Éjszakánként rendszeresen köhög? Íme hat lehetséges ok, ami a jelenség mögött megbújhat.


Érdeklik a részletek? Fedezze fel velünk, hogyan derítheti ki a kiváltó okot!

Néha csupán néhány apróbb módosítás elegendő ahhoz, hogy búcsút mondjunk az éjszakai köhögésnek, de bizonyos esetekben orvosi beavatkozásra is szükség lehet.

Reflux esetén, ha fekvő helyzetbe kerülünk, a gyomorsav könnyedén visszajuthat a nyelőcsőbe, sőt, akár a garatig is felkúszhat, ami köhögést okozhat. A panaszok elkerülésére ajánlott, hogy vacsoránál könnyű ételek kerüljenek az asztalra, és érdemes lefekvés előtt néhány órával már nem étkezni. Továbbá hasznos lehet az ágy fejének megemelése is, hogy csökkentsük a reflux kialakulásának esélyét.

Légúti fertőzés, krónikus orrmelléküreg-gyulladás következtében jelentkezhet hátsó garatfali csorgás: az orrváladék a garat felé távozik, ezáltal köhögésre ingerli a beteget. Ilyen esetben csak a garati váladékcsorgást kiváltó ok kezelésével lehet megszüntetni a panaszokat. A fül-orr-gégészeti kivizsgálás segíthet kizárni az orrpolip, orrsövény ferdülés, allergiás nátha lehetőségét is.

Az éjszaka folyamán jelentkező köhögésnél mérlegelni kell az allergia lehetőségét is, ilyen esetben leggyakrabban házi poratka, vagy a lakásban tartott háziállat által okozott tünetekre gondolunk. Dr. Holpert Valéria, a Fül-Orr-Gége Központ orvosa elmondta, hogy a házi poratkák az emberről lehullott, elhalt hámsejtekkel táplálkoznak, ezért legnagyobb számban az ágynemű, párnák környékén fordulnak elő. Allergia esetén légúti tüneteket, főként köhögést és orrdugulást okoznak, de előfordulhatnak a tartós érintkezés miatt bőrtünetek, kiütések is. Az allergia vizsgálattal kimutatható, allergén mentes ágynemű használatával és gyógyszeres kezeléssel megszüntethetők az általa okozott tünetek.

Az asztma egy krónikus betegség, amely a légutak gyulladásos állapotával jár. A betegség korai jelei között gyakran előfordul az elhúzódó köhögés. Ha tartós éjszakai köhögés lép fel, különösen akkor, ha más, asztmára utaló tünetek is jelentkeznek – mint például a fizikai aktivitás után fellépő köhögés, pollenek vagy dohányfüst hatására jelentkező nehézlégzés, légszomj és mellkasi fájdalom – akkor fontos, hogy légzésfunkciós vizsgálatot végezzünk.

A rendszeresen szedett gyógyszerek több módon is közrejátszhatnak az éjszakai köhögés megjelenésében. Egyes készítmények az egyéb, köhögésre hajlamosító betegségek tüneteit felerősíthetik, példáulVannak azonban olyan készítmények, amelyek szedése önmagában is köhögést okoz, ilyenek például az ACE-gátlók - a vérnyomás csökkentők egy csoportja. Ilyen esetben érdemes a kezelőorvossal konzultálni a gyógyszer cseréjéről.

Ha a levegő páratartalma túl magas, az kedvez a lakáson belüli allergének - penészgomba, házi poratka - megjelenésének. A túl száraz levegő sem egészséges azonban, ugyanis irritálhatja a nyálkahártyát, ami köhögést okozhat. Az ideális páratartalom 40-60 százalék között található, ha ennél alacsonyabb, akkor érdemes párásító készüléket beszerezni, a szobában teregetni, nyitott ablaknál aludni - ha az időjárás engedi.

Fedezze fel a megoldást! Folyamatosan visszatér a köhögés? Nézze meg, mi állhat a háttérben!

A köhögés nem csupán egy kellemetlen tünet, hanem figyelmeztető jel is lehet, amely súlyosabb egészségügyi problémák, mint például bronchitis, tüdőgyulladás, COPD, tüdőrák vagy asztma, kezdetét jelezheti. Emiatt rendkívül fontos, hogy ne bagatellizáljuk a jelentőségét. Ha a köhögés huzamosabb ideig fennáll, vagy ha olyan további tünetek jelentkeznek, mint a magas láz, mindenképp javasolt orvosi segítséget kérni.

Related posts