Magyarország új kőolajvezeték építésébe kezdett, amely várhatóan jelentős hatással lesz az energiaszektorra és a gazdaságra.

Rövidesen megkezdődik az új kőolajvezeték építése Magyarország és Szerbia között, amelynek nyomán az egész térség üzemanyagellátása biztonságba kerülhet - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Belgrádban.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye alapján a tárca vezetője kifejtette, hogy Európa rendkívül bonyolult kihívásokkal találja magát szemben. Ezek közül kiemelkedik az energiaválság, amelyet elsősorban az Oroszország ellen bevezetett szankciók és Ukrajna helyzetének következményei okoznak.
"Ukrajna az egyik legfőbb oka Európa energiaválságának, mivel Ukrajna lezárta azt a földgázvezetéket, amely Oroszország felől, keleti irányból Európába, döntően Közép-Európába szállított földgázt" - húzta alá.
Majd rámutatott, hogy ennek következtében számos közép-európai ország súlyos helyzetbe került, és mára Ukrajna helyett Szerbia látja el a régió tranzitigényeit.
"Naponta több mint húszmillió köbméter földgáz érkezik Magyarországra Szerbián keresztül, ami évente körülbelül 7,5 milliárd köbmétert jelent. Ha Szerbia nem biztosítaná ezt a tranzitot Magyarország számára, akkor komoly problémák elé néznénk, nemcsak mi, hanem a szlovákok is, és általában Közép-Európa egészére nézve is jelentős nehézségeket okozna" - emelte ki.
"Ukrajna sajnálatos módon cserbenhagyta Közép-Európát az energiaellátás biztonságának kérdésében. Szerbia viszont az a nemzet, amely megbízható és korrekt tranzitországként működik, és biztosítja számunkra a szükséges földgázmennyiség zavartalan szállítását."
Szijjártó Péter kiemelte, hogy a két ország ráadásul még szélesebbé teszi az energia-együttműködését, ugyanis hamarosan megkezdődik egy új kőolajvezeték építése.
A kőolajvezeték keleti irányból érkezik, és Magyarországon keresztül biztosítja Szerbia energiaellátását. Ennek a kapcsolatnak kulcsszerepe van számunkra is, hiszen ha Szerbia kőolajellátása megszorításokkal néz szembe, az egész közép-európai térség üzemanyag-ellátottságára komoly hatással lehet. Ez pedig jelentős benzin- és dízeláremelkedésekhez vezethet.
"Így tehát megépítjük a Magyarországot Szerbiával összekötő kőolajvezetéket, 2027-re kész is leszünk, 180-190 kilométert építünk Magyarországon, és ennek a nyomán az egész térség üzemanyagellátását biztonságban tudhatjuk, emiatt nem kell például benzináremelésre számítani majd a jövőben" - fűzte hozzá.
A miniszter ezt követően arra is kitért, hogy hasonlóképp, a villamosenergia-összeköttetés kapacitását is megduplázza a két ország 2028-ra.
"Ez azért is jó, mert közben egy regionális áramtőzsdét is elindítottunk, s azt közgazdaságtanból tudjuk, hogyha egy piac nagyobb, hogyha több a fogyasztó, akkor alacsonyabb árakat lehet alkalmazni. Tehát a rezsicsökkentés eredményeinek fenntartásához is szükséges az a beruházás, amelynek nyomán tehát megduplázzuk a villamos áram átszállítási kapacitását Magyarország és Szerbia határán" - mondta.