Itt a legfrissebb támogatási lehetőség: ezekre érdemes figyelnie annak, aki anyagi forrást szeretne szerezni - Agrárszektor.

A NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók most egy különleges lehetőséggel élhetnek: 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak! Ne hagyd ki ezt az előnyt!
A támogatás igénybevételével lehetőség nyílik az élőhelyek és a táj sokszínűségének újbóli megteremtésére, amely fásítások révén valósulhat meg. Ezek a lépések nemcsak a mezőgazdaság által előidézett káros éghajlati hatások csökkentését segítik elő, hanem hozzájárulnak a biológiai sokféleség megőrzéséhez és helyreállításához, valamint a talaj, víz és levegő védelméhez is – olvasható a NAK hivatalos oldalán. Figyelembe kell venni, hogy az AKG és ÖKO pályázatokra benyújtott támogatási kérelmek száma rendkívül magas, és ezek az érintett területek lehetőséget adnak az agrár-erdészeti pályázatba való belépésre is. Ugyanakkor a kamara hangsúlyozza, hogy a gazdálkodóknak mindkét támogatás előírásait be kell tartaniuk az adott helyszínen. Ezért érdemes alaposan mérlegelni a vállalásokat, hogy elkerüljük a kötelezettségek ütközését, ami megnehezítheti a támogatások hatékony kihasználását.
Fontos, hogy alaposan megismerjük az AÖP támogatással kapcsolatos egyes előírásokat is. Például a "Nem termelő tájképi elemek és területek kijelölése szántóterületeken" gyakorlat esetén nem vehetjük figyelembe az agrár-erdészeti támogatás keretében kialakított mezővédő fasorok vagy erdősávok területeit.
A felhívás értelmében mezőgazdasági termelők pályázhatnak átalányalapú, vissza nem térítendő támogatásra, három különböző tevékenységtípus keretein belül. Minden esetben kötelező a fejlesztés megvalósítása, amelyet követően a telepítést követő évtől kezdődően, 7 éven át szükséges az adott létesítmény karbantartása és fenntartása. Fontos hangsúlyozni, hogy a telepítést és a fenntartást két külön programként kezeljük, amelyek eltérő feltételeket és támogatási mértékeket tartalmaznak.
Mezővédő fasor telepítése mezőgazdasági területeken: Zöld pajzs a termőföld védelmében A mezővédő fasorok telepítése egy olyan fenntartható gyakorlat, amely jelentős előnyöket nyújthat a mezőgazdasági művelés alatt álló területeken. Ezek a fákból és bokrokból álló sávok nem csupán esztétikai szempontból emelik a táj értékét, hanem számos ökológiai és mezőgazdasági funkciót is betöltenek. A mezővédő fasorok segítenek megakadályozni a szél által okozott talajeróziót, így megőrizve a talaj termékenységét. Ezen kívül a fák árnyékot nyújtanak, ami csökkentheti a talaj hőmérsékletét és a párolgást, így hozzájárulva a víz megtartásához. A fasorok élőhelyet biztosítanak a hasznos rovaroknak és madaraknak is, amelyek segíthetnek a kártevők természetes úton történő szabályozásában. A mezővédő fasorok telepítése tehát nem csupán a mezőgazdasági termelés hatékonyságát növeli, hanem hozzájárul a biodiverzitás megőrzéséhez és a fenntartható fejlődéshez is. A megfelelő tervezéssel és gondozással ezek a zöld sávok hosszú távon segíthetik a gazdálkodókat a környezeti kihívások leküzdésében.
Az agrárterületek védelme érdekében elengedhetetlen a mezővédő erdősávok telepítése. Ezek a zöld sávok nemcsak a szántóföldek védelmét szolgálják, hanem hozzájárulnak a biodiverzitás növeléséhez is, és segítik a talaj eróziójának megakadályozását. Az erdősávok telepítése során figyelembe kell venni a helyi ökológiai viszonyokat, a talaj típusát és a klímát, hogy a kiválasztott fafajok optimálisan fejlődhessenek. Ezen kívül az erdősávok esztétikai értéket is képviselnek, így a táj képe is gazdagodik általuk, miközben támogatják a mezőgazdasági termelést és a fenntartható fejlődést.
