Huawei Watch D2: az okosóra, amely új dimenziókat nyit az életedben!


Újságírói pályafutásom során - ha jól összeszámoltam - körülbelül kétszázötven különféle kütyü került a kezembe (jelenleg is itt fekszik előttem): laptopok, tévék, projektorok, vezeték nélküli hangszórók – mind olyan eszközök, amelyekkel kapcsolatban általában tudtam, mire számíthatok. Az élmények többsége viszont nem hozott meglepetést. Most viszont, a Huawei Watch D2 okosórával egy teljesen új tapasztalat várt rám:

Ez természetesen elsősorban az én hibám, hiszen az okosóra (nem titkolom, itt a csavar) az egyik legjobb darab, amivel valaha találkoztam. Ahogy a bölcsek mondják: a probléma velem van, nem veled. A D2-esnek csupán annyi "hibája" akadt, hogy amint először rögzítettem a csuklómra, azonnal kiváló vérnyomás-értékeket jelezett. Hadd fejtsen ki ezt egy kicsit bővebben.

Vérnyomásproblémás családi háttérrel rendelkezem, ami azt jelenti, hogy engem is sújtanak a különféle szív- és érrendszeri betegségek kockázatai. Ezzel csak annyit árulok el magamról, hogy egy átlagos, negyvenes éveiben járó magyar férfi vagyok. A WHO statisztikái aggasztó képet festenek: a vérnyomásproblémák előfordulása 30 év alatt megduplázódott, és jelenleg körülbelül minden ötödik embert érint. Magyarország ezen a téren különösen problémás helyzetben van, hiszen a felnőtt lakosság közel fele szenved valamilyen formában a problémától. Különösen a 39 és 70 év közötti férfiak esetében aggasztó, hiszen itt az arány eléri a 56 százalékot. Ez pedig azért is riasztó, mert bár a mi generációnk már valamennyire tudatos az egészségügyi kérdésekben, az orvoshoz való járás – főleg "csak úgy" – nem éppen a legnépszerűbb tevékenység. (Például az olyan rutinvizsgálatok, mint a vérkép, tüdőszűrés, prosztatavizsgálat, és – igen! – vérnyomásmérés, gyakran elmaradnak.)

A családom igazi klasszikus példája a mai modern háztartásoknak: a konyhaszekrény egyik polcán ott pihen egy vérnyomásmérő, amit a nők szívesen használnak, és mindig arra kérik a férfiakat, hogy próbálják ki rajtuk. Az urak, amikor éppen gyengédebb kedvük van, hajlamosak engedni a kérlelésnek, hogy aztán a borítékolhatóan magas értékeket hallva elhessegethessék a körülöttük lévők aggódó megjegyzéseit azzal a tipikus mondattal, hogy "ez még rendben van, és amúgy is, teljesen jól érzem magam." (Figyelem: nem rendben van, és nem is érzik magukat igazán jól.) A magasvérnyomás-betegség különösen alattomos, mert ha az ember más egészségügyi problémákkal nem küzd, valóban jól érzi magát – hiszen a betegségnek nincsenek figyelmeztető jelei. Amikor viszont már megjelennek a tünetek, akkor általában már késő: sokkal nehezebb kezelni, a kockázatok nőnek, és aligha kerülhetjük el a gyógyszerek szedését.

Nem csoda, hogy a család gondos háziorvosa mindig megmérte a vérnyomásom, amikor csak fizikai közelségbe kerültem hozzá, nem volt apelláta. A verdikt pedig mindig ugyanaz volt:

Az otthoni vérnyomásmérés, szigorú szülői felügyelet mellett ugyanezt mutatta. Most pedig, 42 évesen, húsz évnyi "kicsit magas, de nem vészes" vérnyomás után felhúztam a karomra a Huawei a hagyományos vérnyomásmérőkhöz hasonló, felfújható mandzsettával ellátott okosóráját, a D2-őt, és mit mutat? 125/79. Igen. Tökéletes. Értsd: kizárt, hogy ez az óra pontos értékeket mutat - legalábbis ez volt az első gondolatm. Nagyobbat nem is tévedhettem volna.

Úgyhogy itt az ideje beszélni magáról az óráról.

A Huawei Watch D2 egy prémium minőségű okosóra, amely minden modern funkcióval fel van szerelve, miközben megőrzi letisztult és elegáns megjelenését. Ez az óra nem csupán az extrém sportolók számára készült, hanem a hétköznapi aktivitásokhoz és mindennapi viselethez is ideális választás. A tesztelésre érkezett aranyszínű változat különösen diszkrét, a szürke bőrszíjjal pedig még elegánsabbá válik. Érdemes megemlíteni, hogy a bőr csak a szíj külső felületét képezi, míg az óra belső része hagyományos gumiból készült, így sportolás közben rendkívül kényelmes, nem szívja fel az izzadságot, és könnyedén tisztítható.

