körülbelül 6-7 hónapos korban érdemes elvégezni a műtétet, legyen szó kandúrokról vagy nőstényekről” - hangsúlyozza a szakember.

Ritkán, de bizonyos szempontból van igazság ebben az állításban. Amikor van egy kijelölt terület, amelyet az állataink sajátjuként ismernek fel, és amit rendszeresen bejárhatnak, általában elkerülhetők a problémák. Ez főleg a lakásban tartott macskák és kutyák esetében jelentkezhet, hiszen náluk gyakran megváltozik az anyagcsere folyamata, valamint a hormonális egyensúly. Ennek következtében a hízás kockázata is megnő. Ez persze nem törvényszerű, de érdemes figyelemmel kísérni.

A mozgásigény kielégítése és a tudatos táplálás ivartalanított állatok esetében is kulcsfontosságú"

- emeli ki dr. Kovács Attila.

"Mindig el szoktam mondani, hogy kedvencünk az ivartalanítás után sem lesz más. Az alapvető habitus adott, genetikailag meghatározott. Nyilván erre tevődik rá az ivari funkcióval kapcsolatos plusz viselkedésmód. Ha mondjuk egy macska agresszív az ivarzási időszakban, a rangsorviták miatt, ezek nyilván megszűnnek a beavatkozás után.

De a megszokottak szerint nem fog más állat válni sem a kutyából, sem a macskából.

Egy-két extrém visszajelzés előfordult már, hogy nagyon meglustult az állat, de úgy tapasztalom, hogy ebben az esetben kedvencünk alapvetően is ilyen lenne."

Kapcsolódó: Kell nekünk kutya? És ha igen, milyen? - Így válasszuk ki!

Amennyiben a fent említett lehetőségek ellenére mégis kétségek merülnének fel, a szakértő szerint van alternatíva is. Kan kutyák esetében a hormonimplantátum alkalmazása egy hatékony megoldás lehet, amely 6 hónapon keresztül egyfajta hormonális kasztrálást nyújt. Ez különösen hasznos lehet a gazdik számára, akik kíváncsiak arra, hogy milyen lenne a kutyájuk ivartalanítva.

Ez a folyamat visszafordítható, és kizárólag kan kutyák esetében alkalmazható. Aki szeretné kipróbálni, fél éven át megtapasztalhatja, hogy milyen lenne a kutyája természete a kasztrálás után. A folyamat rendkívül egyszerű: először fertőtlenítik a területet, majd levágják a szőrt, végül pedig egy injekciós tűszerű applikátorral végzik el a beavatkozást. Fontos megjegyezni, hogy ez nem sebészi eljárás, csupán egy gyors mozdulatról van szó, amelyet bármely állatorvosi rendelőben elvégeznek.

Az ivartalanítás jelentős szerepet játszik számos betegség megelőzésében, különösen azokban az esetekben, amikor hormonális vagy szaporodással kapcsolatos problémák merülnek fel. Dr. Kovács Attila kiemelte: "Macskák esetében az ivartalanítás rengeteg betegség elkerülését teszi lehetővé, főleg, ha az állat szabadon járkál az udvaron, ahol nagyobb a kockázata a verekedésből, karmolásból vagy harapásból származó bakteriális és vírusos fertőzéseknek, valamint tályogok kialakulásának. Az ivartalanítás nemcsak a betegségek megelőzését segíti elő, hanem a fertőzések terjedését is gátolja, mivel megszünteti a területvédelmi harcokat és a rangsorvitákat, így csökkenti a konfliktusok számát."

A megszokott vírusfertőzések terjedése könnyebben bekövetkezik, amikor a macskák közötti interakciók száma megnő. Az ivartalanítás azonban hatékony módszer lehet ennek mérséklésére, függetlenül attól, hogy kandúrról vagy nőstény cicáról van szó.

A nőstény kutyák esetében gyakran megfigyelhető, hogy a daganatok körülbelül 70-80%-a hormonális hatásoktól függ. Az ivartalanítási beavatkozás jelentősen csökkenti ezen elváltozások, különösen az emlődaganatok, kialakulásának valószínűségét. Ezen kívül, a kan kutyáknál az ivartalanítás a heredaganatok kockázatát teljes mértékben megszünteti.

Kapcsolódó: Honnan vesszük észre, ha kedvencünk tüzel, és mi ilyenkor a teendő?

Dr. Kovács Attila szerint lehetőség van vazektómiára (az ondóvezeték egy részének kimetszésére, lekötésére) is, ha a gazdik az ivartalanítástól nagyon ódzkodnak. Ebben az esetben a termékenyítőképesség megszűnik, viszont lényeges tisztában lenni azzal, hogy a hormontermelés megmarad, tehát minden ugyanúgy történik, és a daganatos elváltozások, valamint más betegségek kockázata is magasabb marad.

Az ivartalanítás ideális időpontja különösen fontos a kisállatok egészsége szempontjából. Macskák esetében az első ivarzás, vagyis tüzelés előtt, általában 4-6 hónapos korban célszerű elvégezni, míg kutyák esetében ez a folyamat 6-8 hónapos korban ajánlott. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy a megfelelő időpont sok tényezőtől függ, mint például a kutya vagy macska fajtája, neme, testmérete, valamint a tartási körülmények. Mindezek tükrében a legjobb, ha egyedi megközelítést alkalmazunk, így biztosítható a kisállat optimális egészségi állapota.

Akár macskát, akár kutyát nevelünk, mindig érdemes állatorvossal egyeztetni a legoptimálisabb időpont kiválasztásáról.

Fontos, hogy odafigyeljünk az állatorvosi rendelők ivartalanítási akcióira, amelyek az ivarzási időszakokhoz igazodva, kedvezményes áron kínálják a beavatkozásokat – különösen tavasszal. Az ivartalanítás egy egyszeri kiadást jelent, szemben a nem kívánt alom gondozásának költségeivel, amelyek gyakran még ennél is magasabbak lehetnek.

Dr. Kovács Attila véleménye szerint az otthontalan állatok számának csökkenése érdekében az ivartalanítás elengedhetetlen és helyénvaló lépés. Amikor gazdátlan macskát vagy kutyát találunk, a legtöbb emberben természetes a jó szándék. Eleinte az állat etetése segít, hogy hozzászokjon hozzánk, ám gyakran nem lépünk tovább ennél a lépésnél, és sokszor elfelejtjük, hogy ez a helyzet akár szaporulatot is eredményezhet.

A felelősség kérdése ebben az esetben is ránk hárul, de fontos megemlíteni, hogy sokan anyagi okok miatt nem tudják vállalni a környezetükben kóborló állatok befogadását és ivartalanítását. E problémára válaszul jöttek létre az állatvédelmi egyesületek és kutya- illetve macskamentő civil szervezetek, amelyek országos szinten kínálnak támogatást ivartalanítási programjaik keretében. Ezek a programok lehetőséget biztosítanak bárkinek, aki szeretné javítani a gazdátlan állatok sorsán, legyen szó szervezetekről vagy magánszemélyekről. Az ingyenes ivartalanításra való jelentkezés folyamata, valamint a műtéten átesett gazdátlan állatok további sorsa részletesen megismerhető a megadott linkeken.

Related posts