Bár a vámmegállapodások jelenléte ígéretes lehetőségeket kínál, a brit gazdaság jövője szempontjából a várható változások mégis elmaradnak.


A múlt héten az Egyesült Királyság két fontos partnerével, az Egyesült Államokkal és Indiával, sikerült megállapodásra jutnia. Ezek a kereskedelmi egyezmények hozzájárulnak a gazdaság versenyképességének növeléséhez, ám a konkrét gazdasági hatások várhatóan nem lesznek drámaiak. Az elemzők, köztük a Coface szakértői, úgy vélik, hogy a megállapodások igazi előnyei inkább a befektetői bizalom erősödésében és a bizonytalanság csökkentésében mutatkoznak meg.

Az Egyesült Királyság a múlt héten fontos kereskedelmi megállapodásokat kötött két jelentős partnerével, az Egyesült Államokkal és Indiával. A megállapodás alapján az USA elnöke, Donald Trump részben visszavonta a korábban bevezetett vámokat a járművek és nyersanyagok kereskedelme terén, bár a pontos mértékek a nyersanyagok esetében még nem kerültek nyilvánosságra. Ennek fejében az Egyesült Királyság csökkentette az etanolra és marhahúsra vonatkozó vámokat. A brit autóipar számára, amelynek 25%-os exportkitettsége van az Egyesült Államok felé, különösen fontos ez az alku, hiszen a csökkentett acél- és alumíniumvámok is kedvezően befolyásolják a brit gazdaság jövőbeli kilátásait.

Az Egyesült Királyság nemcsak az Egyesült Államokkal való gazdasági együttműködését erősíti, hanem Indiával is fontos megállapodást kötött a közelmúltban. A három évig tartó tárgyalások eredményeként született átfogó megállapodás célja, hogy fokozatosan 85%-kal csökkentse a vámmal terhelt termékek listáját. Kiemelt figyelmet kapnak ebben a járművek és az alkoholos italok, mint például a gin és a whiskey.

A két megállapodás gazdasági és politikai előnyökkel egyaránt járt, hiszen egyrészt csökkentette a brit gazdaságra (elsősorban az autó- és nehéziparra) nehezedő nyomást, illetve igazolta, hogy a munkáspárti brit kormány képes önálló diplomáciai sikereket elérni a Brexitet követően is. A kereskedelmi megállapodások várhatóan erősítik a kormány gazdasági hitelességet és népszerűségét, amire az elmúlt időszak nehézségei miatt szükség is van.

A szakértők, köztük a Coface elemzői, úgy vélik, hogy a legfrissebb megállapodások várhatóan nem fognak jelentős gazdasági hatásokat gyakorolni. A Donald Trump által bevezetett vámok komoly nyomást gyakoroltak a brit gazdaságra, és a múlt héten létrejött egyezség csupán részben tudta enyhíteni a nehézségeket. Bár az Egyesült Államok felé irányuló export 18 százalékát a járművek, acél és alumínium képviseli, a külkereskedelem többi része továbbra is hátrányos feltételek mellett működik. Az új megállapodás ugyanis nem terjedt ki számos kulcsszektorra, így például a textíliákra, italokra és hagyományos iparcikkekre sem.

A brit-amerikai megállapodás korlátozott mértéke, jogi keretei és az érintett szektorok szűk köre miatt a Coface elemzői nem módosították érdemben a GDP-re vonatkozó várakozásaikat.

Az Indiával kötött megállapodás széleskörű hatásokkal bír, hiszen nem csupán jelentős kereskedelmi előnyöket ígér, hanem új kihívások elé is állítja a brit gazdaságot. Az importvámok csökkentése következtében a verseny fokozódása várható, amely különösen a textil- és ruhaipart érinti majd, de az élelmiszeripari, alkatrészgyártó és elektromos autógyártó szektorok is érzékelni fogják a megállapodás következményeit. Hasonlóan a brit-amerikai megállapodáshoz, az Indiával kötött egyezség is számos megoldatlan kérdést hagyott maga után – elég csak a pénzügyi és jogi szolgáltatások, a kétoldalú befektetési megállapodás hiánya, vagy a környezetvédelmi adók problémáira utalni.

Az egyezség rövid távú gazdasági hatásai valószínűleg mérsékeltnek bizonyulnak. A Coface elemzése alapján a GDP növekedéséhez körülbelül 0,1-0,2 százalékos mértékben fog hozzájárulni.

A kereskedelmi megállapodások óvatos megközelítése mögött valószínűleg a brit kormány korlátozott politikai mozgástere rejlik. A Coface szakértői szerint a kormány tartózkodó hozzáállása az Európai Unióval való külkapcsolatok újragondolásának szükségességéből fakadhat, amely a biztonság és energia területein való szorosabb együttműködésre, valamint a mezőgazdasági termékek vámjaira vonatkozó kérdésekre is kiterjedhet. Az uniós oldalról pedig a halászati jogok felülvizsgálata és egy ifjúsági mobilitási megállapodás is napirendre kerülhet. A gazdasági kilátások valódi javulása egy átfogó európai uniós diplomáciai egyezség révén következhetne be, ám a Munkáspárt nem kockáztatja Brexit melletti elköteleződését, ezért rendkívül óvatosan kezelik a helyzetet. Hasonlóan kockázatos lenne az Indiával folytatott tárgyalások kiterjesztése is, mivel ez valószínűleg érintené a kormány migrációs politikáját. A bevándorlási feltételek jövőbeli szigorítását pedig a kormány nemrégiben megerősítette, ami tovább bonyolítja a helyzetet.

Az Egyesült Államok és India között kötött kereskedelmi egyezmények valóban hoztak némi előnyt, ám gazdasági hatásuk valószínűleg nem lesz túl jelentős. A legnagyobb haszon talán a piaci bizalom növekedésében, a kereskedelmi feszültségek mérséklődésében, valamint a brit kormány gazdasági döntéshozatali lehetőségeinek kiterjesztésében fog megnyilvánulni.

Related posts