Az óra formája lekerekített téglatest, ami rendkívül praktikus – így a kijelző területe jobban kihasználható, mint a hagyományos kerek modellek esetében. Természetesen AMOLED technológiával rendelkezik, olyan fényerővel, hogy még a legmodernebb tévék is irigykedhetnének rá; a lényeg pedig, hogy közvetlen napfény alatt is könnyedén olvasható. A felbontás és a pixelsűrűség lenyűgöző, így akár közelről is szemügyre vehetjük, a kép mindig részletgazdag marad. Erre pedig szükség van, hiszen a D2 minden lehetséges paramétert mér, a pulzusszámtól a stressz- és véroxigénszintig, sőt, az alvásfunkciókat is nyomon követhetjük, mindezt jól látható grafikonok formájában. A menüket egy forgatható koronával navigálhatjuk, a reszponzív érintőképernyő mellett, emellett egy programozható funkciógomb is rendelkezésünkre áll, amelyet a gyártó értelemszerűen a vérnyomásmérő funkcióhoz rendelt az alapbeállítások szerint.

A készülék 40 grammos súlyával kissé testesebb, mint az átlagos okosórák, de ez nem jelent problémát: viselése olyan élményt nyújt, mint egy automata búváróra, amelynek méretei is hasonlóak. A csuklótól kicsit jobban elemelkedik, ami az elején szokást igényel, de a második napon már észre sem vettem, hogy rajtam van. A töltője USB csatlakozós, tányér alakú és mágneses, ami biztosan a helyére ugrik, ráadásul gyorsan feltölti az órát. Az üzemideje átlagosan öt nap, amit bátran megerősíthetünk, hiszen ez az időtartam megmarad akkor is, ha rendszeresen használjuk a vérnyomásmérőt. A dobozban található egy csuklókörfogat-mérő eszköz is, amivel előzetesen megállapíthatjuk, hogy a mellékelt szíjak közül a kisebb vagy a nagyobb illik jobban ránk. A szíjcserét egy mozdulattal elvégezhetjük, ha szükséges. A szíjak terén is ügyesen oldották meg a dolgot: bár az elején kicsit nehézkes lehet a sűrű lyukakkal ellátott szíjat a megfelelő helyre illeszteni, miután egyszer megtaláltuk a megfelelőt, többé nem kell ezzel foglalkoznunk. Az óra rögzítése a hagyományos fémszíjakhoz hasonló megoldással történik, így sosem kell újraállítanunk a csuklónkhoz. Csak arra érdemes figyelni, hogy a vérnyomásmérő felfújható része ne gyűrődjön be – ezt én is párszor elszúrtam, de hamarosan ez is a rutin része lett.

Igen, jól olvastátok: a D2 az első itthon kapható okosóra, amelyet "valódi" vérnyomásmérővel láttak el. Az eddig piacra dobott, vérnyomást is követő modellek vagy az egyéb adatok alapján tippelték meg a szisztolés és diasztolés értékeket, vagy kalibrálni kellett őket egy "igazi" vérnyomásmérővel, és onnantól az ott kinyert számok alapján matekozták ki, hogy mi a helyzet az érrendszerünkben. Mondanunk sem kell, fenntartásokkal kezelve hasznos eszközök ezek is, de orvosilag pontosnak nem neveznénk őket. A Huawei órája ehhez képest

Körültekintően kell mérni: nyugalmi állapotban, kezünket a szívünk magasságában tartva, nem mozogva, az eszközre figyelve, hogy ne érjen hozzá semmihez. A rendszert egy az órába épített motor működteti külső áramforrás nélkül, az eszköz akkumulátorát használva - ezért írtuk, hogy így pláne lenyűgöző az üzemidő. Az alig egyperces művelet pont olyan feszítő, a vége felé kissé kellemetlen érzés, mint a hagyományos, felkarra csatolható mérők esetében, ami jó hír: annak a jele, hogy működik az eszköz. Nem véletlenül ismerte el minden nagyobb ország orvosi kamarája hiteles vérnyomásmérőként: az okoseszköz megfelel az Európai Unió orvostechnikai eszközökre vonatkozó szabályozásának (MDR - Medical Device Regulation), és hazánkban is orvostechnikai eszközként vették nyilvántartásba a vényomásmérő funkcióra.

