A salvadori bitcoin-kísérlet végül az IMF hitelével zárult - Világgazdaság
A latin-amerikai országban már nem számít törvényes fizetőeszköznek a legnagyobb kriptovaluta, a bitcoin. Az árfolyamának drámai visszaesését az váltotta ki, hogy El Salvador kénytelen volt IMF-támogatásért folyamodni.
El Salvador 2021-ben, a kriptovaluta láz tetőpontján, óriási reményekkel vágott bele a bitcoin törvényes fizetőeszközzé nyilvánításába. Az ország vezetése abban bízott, hogy a kriptovaluta révén jelentős gazdasági fellendülést érhet el, és sikerülhet vonzóbbá tenni az országot a külföldi befektetők számára. Nayib Bukele elnököt a kriptopiac lelkes hívei ünnepelték, és a lakosság minden tagja kapott 30 dollár értékű bitcoint az állami Chivo tárcákban, ami új távlatokat nyitott a pénzügyi innovációk terén.
A salvadori bitcoin-kísérlet döccenős kezdettel indult.
Az ötlet mögött számos kritika fogalmazódott meg, és nem mondható egyértelműen, hogy a bitcoin törvényes fizetőeszközként való bevezetése teljes mértékben sikeres lett volna. Kérdéses, hogy valóban sokan használták-e a bitcoint a napi tranzakciók lebonyolítására. Bukele, Salvador elnöke, a kriptovaluta egyik előnyeként a külföldön dolgozó salvadoriak olcsóbb hazautalásait emelte ki. Az El País helyi összegzése szerint azonban ezeknek az utalásoknak csupán 1,3 százaléka zajlott kriptotárcák között, ami meglepően alacsony arány, különösen figyelembe véve, hogy Mexikóban, ahol a bitcoin sosem volt hivatalos fizetőeszköz, magasabb arányú utalásokat tapasztaltak.
A tervezett, nagyszabású kötvénykibocsátás végül nem valósult meg, amely egy hagyományos kötvény és egy zárt végű bitcoin alap fúziója lett volna, kifejezetten a kisbefektetők igényeire szabva. Ez nem meglepő, hiszen a klasszikus salvadori kötvény és a bitcoin külön-külön történő beszerzése lényegesen vonzóbb hozamokat kínált, mint az innovatív adósságinstrumentum, amelyet nem is a salvadori kormány, hanem a helyi áramszolgáltató indított volna el.
Bukele figyelme később az országban működő bűnbandák elleni harc irányába terelődött, azonban a salvadori bitcoin-kísérlet végső kudarcát nem csupán ezek az események idézték elő. A valódi okot a lakosság bizalmának megrendülése jelentette az ország pénzügyi stabilitása iránt. Emellett Salvador helyzetét tovább nehezíti, hogy már jóval a bitcoin hivatalos bevezetése előtt lemondott saját valutájáról és a dollárra való áttérést választotta.
Az IMF-hitel vetett véget a nagyszabású terveknek
Az ország, a Bukele Tracker adatai alapján, ugyan profitált bitcoin-befektetéseiből, és nem volt rákényszerítve azok likvidálására, mégis a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségét kellett kérnie. Az IMF viszont nem nézte jó szemmel ezt a kísérletet, és a segélycsomagért cserébe többek között azt követelte, hogy a bitcoin mint törvényes fizetőeszköz megszűnjön. Ezt a törvényhozás január végén jóváhagyta, így jelenleg a kereskedők már nem kötelesek elfogadni a bitcoinos tranzakciókat, és ez az eszköz már nem használható adófizetésre sem.