Karácsonyi ajándékok hitelből: Íme a leggyakoribb buktatók, amiket érdemes elkerülni!

Sokan idén is a hitelfelvételhez folyamodtak, hogy megkönnyítsék a karácsonyi készülődést, viszont ez a döntés számos kockázatot hordoz magában.
Az ajándékvásárlási láz időszakában sokan fontolóra veszik a hitelfelvételt, de érdemes alaposan átgondolni, hogy a karácsonyi költekezés kedvéért megéri-e eladósodni. A pénzügyi tudatosság elősegítése érdekében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is elindította saját kampányát - számolt be róla a Pénzcentrum.
Ahogy az ünnepek egyre közelednek, egyre többen ugranak fejest az ajándékvásárlásba. Azonban nem csupán az elérhető árucikkek iránti vágy növekszik, hanem a költségek is. Sajnos az áhított termékek ára folyamatosan emelkedik, és sokan éppen ebben az időszakban döntenek a nagyobb beruházásokat igénylő műszaki vagy egyéb eszközök beszerzéséről is. A kereskedők gyakran hirdetnek különleges akciókat, hogy csábítsák a vásárlókat, de a drágább termékek ára még ezek mellett is jelentős terhet ró a családok pénztárcájára. Az ünnepi készülődés öröme tehát sokszor összefonódik a pénzügyi kihívásokkal is.
Akiknek nincs elegendő pénzügyi forrásuk, de mégis ragaszkodnak bizonyos termékekhez, gyakran hitelhez folyamodnak. Ez a döntés azonban könnyen komoly pénzügyi problémákhoz vezethet, főleg, ha nem figyelnek oda eléggé, és nem tájékozódnak alaposan a hitel kondícióiról.
A november és december a személyi kölcsönök felvételének különösen aktív időszaka, ezért a Magyar Nemzeti Bank is ezt az időszakot választotta kampányának, amelynek mottója: "A hitel nem ajándék". Ennek a kezdeményezésnek a célja, hogy mindenki figyelmesebben tervezze meg a költségvetését, és az ünnepi időszak ellenére kerüljék el azokat a kölcsönöket, amelyek később komoly anyagi nehézségeket okozhatnak.
A pénzintézet innovatív módon támogatja a lakosságot különböző pénzügyi ismeretekre épülő kvízjátékokkal és egy dedikált aloldallal. Ezen a platformon számos hasznos információt találhatunk arról, hogyan kerülhetjük el a túlköltekezést. Az aloldalon található speciális kalkulátorok segítségével könnyedén megtervezhetjük kiadásainkat, így tudatosabb pénzügyi döntéseket hozhatunk.
Kiemelték, hogy aki mégis hitel felvételét fontolgatja, mindenképpen ellenőrizze az adott kölcsön futamidejét, törlesztőrészleteit, valamint a teljes hiteldíj mutatóját (THM) - ez utóbbiról rendszeresen elfeledkeznek a hitelfelvevők, pedig az első törlesztőrészlet aktuálissá válásakor kellemetlen meglepetést is okozhat, hogy mekkora összeget kellene kifizetni. Aki a fentiek ismeretében is ragaszkodik valamilyen banki termékhez, akár az MNB oldalán is tájékozódhat a lehetőségekről.
Fontos hangsúlyozni, hogy a vásárlások során – legyen szó akár személyes, akár online tranzakciókról – a vásárlóknak ébernek kell lenniük, mivel a csalók folyamatosan újabb és újabb trükkökkel próbálkoznak. A legjobb védekezés a kellő tájékozottság: ha a vásárló tisztában van a potenciális kockázatokkal, nagyobb eséllyel elkerülheti a csalásokat. Ugyanez vonatkozik a hibás vagy cserére szoruló termékekre is; ilyen esetekben is elengedhetetlen, hogy informálódjunk a számlaadási és cserejog aktuális előírásairól, hogy jogainkat jól érvényesíthessük.