Hiányoltad volna a háborús eseményeket? Ne aggódj, már úton van egy újabb!

A thai hadsereg elsöprő légicsapásokat indított Kambodzsa ellen, amelyek komoly pusztítást okoztak.
Thaiföld és Kambodzsa között heves összecsapások robbantak ki a vitatott, 817 kilométeres határvonal mentén. A CNN beszámolója szerint Thaiföld F-16-os harci gépeket vetett be kambodzsai katonai célpontok ellen. A konfliktus középpontjában a Thaiföld Surin tartományában és Kambodzsa északnyugati részén fekvő Ta Muen Thom templom körüli vitatott területek állnak, amelyek közötti nézeteltérések jelentős eszkalációt hoztak magukkal. Ez a helyzet nemcsak a két ország közötti feszültséget fokozza, hanem komoly kihívást jelent az ASEAN szervezet számára is, amelynek stabilitása a régió jövőjét is befolyásolja.
A harcok csütörtök reggel vettek kezdetét, amikor Kambodzsa állítólag tüzet nyitott egy thaiföldi katonai bázisra a Ta Muen Thom templom környékén. Thaiföld ezzel szemben azzal vádolta meg Kambodzsát, hogy drónokat és nehézfegyvereket alkalmazott, ami három civil megsebesüléséhez vezetett Surin tartomány Kap Choeng körzetében.
Kambodzsa álláspontja szerint erői önvédelmi intézkedéseket tettek egy thaiföldi invázióval szemben. A reggeli órákra a konfliktus több helyszínre is kiterjedt, beleértve a Ta Kwai templomot, Chong Bokot és Khao Phra Wihan területét. Thaiföldi források szerint egy civil életét vesztette, és több másik, közöttük egy gyermek is megsérült a kambodzsai rakétatámadások következtében, amelyek lakott területeket, köztük egy kórházat is érintettek.
Thaiföld összesen hat F-16-os vadászgépet vetett be, és Kambodzsa megerősítette, hogy bombákat dobtak a Wat Kaew Seekha Kiri Svarak Pagodához vezető útra, Kambodzsa területén. Thaiföld azt állította, hogy elpusztított két kambodzsai katonai bázist, míg Kambodzsa "brutális, barbár és erőszakos agresszióként" ítélte el a légicsapásokat, amelyek megsértik a nemzetközi jogot.
Kambodzsa miniszterelnöke, Hun Manet sürgős ENSZ Biztonsági Tanács ülést szorgalmazott Thaiföld lépéseinek kezelésére, míg a korábbi vezető, Hun Sen nyugalomra intette az állampolgárokat, de fogadkozott, hogy visszavágnak.
A konfliktus gyökerei egy történelmi határvitában találhatóak, különös figyelmet érdemelnek az olyan ősi templomok körüli területek, mint a Preah Vihear, amely az UNESCO világörökségi helyszínei közé tartozik. E helyszín körüli feszültségek 2011-ben tragikus következményekkel jártak, hiszen az összecsapások során 20 ember életét vesztette, és több ezer ember kényszerült elmenekülni. A két ország közötti viszály 2025 májusában újra fellángolt, amikor egy kambodzsai katona életét vesztette a vitatott Smaragd Háromszög területén, amit követően aknarobbanások következtében thaiföldi katonák sérültek meg. Ezt követően Thaiföld úgy döntött, hogy visszahívja nagykövetét és lezárja a határátkelőket. Kambodzsa válaszul a diplomáciai kapcsolatokat a lehető legalacsonyabb szintre csökkentette, valamint embargót hirdetett a thai import ellen.
Thaiföld hadserege, amely 361 000 fős létszámmal és fejlett fegyverzetével, beleértve a F-16-osokat, Gripen vadászgépeket és modern harckocsikat, jelentősen fölényben van Kambodzsa kisebb, gyengébben felszerelt erőivel szemben, amelyek nem rendelkeznek harci repülőgépekkel. Kambodzsa Védelmi Minisztériuma azonban határozott válaszlépéseket ígért, míg Thaiföld ideiglenes miniszterelnöke, Phumtham Wechayachai elutasította a tárgyalások lehetőségét, amíg a konfliktus nem ér véget, és Kambodzsát civilek ellen irányuló támadásokkal vádolta meg.
A konfliktus komoly politikai hatásokat gyakorol Thaiföldre, különös figyelmet érdemel Paetongtarn Shinawatra miniszterelnök sorsa, akit július 1-jén felfüggesztettek. A felfüggesztés hátterében egy kiszivárgott telefonbeszélgetés áll, amelyben a miniszterelnök kritikus hangvételben értékelte saját hadseregének intézkedéseit Hun Sennel folytatott diskurzusában. Ez az esemény nemcsak politikai feszültségeket szül, hanem megkérdőjelezi a kormány stabilitását is.
Thitinan Pongsudhirak elemző véleménye szerint a helyzet súlyosbodása várható, amely a thaiföldi belső megosztottságot kihasználva tovább gyengítheti az ASEAN egységét. Ez különösen aggasztó, hiszen a térség más regionális problémái, mint például a mianmari polgárháború, már így is komoly kihívások elé állítják a közösséget.
Mindkét ország a másik felet vádolja a szuverenitás és a nemzetközi jog megsértésével, Thaiföld pedig Kambodzsa nemzetközi elítélését szorgalmazza. Miközben a harcok folytatódnak, a békés megoldás kilátásai bizonytalanok.