Új tűzoltógarázs épül - mi fog történni a régi téglagyár épületeivel?


Hosszúfalun végre megoldódik az önkéntes tűzoltók egyik égető problémája: új, megfelelő helyszínt kapnak a járműveik és felszereléseik tárolására. Az új garázs a régi téglagyár területén fog épülni, közvetlenül a faluotthon aszfalt borítású parkolójának szomszédságában. De mi lesz a téglagyár üresen álló épületeivel? Lehetőség nyílik arra, hogy azokat hasznos célokra alakítsák át, például közösségi rendezvények helyszínéül, vagy akár kulturális programok befogadására. A helyi lakosok számára izgalmas lehetőségek kínálkoznak, hogy új életet leheljenek a rég elhagyott épületekbe.

Lendva Község már aláírta a szerződést egy előregyártott csarnok felállításáról, amelyet a közbeszerzési eljárás nyertese, a vranskoi Petre Kft. valósít meg. A 100 négyzetméteres, betonalapzatra épülő garázs kialakítása a tűzoltókkal és a Hosszúfalui Helyi Közösséggel egyeztetve történik meg. Az építmény a faluotthon udvarán, az aszfaltos parkoló végében, de már az egykori téglagyár telkén kap helyet. A garázs június végére használatba vehető lesz. A hosszúfalui fejlesztéssel párhuzamosan Hídvégen a helyi labdarúgócsapat öltözője előtetőt kap, ami a sportrendezvények és a helyi közösségi rendezvények lebonyolításának körülményeit javítja. A beruházást szintén a Petre Kft. valósítja meg, a két beruházás értéke 86,5 ezer euró áfával.

Bár a tűzoltógarázs létrehozásával az egykori téglagyár területe részben új funkciót kap, a gyárépület továbbra is elhagyatottan, rossz állapotban áll. Az ipari létesítmények sorsa régóta megoldatlan, hiszen bár az udvar megtisztult, az épületek romos állapota nem csupán esztétikai, hanem gazdasági szempontból is komoly problémákat vet fel. A gyárudvar időnként lerakóhelyként funkcionál, s nemrégiben ide szállították az egykori agyagbánya telkéről eltávolított akácrönköket. A bányaterületen a Modra energija Kft. hamarosan megkezdi a 999 kW névleges teljesítményű naperőmű és a hozzá tartozó transzformátorállomás építését, miután a telek rendezése befejeződött, ráadásul már építési engedéllyel is rendelkeznek.

A téglagyár területén azonban tíz év elteltével sem történt jelentősebb befektetés. A szomszédos parcelláról az akácos bozót eltávolításával az egyre rosszabb állapotban lévő épületek most még inkább szembetűnőek. Különösen úgy, hogy az említett terület melletti út Lendva egyik legjobban látogatott turisztikai pontjához, a Lendva-hegyi kilátóhoz vezet.

A helyzet nem újkeletű, hiszen a közművekkel ellátott, körülbelül háromhektáros telek újrahasznosítása már jó ideje terítéken van. Három jelentős befektető jelezte érdeklődését, azonban a projekt megvalósítását az uniós gazdaságfejlesztési pályázatokhoz kötötték. A legfrissebb fejleményekről érdeklődtünk Lendva Község illetékeseinél, de a lapzárta időpontjáig sajnos nem érkezett új információ.

Related posts