Hírszerzés: nem csupán az oroszok tevékenykednek a háttérben, hanem a kínaiak is egyre aktívabbak | ma7.sk


A Szlovák Információs Szolgálat (SIS) 2023 során különös figyelmet szentelt az orosz és kínai hírszerző ügynökségek Szlovákiában végzett aktivitásainak. Ezt a fontos megállapítást a SIS éves jelentése tartalmazza, amelyet a közelmúltban hagyott jóvá a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa (NR SR).

Az év során Oroszország továbbra is jelentős érdeklődést mutatott a szlovák fegyveres erőkre, a védelmi minisztériumra és a NATO-ra vonatkozó információk megszerzése iránt, különösen az Ukrajnának nyújtott segítség kapcsán. Emellett a SIS aktív kínai érdeklődést is megfigyelt az akadémiai szektor iránt, elsősorban a természettudományok és a műszaki tudományok területén.

Az orosz hírszerzés továbbra is kiemelt figyelmet fordít politikai, gazdasági és biztonsági szempontból érzékeny információk megszerzésére. Egy konkrét esetben a SIS tevékenysége ahhoz vezetett, hogy egy orosz hírszerző tisztet, az SVR ügynökét kiutasították. Ezen felül javaslatot tett egy orosz állampolgár belépésének megakadályozására, aki ugyan vízummal rendelkezett, de a schengeni térségbe való belépése tilalom alatt állt.

A SIS nem rögzített agresszív speciális műveleteket, például likvidálási küldetéseket vagy szabotázsakciókat az orosz szolgálatok részéről.

Kína Szlovákiában különböző eszközökkel igyekezett növelni befolyását.

- fogalmazott a jelentés. A kínai fél folyamatosan keresett kapcsolatokat a szlovák oktatási és kutatóintézményekkel, együttműködési lehetőségeket kínálva, amelyeknek középpontjában a Kína által kínált pénzügyi és technológiai támogatások megszerzése állt.

A SIS jelentésében kitért a hibrid fenyegetésekre is. 2023-ban Oroszország Szlovákia területén különös figyelmet fordított az Ukrajnának nyújtott segítség különböző aspektusainak, valamint a nyugati szankciókra adott orosz válaszlépések hatékonyságának feltérképezésére. "Az Orosz Föderáció továbbra is terjesztette hivatalos narratíváit, amelyek célja a szlovák közvélemény szimpátiájának fenntartása Oroszország, annak kultúrája és politikája iránt" - áll a jelentésben.

A Kínai Népköztársaság szlovákiai nagykövetségének képviselői továbbra is új kapcsolatok kiépítésére és gazdasági, kulturális, valamint oktatási együttműködések ápolására törekedtek. A nagykövetség tevékenysége elsősorban Kína pozitív imázsának építésére irányult.

A 2023 szeptemberében tartott előrehozott parlamenti választásokkal kapcsolatban a SIS nem azonosított olyan jelenségeket vagy eseményeket, amelyek idegen hatalom szisztematikus és célzott beavatkozási kísérletére utaltak volna a választási folyamatokba.

Related posts