A kérdés csupán annyi:

És ha igen, miért mutatja alacsonyabbnak a vérnyomásom, mint amilyennek - szerintem - lennie kéne? Az elmúlt héten naponta négyszer-ötször megmértem a vérnyomásom, és attól függően, hogy mennyit mozogtam és kávéztam előtte, 120 és 135 közötti szisztolés 75 és 90 közti diasztolés értékeket mutatott. Egy középkorú férfinél ezek átlagos, egészséges értékek, 140 körül kell elkezdeni odafigyelni. Hagyományos mérővel az értékek kissé magasabbak voltak, és mivel úgyis aktuális volt egy háziorvosi vizit, megkérdeztem a család veterán dokinénijét, hogy mi lehet az oka. Ő megmérte az övén, és bizony 143/83-ot mutatott, ami már kezdődő betegség jele is lehet. Szerencsére gyorsan kapcsolt, és megmértük a Huawei okosórájával is, amely - bingó! - majdnem ugyanezt mutatta: 144/86. Tehát mégsem az órával van a baj.

"Láttam már számtalan ilyet, ne féljen, önnek fehérköpeny-hatású vérnyomása van" - mondta kicsit fáradt arccal. "Ez egy jól ismert szindróma: az emberek hajlamosak rástresszelni arra, hogy orvosi környezetben vannak, ami önmagában is megemeli a vérnyomást. Ez a jelenség akkor is előfordulhat, ha otthon méri a nyomását, mivel a szertartás, hogy előveszi a készüléket, és az aggodalom, hogy minden rendben van-e, szintén átmenetileg megemeli a vérnyomást." Tehát itt a válasz:

Fontos hangsúlyozni, hogy ez az eszköz nem helyettesíti az orvosi vizsgálatokat és a rendszeres szűréseket, hanem inkább kiegészíti azokat. Ha pedig jelez valamilyen problémát, azonnal irány a háziorvos! Ne próbáljuk meg otthoni módszerekkel kezelni a betegséggyanút! A D2 rendkívül hasznos az ambuláns, 24 órás mérésekhez is, hiszen alvás közben is képes figyelemmel kísérni az értékeket anélkül, hogy felébresztene minket. Így valóban gyorsan észlelhetjük a vérnyomás problémáit. Régóta nem tapasztaltam ennyire kellemes meglepetést!

A Huawei órája az egészségtudatos életmódra és a wellnessre összpontosít, ideális választás azok számára, akik szeretnék jobban megismerni a testük működését, anélkül, hogy napi szinten versenyszerű sportolásra lenne szükségük. Az óra nemcsak a hétköznapi edzésekhez nyújt támogatást, hanem az aktív életstílushoz is, hiszen GPS funkciója révén pontosan követi, merre járunk kerékpározás közben, míg a folyamatos pulzusmérés lehetővé teszi, hogy mindig tisztában legyünk a kalóriaégetésünkkel. Ráadásul a népszerű sportágak széles spektrumát – összesen nyolcvan különbözőt – képes nyomon követni, és sok esetben automatikusan felismeri az edzéseket, így nem is szükséges külön elindítani a programot.

Ez a készülék egy sor lenyűgöző funkcióval büszkélkedhet, többek között a beépített EKG-alkalmazásával, amely lehetővé teszi az artériás érfalmerevség, a bőrhőmérséklet (figyeljünk, ez nem azonos a lázméréshez használt hőmérővel, mivel a csukló felületét méri, de hasznos információt nyújt, ha valami lappang a szervezetünkben), a stresszszint, a véroxigénszint és a pulzusszám nyomon követésére. Az alvásfigyelő rendszer nemcsak az alvás minőségét, hanem az alvás alatti légzési tudatosságot is monitorozza, azonban fontos megjegyezni, hogy ezek a funkciók nem minősülnek orvostechnikai eszközöknek, ellentétben a vérnyomásmérővel. A gyártó által kínált applikáció, amely könnyedén letölthető az App Store-ból vagy a Galaxy Store-ból, a többi Android telefon esetén pedig külső forrásból, nem a Google Playből, átfogó elemzést nyújt az egészségügyi adatainkról, és hasznos tanácsokkal lát el minket. Ne feledkezzünk meg arról, hogy az applikáció használatához meg kell adnunk néhány alapvető információt, mint például a nemünket, életkorunkat, súlyunkat és magasságunkat, hogy a lehető legpontosabb és relevánsabb ajánlásokat kapjuk!

A Huawei Watch D2 számomra a legmegbízhatóbb és legmeggyőzőbb okosóra, amit valaha viseltem, és messze nem csak sportolók számára készült. A vérnyomásmérő funkciója valódi innovációnak számít, és bár az ember hajlamos arra gondolni, hogy az újdonságok gyakran járnak kompromisszummal, itt erről szó sincs: egyszerűen és problémamentesen működik. Nem meglepő, hogy számos magyar egészségpénztárnál is elszámolható a (csúcskategóriás eszközökhöz képest) meglehetősen kedvező ára. Mindezek után pedig különösen vonzó, hogy egy ilyen megbízható társra számíthatsz évekig.

Related posts