Fás legelők és kaszálók létrehozása gyepes területeken: egyedi megközelítés A gyepterületek fás legelővé és kaszálóvá alakítása nemcsak esztétikai szempontból előnyös, hanem ökológiai szempontból is értékes lépés. Az ilyen típusú telepítések során a fák és cserjék integrálása hozzájárul a biodiverzitás növeléséhez, a talajminőség javításához, valamint a vízmegtartó képesség fokozásához. A folyamat kezdetén fontos a terület alapos felmérése, hogy meghatározzuk a legmegfelelőbb fafajtákat és cserjéket. A helyi éghajlati viszonyok, talajtípusok és a már meglévő növényzet figyelembevételével választhatjuk ki azokat a növényeket, amelyek a legjobban illeszkednek a környezetbe. A telepítés során ügyelni kell a fák és cserjék megfelelő elhelyezésére, hogy azok ne csak esztétikai, hanem funkcionális szerepet is betöltsenek. A fás legelők és kaszálók nemcsak árnyékot és menedéket nyújtanak a vadon élő állatoknak, hanem segítik a gyep fenntartását is, mivel a lombkorona csökkenti a talaj kiszáradását és a gyomok terjedését. Egy jól megtervezett fás legelő vagy kaszáló hosszú távon fenntartható gazdálkodási lehetőséget kínál, amely elősegíti a természetes ökoszisztémák helyreállítását és gazdagítja a helyi tájat. A fás telepítések tehát nem csupán műszaki kihívások, hanem lehetőségek is a környezetünk megóvására és gazdasági hasznosítására.
Támogatási kérelem mindhárom tevékenységre az alábbi időszakokban nyújtható be:
A telepítés végrehajtására legkésőbb a támogatási okirat véglegesítését követő 24 hónapon belül van lehetőség. A létesítéssel kapcsolatos kifizetési kérelmet a telepítést követően egy egységes kérelem keretében kell benyújtani. A fenntartási támogatásra pedig a telepítés évét követő évtől kezdődően, összesen 7 éven át lehet pályázni.
Mindhárom, erdőből és cserjékből álló agrárerdészeti rendszer, amennyiben nem belterületen vagy zártkertben valósul meg, az erdőtörvény hatálya alá eső fásításnak minősül. A fásítások telepítése kizárólag az erdőtörvény által meghatározott fásításokra és erdőtelepítésekre vonatkozó szabályok betartásával lehetséges.
Az erdőtörvény egyértelműen jelzi, hogy az erdők és fásítások létesítése és fenntartása nem csupán önállóan, hanem számos más jogszabály keretein belül is szabályozott. Az erdőtelepítésre vonatkozóan specifikus feltételek léteznek, amelyek lehetővé teszik, hogy védett természeti területeken és azok környezetében, Natura 2000-es zónákban, valamint repülőtéri és közúti védőövezetekben, továbbá folyók nagyvízi medrében is fásítást végezzenek.
Fásítást engedély vagy bejelentés nélkül lehet telepíteni, azzal azonban, hogy az erdészeti hatóság elrendelheti a jogszerűtlenül telepített fásítások felszámolását.
A legújabb pályázati felhívás fontos kiegészítéseket tartalmaz: amennyiben a telepítés védett természeti területen, Natura 2000 zónában, vagy magas természeti értékű (MTÉT) területen valósul meg, elengedhetetlen, hogy a területileg illetékes nemzeti park igazgatósága támogató hozzájárulását is beszerezzük a támogatási kérelem benyújtásához. Érdemes megjegyezni, hogy a támogató hozzájárulás nem azonos a hatósági engedéllyel. A pályázat mellékletei között található egy minta, amely segít a szükséges hozzájárulás megszerzésében.
Alternatív engedélyezési lehetőségek:
Az Agrárkamara arra is felhívta a figyelmet, hogy a pályázati felhívás az előbb röviden bemutatott tevékenységekre vonatkozóan további, rendkívül részletes előírásokat fogalmaz meg, valamint ezen feltételek nem teljesüléséhez meglehetősen szigorú jogkövetkezményeket társít. Ennek megfelelően javasolják, hogy aki érdeklődik a felhívás alapán támogatott - egyébként környezeti szempontból kiemelkedően hasznos - tevékenységek megvalósítása iránt, az mindenképpen részletesen tanulmányozza át a pályázati felhívást és annak mellékleteit, mielőtt támogatási kérelmet nyújtana be. A felhívás ezen a linken érhető el.