A távfűtésre előállított energia körülbelül egyharmada elveszik, így jelentős mennyiségű potenciális hőenergia nem hasznosul.


Bukarestben évente körülbelül 100 millió euró értékű hőenergia megy veszendőbe.

Romániában a távfűtés hatásfoka rendkívül alacsony, amint azt a Horváth Consulting tanulmányának elemzése is megállapítja. Az energiaveszteség mértéke 30-35% között mozog, míg Bukarest esetében ez a szám akár 37%-ra is rúghat. A legnagyobb veszteségek a szállítóhálózaton jelentkeznek, ami komoly kihívást jelent a rendszer hatékony működése szempontjából.

A távfűtési rendszerek alacsony hatásfokának fő tényezője az elavult infrastruktúra, valamint az, hogy az önkormányzatok és az azokhoz tartozó cégek nem fektetnek be elegendő forrást a modernizálásukba.

2019 és 2022 között Brassóban került sor a legnagyobb, kilométerenként 74 eurós beruházásokra, ellenben a fővárosban mindössze 2,77 euró/kilométert költöttek ilyen célra. A vizsgált időszakban egy sor városban (Galac, Tulcea, Ploiești) egyáltalán nem végeztek beruházásokat.

1995 és 2022 között a távfűtéssel rendelkező városok száma 241-ról 69-re csökkent. Ezzel párhuzamosan visszaesett az ügyfeleknek szolgáltatott hőenergia mennyisége is, 40,8 millió MWh-ról 8,5 millió MWh-ra.

Az energiaveszteség mértéke városonként nagyban változik, az 1 kilométernyi hálózatra jutó mennyiség 78 MWh és 482 MWh között mozog, írja az economedia.ro. A fővárosban a kárba vesző hőenergia éves szinten 100 millió euró körüli veszteséget okoz. Az elmaradó beruházások miatt nem csupán a veszteségek nőnek, hanem az üzemzavarok száma is emelkedik. Bukarest távfűtési hálózatában 2016-ban 687 üzemzavar következett be, 2021-ben azonban már 1813. A beruházások jelenlegi szintjén 40 évre lenne szükség a teljes hálózat kicserélésére.

A szolgáltatás színvonalának a romlása miatt egyre többen válnak le a távfűtési hálózatokról, s szerelnek fel inkább saját hőközpontot. 2022-ben a romániai háztartások 29 százalékának volt saját hőközpontja. Az ügyfelek számának a csökkenése miatt a beruházások költségeit és a veszteségeket egyre kevesebb kliensre kell ráterhelni, ami még inkább hátráltatja a szükséges korszerűsítést.

"Ördögi körben forogunk" - hangsúlyozza Cătălin Stancu, a Horváth Consulting szakértője. A cég elemzői úgy vélik, hogy a kulcs a geotermikus potenciál alapos feltérképezésében és a hőszivattyúk széleskörű alkalmazásában rejlik.

Related posts